Vědci vymysleli způsob, jak lépe zvětšit obrázek s nízkým rozlišením

0

Vědci z Weizmannova vědeckého institutu v Izraeli vytvořili novou metodu interpolace obrazu. Jejich způsob nese prosté označení Super-Resolution (dále jen SR). Cíl je jeden: vytvořit z malých obrázků velké při zachování detailů a ostrosti.

To je samozřejmě velká alchymie, neboť algoritmy musí dopočítat nové pixely pomocí okolních pixelů, jenže to vede k rozmazání ostrých liní. Existují i chytřejší metody, které si hrany zaznamenají do vzorků, a ty pak zvětší. Funkce pak spíš připomíná vektorizaci a detaily se hodně vyžehlí.

Super-Resolution From a Single Image

Super-Resolution From a Single Image, foto: Weizmann.ac.il

Nová metoda SR má kombinovat oba způsoby. Zvětšený obrázek si zachová ostré hrany, ale zároveň budou lépe dopočítány nové pixely z okolní. Více se dozvíte v původní studii (PDF).

A určitě si prohlédněte rozdíly, jak vypadá dvoj- až čtyřnásobné zvětšení na 26 různých fotografiích. U mnoha obrázků budete opravdu ohromeni. Nová metoda SR (modré tlačítko) je porovnávána s obyčejným zvětšením, jednoduchou bikubickou interpolací a pak několika pokročilými metodami, které rovněž vznikly na akademické půdě. Celou sadu testovací obrázků najdete zde.

 

Zdroj: Petapixel

Ohodnoťte tento článek!