Vědci rozluští, o čem se bavíte za zvukotěsným sklem. Sledují pohyby sáčku s chipsy

0

Jste schovaní za zvukotěsným sklem, vevnitř určitě nejsou žádné štěnice a není vám vidět na rty, ze kterých by šlo odezírat. Přesto lze zjistit, o čem mluvíte. Vědci z MIT, Microsoftu a Adobe totiž přišli na způsob, jak rekonstruovat zvuk, kterým jste při mluvení rozkmitali věci z okolí.

Nazývají to vizuálním mikrofonem. Sklenice s vodou, květináč, zvukový měnič ve sluchátkách a dokonce i sáček od chipsů se kvůli zvukovým vlnám pohybují. Oko to nezahlédne, protože frekvence je příliš vysoká. Vysokorychlostní kamera, jež umí zachytit tisíce snímků na sekundu, ale mikropohyby rozpoznat dokáže. (Na podobném principu zachycování vibrací fungují i špionážní laserové mikrofony, ale k těm se běžný smrtelník nedostane.)

 

Výsledek je překvapivě srozumitelný. Zrekonstruovanou hudbu dokonce poznal i audio vyhledávač Shazam. Díky sáčku od chipsů vědci zvuk rozpoznali dokonce i pomocí běžné výbavy – zrcadlovky se záznamem videa při 60 fps. Výsledkem bylo více šumu, ale melodie v nahrávce zůstala. Takže nejen stěny mají uši.

Zdroj: MIT via BGR

Ohodnoťte tento článek!