Vědci z MIT chtějí dát lidem dva prsty navíc. Budou ale robotické [video]

0

Zdravý člověk má na ruce pět prstů. Stačí to k psaní nebo držení lžičky, ale už s tím těžko otevřete láhev, dopis nebo oloupete banán. Výzkumníci z MIT vyvíjejí speciální rukavice, která vám přidá dva prsty navíc a se kterými zvládnete i komplikovanější úlohy.

Vědci totiž zjistili, že prsty fungují v synergii a stačí k tomu pár pokynů. Uchopení jakéhokoliv předmětu spočívá ve dvou vzorcích: stáhnutí/roztáhnutí prstů k sobě nebo od sebe a pak jejich sevření. Když tato synergie funguje pro pět prstů, mělo by to fungovat i pro sedm. Pomocí dvou až tří různých vzorců prý bude možné hýbat robotickými prsty zcela přirozeně.

Prototyp vypadá jako rukavice, u které ze zápěstí trčí dva velké prsty, jeden vedle palce a druhý vedle ukazováčku. Několik senzorů sleduje lidské prsty, což software vyhodnotí a ty robotické pohybům přizpůsobí. Robotické prsty tak například mohou držet hrníček, zatímco lidské budou uvnitř míchat lžičkou.

Stávající model zatím umí napodobit pouze pohyb, ale nedokáže ovládat sílu stisku. To přijde až v další verzi. „Je to jako nástroj, který jste používali hodně dlouho. Cítíte, že robot rozšířil vaši ruku,“ říká Harry Asasa, profesor z MIT. Rukavici prý člověk začne časem používat úplně samozřejmě.

 

Do budoucna počítá s tím, že se rukavice zmenší až na třetinu a prsty budou ohybatelné. Příležitost vidí u lidí s amputovanými končetinami, kterým by extra prsty mohly pomoci se složitějšími úkony.

Zdroj: MIT via BBC

Ohodnoťte tento článek!