Vědci z Facebooku experimentovali často a prakticky bez pravidel

0

Nedávno vyšla najevo, že Facebook experimentoval se skoro 700 000 účty v rámci studie, jejímž cílem bylo potvrdit, nebo naopak vyvrátit přenášení emocí přes textové příspěvky od uživatelů. Nové informace k pokusům na uživatelích přinesl The Wall Street Journal. Před dvěma roky se např. někteří jedinci setkali se zprávou, že byl jejich účet zablokován.

Asi že patří robotům. Ve skutečnosti prý ale Facebook dobře věděl, že se jedná o reálné uživatele, nikoli falešné. Upozornění na podezření o falešném účtu ale pomohla společnosti otestovat nový systém proti podvodům. Uživatelé museli dokázat, že se jedná o živé bytosti a účet byl odemčen.

Je minimálně diskutabilní testovat na nic netušících uživatelích funkci, jež jim odepře přístup k online profilu. Pikantní je to, že většinou se studií musíte výslovně souhlasit. Takhle o ničem netušíte, Facebooku stačí váš souhlas s licenčními podmínkami, kde definuje, jaká vaše data může k výzkumným účelům použít.

 

Tým vědců čítá na tři tucty členů a vznikl v roce 2007. Jeden bývalý výzkumník (pán se sympatickým jménem Andrew Ledvina) řekl, že kterýkoli člen týmu může zahájit v podstatě libovolný test. A tak se např. v roce 2010 zkoušelo, jestli zprávy s politickou tematikou odeslané 61 milionům lidí ovlivní volby v USA. Zkoumaly se i důvody osamělosti nebo způsoby komunikace v rodinách.

Testy prý byly tak časté, že se vědci obávali, aby nedostávali zkreslené výsledky kvůli účastnictví uživatelů ve více studiích. Od té nechvalně proslulé, jež se zabývala emocemi, Facebook přijal striktnější pravidla. Co ve skutečnosti dělá, ale stejně nevíme a důvěra byla narušena. Vědci si ale nasbíraná data nemohou vynachválit.

Zdroj: WSJ via The Verge

Ohodnoťte tento článek!