Vědci vyrobili skener, který umí „přečíst“ zavřenou knihu (video)

0

Výzkumníci z MIT a Georgia Tech se spojili, aby vytvořili unikátní skener pro neinvazivní čtení knih. Chtěli by jím skenovat vzácné historické materiály, které jsou ale příliš citlivé (a cenné), než aby se jich někdo dotýkat. Skener využívá terahertzových vln, ty v elektromagnetickém spektru leží mezi mikrovlnným a infračerveným zařízením.

Tento skener přečte i část zavřené knihy

T-paprsky se již používají v medicíně pro odhalování nádorů nebo v bezpečnostních detektorech k identifikaci zbraní apod. Tyto vlny totiž projdou oblečením, ale dostanou se i kousek pod kůži. Na rozdíl od rentgenu navíc nejsou škodlivé. Vědci nyní těchto vlastností využili k tomu, aby pronikli do zavřené knihy.

 

Skener vysílá ultrakrátké záblesky záření. Citlivost systému je tak vysoká, že rozpozná i 20mikrometrové vzdálenosti mezi jednotlivými stránkami. Rozdílný index lomu papíru a vzduchu znamená, že se část paprsků vrátí ke snímači. A papír zase odráží paprsky jinak než inkoust. Tento navrácený signál pak zpracuje počítač.

Aktuálně jsou vědci schopni změřit vzdálenosti mezi prvními dvaceti stránkami a přečíst text na prvních devíti stránkách. Zbytek je zatím utopen v šumu. Barmak Heshmat, jeden z tvůrců skeneru, ale věří, že se jim ještě podaří technologii vylepšit a pomocí odražených paprsků přečíst více vrstev.

Zdroj: MIT via Motherboard

Vědci vyrobili skener, který umí „přečíst“ zavřenou knihu (video)
Ohodnoťte tento článek!