Vědci vytvořili software pro lidský mozek

0

Tým amerických vědců z New Jersey zhruba po 10 let zkoumal funkci mozkových neuronů a jejich vzájemnou spolupráci. Podařilo se jim objevit několik „mentálních programů“, řídících chod našeho těla a ve spolupráci s počítačovými experty vyvinuli programovací jazyk pro tvorbu jednoduchých „mozkových programů“.

Speciálně navržený programovací jazyk nazvaný jednoduše „B“ (béčko, od anglického slova brain), je zcela unikátní mezi programovacími jazyky pro běžné počítače. Specializuje se na prozatím prozkoumané mozkové funkce a jejich řízení a přísluší k němu speciální kompilátor (překladač).

Mentální zdrojový kód

„Informace v našem mozku jsou uložené ve formě jakéhosi „mentálního strojového kódu“. Po dlouholetém výzkumu a monitorování elektrické aktivity nervových synapsí se nám podařilo část kódu rozluštit, od čehož byl už jen krůček k umělému vytvoření vlastních posloupností kódu.“, prohlašuje Franz Joseph Gall, vedoucí celého projektu.

Během pokusů byly použity laboratorní myši, jejichž mozek je o mnoho jednodušší než ten náš. Pomocí umělých programů donutili vědci myši reagovat na určitý podnět (např. tón o určité frekvenci) provedením určité sekvence pohybů.

Gall dále dodává: „Problémem bylo dostat takový zkompilovaný program do něčího mozku. Nakonec se nám osvědčila metoda speciálních světelných záblesků během hypnózy: Podobně jako u některých vyvolají rychlé záblesky náhodné impulzy projevující se jako epileptický záchvat, my pomocí speciálních záblesků zapíšeme mentální kód našeho programu.“.

Nové Windows for Brain

První „lidské“ aplikace jsou spíše jednoduššími prográmky, kdy se kupříkladu po zaznění speciálního tónu dotyčnému „vykreslí“ specifický barevný obraz před očima, či ho donutí pohnout hlavou a podobně. Vědecký tým však pracuje na mnohem komplexnějších aplikacích, propojujících jednotlivé části mozku. Nic tak nevylučuje něco jako „MP3 přehrávač v hlavě“ (program vyšle hudbu přímo do části mozkové kůry zpracovávající zvuk), či „100% budík“, který jednoduše v daný čas přeruší spánek „softwarově“, na rozdíl od nespolehlivých alarmů (invazivní budící metoda).

K celému objevu se nově vyjádřil i Microsoft. Plánuje vytvoření něčeho jako „Windows for Brain“ – operačního systému, lépe řečeno běhového prostředí pro další aplikace. Odborníci se však obávají „mentálních virů“, které nakaženého donutí poslat veškeré své peníze na účet autora červa.

Rovněž se očekává vyjádření od Applu. Dle některých zvěstí, podobně jako Microsoft, začíná plánovat projekt iBrain, integrující veškeré jablečné produkty přímo do hlavy zákazníka. Někteří však poukazují na možnou cenzuru, kdy při pomyšlení na produkt jiné společnosti smaže iBrain veškeré informace z nositelovy mysli a přemění jej na osobního sluhu Steva Jobse.

OpenSource komunita se tradičně chystá na portování svého oblíbeného Linuxu do jazyka B, jakmile bude dostupná jeho otevřená dokumentace. Panuje však znepokojení, že takový Linux poběží jen na malém procentu lidí. Mluví se o antisociálních jedincích s poruchou osobnosti. U ostatních prostě nebude fungovat nebo jen částečně.

Nástup vynálezu do praxe však stále patří do hudby budoucnosti. Vědci se musí vypořádat s celou řadou dalších problémů. Například výše zmíněné viry by mohly být velice nebezpečné, zvláště když běžný penicilin proti nim zřejmě nepomůže.

Ohodnoťte tento článek!