Vědci vyvinuli foťák, který se vejde do kreditky nebo supertenkých smartphonů. Nemá totiž objektiv

0

Skupina vědců na houstonské Rice University vyrobila prototyp fotoaparátu FlatCam, který může být tenčí než mince. Na rozdíl od klasické konstrukce totiž nevyžaduje objektiv, který hloubku přístroje zvětšuje. Možná znáte analogovou dírkovou komoru (pinhole), která se rovněž obejde bez objektivu. FlatCam funguje podobně.

Prototyp FlatCamu
Prototyp FlatCamu 

Obrazový snímač v prototypu je klasický CCD s Bayerovým filtrem, konkrétně Sony ICX285 s rozlišením 1036 × 1384 px (6,45µm pixely) o rozměrech 6,7 × 8,9 mm. Půl milimetru před senzorem se pak nachází maska vyrobená z křemene a potažená vrstvou chromu. V ní je zvláštní mřížka propouštějící světlo pomocí 510 × 510 malých dírek.

Schéma FlatCamu
Schéma FlatCamu

Co tedy snímač vidí? Jen zrnění. Na počítači ale dokážou tento šum rekonstruovat a vytvořit z něj barevnou fotku nebo i plynulé video (tady jsou dva vzorky). Vědci věří, že s pokročilejší výrobou mohou vylepšit optické vlastnosti, rychlost i rozlišení. Jednou by tyto snímače mohly být integrovány do zařízení tenkých jako kreditka, do zahnutých oděvů nebo velkých plakátů.

Prozatím je to ale jen pokus, který dle mého názoru kombinuje nevýhody pinholu i digitální fotky. Tím je mizerná světelnost (žádná čočka, která by soustředěně posbírala více světla a poslala na snímač), rozostřený obraz i horší barevné rozlišení. Oproti pinholu ale nepotřebuje sekundové/minutové expozice a měl by si zachovat i zajímavou výhodu – úplnou hloubku ostrosti.

 

Zdroj: Rice University, studie v PDF via PhysOrg

Ohodnoťte tento článek!