Vědci kvůli Microsoftu přejmenovali některé geny. Na vině je Excel

9
Genom
Genom
-
Zdroj: Dollarphotoclub

Člověk obsahuje desítky tisíc genů DNA a RNA, které nás popisují a určují naši charakteristiku. Každý gen je popsán alfanumerickým kódem, symbolem. S některými má ale problém Microsoft Excel, který vědci pro zápis nejčastěji používají.

Vědci zkoumající lidský genom označují jednotlivé geny pomocí symbolů. Organizace starající se o jejich pojmenování známá jako HGNC (HUGO Gene Nomenclature Committee) oznámila nový způsob jejich označování. Změna je nutná, neboť vědci používají Excel.

Celý problém je v tom, že Excel názvy některých genů automaticky přeložil na datum. Například MARCH1 označující gen Membrane Associated Ring-CH-Type Finger 1 pak tabulkový procesor od Microsoftu přeloží na 1-Mar, neboli 1. březen. A to pak způsobuje problémy v dalším zpracování, neboť chyby si nemusí nikdo všimnout. Však také několik (prý až pětinu) chybných publikací kvůli tomu našli.

Celkem za poslední měsíce změnilo jméno asi 27 genů. HGNC se musela dohodnout s vědeckou komunitou a výsledek až oznámila nyní. Označování se má řídit novými pokyny. Nové označení genu MARCH1  je teď MARCHF1. Podobně třeba SEPT1 se stal genem SEPTIN1.

Zřejmě je jednodušší změnit názvy lidských genů, než upravit funkci Microsoft Excelu. Ten v nastavení neobsahuje možnost automatické formátování buněk vypnout. Můžete pouze ručně měnit jednotlivé buňky, ale při exportu do CSV bez formátování se to zase může rozhodit.

zdroj: The Verge

Vědci kvůli Microsoftu přejmenovali některé geny. Na vině je Excel
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 16 hlasů

9 KOMENTÁŘE

   • Nastavit šablonu, aby se takové věci neděly, je otázka pěti minut práce s kafem v ruce. Jenže proč by lidi přemýšleli nad tím, že se něco má nastavit, upravit, či změnit, že?
    Excel je skvělý nástroj, dokonce i v rukou mozkově méně nadaných jedinců dovede divy. A opravdu není těžké se ho naučit. Tak si schovej své hejty, Redmarxi, protože jsi zjevně opět naprosto mimo.

    • Excel byl skvělý program, než ho koupil M$ s začal v něm dělat změny.
     Stejně jako spousta dalších (Skype,MC…) Ušetři mi prosím 5 minut s kafem v ruce. A prozrat mi jak se toho automatického formatovani na datum zbavím. Protoze kafe nepiju a tuto operaci odmitam podstoupit. Prosím pro 2019. V 2003 jsem to nastavil. Ale v tom novém Ribonu to nemuzu najit.

   • Zmáčknout po spuštění ctrl+a, pravé tlačítko myši a ve formátu nastavit typ buňky na text jistě člověk s vysokoškolským vzděláváním zvládne, pokud bude chtít. I vědec se musí naučit používat i jiné nástroje, než tužku. A tohle je složitostí na úrovni používání ořezávátka…

    Problém je pouze v tom, že v minulosti M$ do hlav lidí natlačil nebezpečný názor, že práci na počítači se netřeba učit… Přitom je to nástroj mnohem nebezpečnější než nůž.

    Měnit názvosloví kvůli neschopnosti naučit se psát na pc je hloupé.