Vega 10 má stejný výkon na 1 MHz jako R9 Fury X. Herní ovladače asi ignorují novinky GPU

44
Zdroj: AMD

Předposlední víkend jsme zde probírali herní benchmarky, pořízené na Radeonu Vega Frontier Edition, který AMD vydalo jako první, ale údajně na hry „neoptimalizovanou“ kartu se svou novou architekturou. Tím do doby, než na konci července vyjde herní Radeon RX Vega, vyvstala záhada, zda nízký výkon, který tyto testy zaznamenaly, je reálným projevem slabin nového GPU, nebo je způsoben onou „neoptimalizací“. V průběhu týdne se do této mozaiky nashromáždily nové střepy – zejména pozoruhodný test, srovnávající Vegu 10 podtaktovanou na 1050 MHz – což umožňuje ji srovnat přesně 1:1 s architekturou 28nm čipu Fiji.

Již před tímto testem se objevily na webu dohady, zčásti snad i vycházející ze struktury ovladačů, že AMD zatím u Frontier Editionu pro herní grafiku dodává provizorní ovladač, který v podstatě odpovídá ovladači pro GPU Fiji, místo aby pro novou architekturu uvolnilo optimalizovanou novou verzi. Srovnání podtaktované Vegy 10 a Fiji (Radeonu R9 Fury X, jenž má stejný počet shaderů, texturovacích a rasterizačních jednotek), ukazující výkon obou GPU na 1 MHz možná této hypotéze nasvědčují. Podle měření, které pořídil web GamersNexus, je totiž „IPC“ překvapivě prakticky identické. Přitom je mezi oběma GPU rozdíl dvou aktualizací architektury GCN (mezi Fiji a Vegou je ještě mezistupeň Polaris).

Některé testy GamersNexusu můžete vidět v galerii níže, přičemž součástí je také Vega Frontier Edition na výchozích taktech pro srovnání („Stock“). Web vyzkoušel 3DMark FireStrike, Metro: Last Light, Ghost Recon: Wildlands, Doom (na Vulkanu), GTA V, Sniper Elite 4 a Ashes of the Singualrity. Ve většině těchto testů je buď velmi malý rozdíl, nebo starší Radeon R9 Fury X vede, někde i o 5–9 %. Toto nastává ve vyšších rozlišeních a mohlo by pramenit z toho, že Vega Frontier Edition má o něco nižší hrubou propustnost pamětí, jen 484 GB/s proti 512 GB/s u R9 Fury X. V nízkých rozlišeních se totiž rozdíl vytrácí a GPU začnou mít velmi podobné průměrné FPS, byť třeba s rozdíly v minimech. Celý test najdete zde, pokud chcete vidět jednotlivé výsledky.

Shrnuto, Vega Frontier Edition se ve hrách chová prakticky stejně jako Radeon R9 Fury X a veškerá zlepšení, která předchozí testy naměřily při výchozích taktech karty (ve hrách typicky běží někde okolo 1420 MHz), jsou dosažena právě jen jejich zvýšením nad úroveň 1050 MHz u čipu Fiji.

amd-radeon-vega-frontier-edition-1600

Dělají ovladače z Vegy 10 Fiji?

Takovéto chování by mohlo být vysvětleno právě tím, že zatím vydaný (herní) ovladač a kompilátor shaderů jsou vytvořené z kódu pro GPU Fiji jen s minimálními úpravami, jelikož tento čip měl stejné počty jednotek a novější verze GCN by měla být s instrukční sadou starší verze kompatibilní. Za takových podmínek by patrně nefungovaly nové funkce či architektonické změny (ani ty přítomné už v Polarisu). Vega by přitom měla mít přepracovanou rasterizaci a zpracování geometrie. Propad s vysokými rozlišeními by zase možná mohl znamenat, že není aktivní ani nová komprese delta paměti, která podle testů byla už v Polarisu efektivnější, než ve Fiji.

Tato „ekvivalence“ Fiji a Vegy 10 ovšem vůbec neplatí pro profesionální aplikace, pro které AMD kartu Frontier Edition oficiálně určilo. Tam totiž i při srovnání podmínek (podtaktováním na 1050 MHz) stále výrazně poráží Radeon R9 Fury X. Pro toto použití tedy optimalizované ovladače evidentně jsou, i když zase mohou být podstatně horší a neoptimalizované u Fiji.

V profesionálních aplikacích Vega 10 má Vega 10 vyšší výkon než Fiji (Zdroj: GamersNexus)
V profesionálních aplikacích Vega 10 má Vega 10 vyšší výkon než Fiji (Zdroj: GamersNexus)

 

Herní režim se momentálně neliší od profesionálního

O tom, že hry nejedou na plný plyn, svědčí ještě jedna věc. GamersNexus otestoval také ono přepínání mezi profesionálním a herním ovladačem, které je u karty inzerováno. Tento přepínač ale momentálně prakticky nemá vliv. Nedochází ani k nějakému patrnému rozdílu ve výkonu her, ale ani k propadu výkonu v profesionálních aplikacích při přepnutí do herního režimu (což by mělo, pokud by byl „Pro“ ovladač deaktivován). Z toho asi vyplývá, že v současnosti mají oba tyto režimy totožný kód, jinými slovy onen na hry optimalizovaný ovladač ještě v balíku, který od AMD stáhnete, není. Patrně bude vydán až současně s vydáním Radeonu RX Vega nebo po něm. Buď proto, že na něm stále probíhají práce, nebo proto, že AMD nechce herní výkon odhalit do doby, než herní verzi Vegy 10 oficiálně vydá.

Výkon profesionálního a herního režimu je dnes stejný

Výkon profesionálního a herního režimu je dnes stejný (Zdroj: GamersNexus)
Výkon profesionálního a herního režimu je dnes stejný (Zdroj: GamersNexus)

Z tohoto by tedy mělo vyplývat, že po vydání herního modelu a zveřejnění optimalizovaného ovladače podporujícího všechny nové schopnosti GPU Vega 10 by se výkon ve hrách měl zvýšit proti tomu, co Frontier Edition předvádí nyní. Ovšem jiná otázka je, jak velké toto zvýšení bude. Zde momentálně nemáme v rukou nic než spekulace, lze maximálně tak střílet od boku. Tipl bych si, že čekat zlepšení o 5 % je příliš málo a 25 % navíc je moc (pokud tedy hra nebude cíleně používat potenciálně velmi výhodné výpočty v FP16). Ale kde přesně mezi tím bude realita, to už těžko říct. To tedy platí o výkonu na 1 MHz; zároveň ale také nevíme, jaké bude mít Radeon RX Vega typické frekvence při hraní, což přidává další neznámo.

Ohodnoťte tento článek!

44 KOMENTÁŘE

 1. Ahoj Honzo, poslední věta nedává smysl, pravděpodobně místo „karty“ mělo být slovo „frekvence“ 🙂

  BTW než spekulace nad finálním výkonem RX Vega, bych spíše zkusil „investigativně“ zauvažovat nad tím, co vedlo AMD k takové strategii uvádění produktů, zda to byla prostá fušeřina a nezvládnutí termínů, které vedly k semi-paperlaunchi částečně nehotového produktu, nebo zda to má celé jiný, hlubší, smysl.

  • Klasika od AMD – poškodit dobré produkty nedodělaným softwarem, viz. Polaris lauch, Ryzen launch a teď Vega launch. Gaming mode buď nedělá nic nebo ještě není implementovaný. RX Vega bude mít výkon pravděpodobně okolo GTX 1080, jen bude víc topit a samozřejmě žrát. Jestli ale bude mít dobrou cenu, tak by to mohla být hodně zajímavá grafika.

   • a v čem bude zajímavá ? že má HBM ? nebo že bude stejně rychlá jako rok stará GTX1080 ? Pro AMD to bude sakra nevýhodnej deal, prodávat drahý 500mm2 čip s HBM2 za cenu nižší než mainstreamový GP104 s GDDR5X/GDDR5.

    Buď jsou v RTG totálně neschopní a pod Koduriho vedením vyrobili horší čip než Fiji, nebo je ten čip lepší. Nicméně v tom případě jejich strategie postrádá jakoukoliv logiku, jde li to počínání vůbec nazvat strategií a nikoliv neřízeným chaosem. Zpusob jakým sami poškozují image vlastních produktů jde nad lidské chápání.
    Jak jina vysvětlit uvedení karty s přepínáním pro game mod, když tento přepínač nemá na výkon žádný vliv ?? Proč tedy radši nedrželi hubu a neřekli, že Vega FE je jen pro profi aplikace …. ?? Stejně nepochopitelný je termín uvedení FE. Pokud jsou už za jeden jediný měsíc schopni uvést kartu se „správnými drivery“, proč neuvedli samotnou Vegu FE edition o měsíc později ? Při tom dlouhém čekání a několikrát odsunutém uvedení Vegy by to už nehrálo žádnou roli a alespoň by si po otestování Vegy FE odbornými IT magazíny neudělalo ostudu……

    Něco podobného v bledě modrém už tady bylo při uvádění Polarisu, před rokem celý svět v lednu obletěly fotky kde AMD srovnávalo spotřebu dvou stejných počítačů, v jednom byla karta Nvidie a v druhém nový Polaris. Vzhledem k tomu, že ze strany Nvidie bylo ohledně herních Pascalů poměrně ticho po pěšině, všude se mluvilo o tom, že má AMD s čipy Polaris náskok a díky onomu srovnání to vypadalo na skutečně povedený produkt. Jak to potom dopadlo víme všichni…..

    Jestli tohle má být nějaká strategie, tak v tom případě asi celá RTG divize jede na nějakých houbičkách nebo na něčem ještě tvrdším. Nemůžu ši pomoct, ale od té doby co tam tomu šéfuje ten Ind, tak je to s AMD grafikáma spíše horší než lepší.

   • Tak třeba já osobně se kloním k teorii (o víc nejde), že AMD touhle strategií „vyřešilo“ dva protichůdné problémy:

    1. Slib, že uvedou Vegu v 2Q
    2. Rozchození driverů Vegy tak, aby vůbec fungovala

    Z těchto dvou problémů jde logicky vysvětlit veškerá prohlášení, mediální výroky a oznámení. Zároveň je ale velmi podivné, jak moc AMD mlží kolem tak nezajímavých věcí jako je počet tranzistorů a fyzického rozměru čipu. A k tomu kopec nejasností okolo (dle AMD „perfektních“) driverů pro FE, které zřejmě z poloviny vůbec nefungují. Mimochodem, tyhe drivery byly velmi pravděpodobně použity už před půl rokem při neveřejných demonstracích Vegy, kde explicitně taky uváděli, že drivery nemají optimalizace. Z toho plyne další teorie, že se potýkají s nějakým SW nebo spíše HW problémem a nechtějí finální drivery uvést dříve, než jej nevyřeší (a tady se zřejmě poučili z toho, že uvádět nehotové herní produkty se nevyplácí).

    • Jenže Vega jednoznačně nefunguje, proč je tam sakra ten přepínač do gaming mode, když reálně nic nedělá? Proč prezentovali Vegu FE, že si na ni klidně člověk zahraje, jen to nebude tak výhodné, Proč na snižovali, poměrně výrazně cenu, když 2-3 dny před spuštěním prodeje dva zástupci AMD vyšší cenu potvrdili jako oficiální – nešlo tedy o chybu eshopů, které Vegu měli v předprodeji?

     • Kdyby nefungovala, tak by asi nebyly ty testy, žeano? Ona velmi zřejmě funguje (a dokonce Pro režim je výkonnější jak Fury), jediný problém je s herním režimem, který je tam tak trochu navíc z hlediska Pro karty.

      Na tvé ostatní otázky je celkem jednoduchá odpověď – výrobce zřejmě nechtěl komentovat výkon ještě neuvedeného produktu (tj. herní Vegy). A cenotvorba, to je vždy otázka konkrétního času a možná i informací a momentu překvapení.

      BTW, je zajímavé, jak se tyto informace vykládají pokaždé jinak. Když slevuje AMD, je to fail a automatický důkaz slabého produktu. Když totéž udělá konkurence, je to znakem vysokého výkonu, optimalizace price/value apod. 🙂

    • AMD fandim, ale to co predvadeji s Vekou je fakt smutne. Myslim si podobne jako jini, ze ten launch fakt pohnojili. Pokud RX pojede lip, tak meli jednoduse mesic pockat a vydat to najednou. Pokud je FE jina (pohnojena) revize chipu, meli to nejak zdelit. Pokud FE dostane „update“ a vykon se zvysi ve hrach..proc ji vydavali predcasne. Pokud RX nepojede lip tak bude dvojity pruser tak jako tak. Pka nechapu, proc neudelali aspon „Polaris 590“ ktery by se blizil vykony 1070ky a nemuseli prichazet o trh a kseft cely rok…proste nechapu

  • Jo, ty „karty“ na konci byla chyba,díky.

   Jinak myslím, že FE byla vydaná takhle brzeojenom proto, že se RX Vega odložila. Že je to kvůli tomu slibu že to bude v Q2 je asi dost jasné.
   Proč nejsou OK ovladače na hry, je podle mě kvůli tomu, že je chcou odhalit až při vydání. Možná ještě ani nejsou úplně dodělané, ale to je snad mohli vydat aspoň jako beta (o moc kratší než měsíc to ověření beta verze stejně není).

 2. Vtip je v tom, že to nejsou herní ovladače. Sice mají přepnutí do herního režimu, ale to vůbec nic nedělá, je to tam jen připravené. Herní ovladače s optimalizacemi, herními profily a se zapnutím funkcí Vegy pro hry vyjdou až s herní verzí Vegy. Takže se namáháte zbytečně. Ale hlavně, že je čtenost, že, A že máme příležitost plivnout si na AMD…

 3. Ryzen úspěch má a myslím, že Threadripper bude mít též. Myslím, že s procesory návrat AMD vyšel. Aby vůbec vyšel, musel být postaven na bombových produktech (o krok dál). U grafik ale myslím, že namířili hodně vysoko. A hodně lidí jim drží palce aby i to vyšlo. Herní monitory s HDR (kvantové tečky) a 144 Hz na velké ploše 32 palců s Free Sync 2 jsou již v prodeji. Tak držím taky palce.

  • Threadripper je poměrně slabý, aspoň z prvních uniklých testů 16 jádro není o tolik rychlejší než 10 jádro Intelu. Skylake-X je pak výkonnější než jakýkoli vydaný Ryzen za podobné ceny. Navíc v mašinách za 2.5-3 tisíce dolarů je ten rozdíl fakt bezpředmětný.

   Navíc ty procesory využje jen minimální část uživatelů, masy si vystačí s procesorem za 1500 který má i integrovanou grafiku a víc nepotřebují. Hry zase uvítají víc výkonu na jádru než vyšší počet jader. a ve výkonu na jádro suverenně vede intel.

 4. No zavání to propadákem, co jiného k tomu dodat.
  Vzhledem k tomu, že FE je na tom herně jen o něco málo lépe než GTX 1070, tak když budu brát tip autora článku a zlepšení někde mezi 5% a 25% v herní verzi, tak to bude RX Vega ráda, když se vyrovná GTX 1080 a i můj pár měsíců starý pesimistický tip, že bude její výkon mezi 1080 a 1080Ti byl asi ještě moc optimistický.

  Takže sečteno a podtrženo, budem tu mít kartu cca. o výkonu rok a čtvrt staré GTX 1080, která už pomalu čeká na nahrazení novou generací, takže logicky jediným lákadlem může být cena. Jak nízká ale může být cena za kartu s 500mm2 čipem a HBM2 pamětí? Náklady na výrobu určitě nebudou úplně nejmenší.
  Jenže zároveň, aby byla v tuto chvíli zajímavá i pro rozumně uvažující zákazníky, neměla by být vzhledem k okolnostem dražší než GTX 1070, což ale skoro určitě bude.

  A když se kouknu na CZC na ceny GTX 1080, se kterou bude výkonostně podobná, tak začínají na 15tis. a oblíbená MSI Gamimg X verze stojí 17tis. To jsou cca. ceny, které se pro Vegu tipovali, jenže se čekal „trošku“ vyšší výkon.
  Pokud bude opravdu stát tolik co stejně výkoná, ale už starší karta, která je od března v prodeji za tyto ceny, tak bude propadák dokonán úplně.

  • Jen taková zajímavost – jak jsem koukal na ty aktuální ceny v českých obchodech, všimnul jsem si, že jsou GTX 1080 i 1070 aktuálně totálně vyprodané, nejvíc asi ta 1070. CZC a TS Bohemia mají na skladě pár kusů, zbytek na objednání nebo vůbec, ještě nedávno byly obchody plné těhle karet s daleko vyšším počtem modelů. A Alza to vyřešila typicky po svém, tzn. těch pár modelů co má na skladě nehorázně zdražila, takže GTX 1070 má od 15tis. (neuvěřitelné) – v březnu jsem ji na CZC koupil v MSI Gaming X verzi za 13tis. a měly tam verze od 11tis a ani na Alze to tehdy nebylo o moc dražší…
   Čím si to vysvětlujete? Těžení bych netipoval, na to se tuším používají levnější karty. Že by lidé co původně čekali na Vegu vykoupili Nvidie? (vtip 😉 )

   • Aktuální trh grafik je pokřivený díky těžařské manii. NIcmén+ě 17k za 1080? Není lepší 22 za 1080Ti? Lepší cena/výkon. Magořina je pak 1070 za 14-15 tisíc. Před měsícem, byly 1070 k dispozici za 10 tisíc, 1080 za 14 a první 1080Ti už pod 20. Což kdyby nebylo miningu, tak by tak ty ceny byly.

    Ano Vega bude mít těžký start. I když lehce překoná 1080, za cenu 1080 budou lidi brát stejně 1080, to je vyzkoušené a známé. GTX970 byla horší než R390, ale 390 se neprodávaly tak jak ta 970, která šla na dračku. Tzn podobně výkonná Vega jde na cená cca 450 USD max aby to byl fakt dobrý deal. A jen cena pamětí na té kartě se odhaduje na 160 dolarů, celá karta pak výrobně může stát kolem 250USD. Jenže AMD samo říká že v tomhle segmentu je marže více jak 66%, jenže i při ceně 500USD je pak marže jen 50%, tedy pod tím co AMD předpokládá. Ta karta zřejmě byla myšlená jako konkurence původní 1080, tedy její cenovce.

   • Na žěžení se dá použít každá karta, jenže ty dražší karty mají delší návratnost a řekněme že vzhledem k ceně netěží tak efektivně jak ty levnější.

    Když ale 1060/RX580 byly v krámech vyprodané a poslední kusy stály 9+ tisíce a za 10 byly 1070… tak je jasné kde hráč i těžař půjde. Takže zmizí levné 1070, a zdraží, pak se to postupně se to sveze celé. CZC má „prázno“ Alza něco má a průběžně dodává, a když ji nikdo netlačí, jde nahoru. Třeba 1080Ti gaming byla chvíli asi za 20700, dva dny na to šla na 22900

 5. Vyprodaný jsou včechny karty. Největší zájem je o RX 480 / 580 a GTX 1060, protože mají nejlepší poměr cena / výkon na těžení kryptoměn. Pokud ale jsou tyhle nedostupný, mineři koupí GTX 1070 a 1080 a RX 570.

  Takže ano, problém je jen v těěžení a pochybuju, že nástup Vegy tohle ovlivní, protože ta bude vyprodaná taky.

  • Hmm, to se mi nelíbí, protože boom kryptoměn může být docela dlouho trvající a výrobní kapacity se jen tak nenavýší, viz situace kolem RAM a SSD, hlavně teda těch RAM, kde už cena dávno měla být zpět na té polovině aktuální, jak byla před pár lety a pořád nic…
   Jestli se přidají grafiky, tak tu můžem pomalu mít období, kdy při stejné ceně nebude téměř růst výkon PC, což je opravdu to poslední, co by kterýkoli hráč chtěl.
   Samozřejmě by to zpětně způsobilo oslabení zájmu hráčů o upgrady HW a snížení poptávky a ceny tímto způsobem, ale stejně by bylo lepší, kdyby to nenastalo.

 6. AMD má hodně podivnou strategii marketingu a vývoje. Nejdříve slibuje hory doly, nic se neděje, odkládá a odkládá. Když už to konečně vydá, má to nějaký bug, který tomu kompletně zničí prvotní mediální obraz, protože prvotní recenze vypadají příšerně a jsou na netu na pořád. A pak to pomalu opravuje novými a novými ovladači (trochu roste výkon).

  Naproti tomu Nvidia dělá přesný opak. Moc toho dopředu nenakecá (něco unikne vždy, ale moc toho není), představí nové karty, začne je prodávat a i když vychází nové a nové ovladače, výkon se už prakticky nemění.

  A i když jsou AMD grafiky většinou zajímavé a v některých oblastech podstatně lepší než Nvidia, tak díky tomuto fušérství a planým slibům, si v prodejích zrovna moc nepomůže.

  Nebo pamatujete si snad na něco, co by AMD vydalo za posledních cca 5-7 let normálně? O více než rok zpožděná konkurence k GTX 1080 je už ale opravdu extrém.

 7. Tak takový nadpis bych od vás nečekal. Škoda.

  1) Radeon Vega FE a ne Vega 10. (proč porovnávat GPU s grafickou kartou?
  2) Herní výkon je ± stejný.

  V článku je to pak zmíněno, ale ten nadpis je fakt nezvykle wtf.