Velké sjednocení: USB-C s Power Delivery má být podle EU do dvou let ve všech smartphonech. Co na to Apple?

95
Samsung Galaxy S10 IMG 0196
Smartphone s USB-C
-
Zdroj: Cnews.cz

Podle návrhu Evropské komise budou muset být smartphony prodávané v Evropské unii vybavené portem USB-C. Pro rychlonabíjení prosazuje standard Power Delivery. Zároveň má být uložena povinnost je prodávat i bez nabíječky (ale USB kabel zakázaný není). Změna se má týkat i další elektroniky kromě drobné. Výrobci na změnu dostanou dva roky.

Evropská komise na to jde cestou ekologie. Přibalování nabíječky ke každému novému smartphonu je trochu zbytečné. Lidem se pak doma hromadí. V minulém roce se v EU prodalo asi 420 milionů přenosných elektronických zařízeních včetně smartphonů a počet nabíječek v domácnosti přece nemusí být stejný, jako počet zařízení. Zvlášť když smartphone jednou za čas vyměníme a stará nabíječka zůstane.

V průměru spotřebitelé vlastní přibližně tři nabíječky mobilních telefonů, z nichž pravidelně používají dvě. Vyhozené a nevyužité nabíječky každoročně představují až 11 000 tun elektronického odpadu. Celá směrnice se týká zařízení typu smartphony, tablety, velká náhlavní sluchátka, ale už ne hodinek či malých sluchátek. To je trochu zvláštní, neboť řada lepších modelů již USB-C obsahuje a pokud budou v prodeji nadále verze s microUSB, sjednocení nebude úplné. Komise to zdůvodňuje „technickými důvody“, tedy zejména rozměry.

Nabíječku si kupte samostatně

Prodej nabíječek se tedy má od telefonů zcela oddělit. Počet nabíjecích konektorů se během poslední dekády snížil ze 30 na 3, ale cílem má být jeden jediný standard. Zmizení kulatých portů z hloupých telefonů ale není zásluhou úředníků, jako spíše výsledkem zmizení tehdejších hloupých telefonů z trhu.

Smartphone bude možné prodávat s nabíječkou pouze v případě, že bude v prodeji i balení bez nabíječky.

Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně pro Evropu připravenou na digitální věk, uvedla: „Evropské spotřebitele již dlouho frustruje, že se jim v zásuvkách hromadí nekompatibilní nabíječky. Výrobní odvětví dostalo spoustu času na to, aby přišlo s vlastními řešeními; nyní je načase přijmout legislativní kroky pro jednotnou nabíječku. Jde o důležitý přínos pro naše spotřebitele a životní prostředí, který je v souladu s našimi ekologickými a digitálními ambicemi.“

Komise jde s návrhem tak trochu pozdě. Prosazovat USB-C bylo na pořadu dne před mnoha lety, nyní již většina výrobců smartphonů s Androidem na USB-C přešla a microUSB kvůli nižší ceně drží jen u low-endu. Tento tlak je namířen spíše na Apple a jeho konektor Lightning.

Více: USB-C ve smartphonech: Nejdále je Huawei, ostatní nacházejí odvahu pomalu (2016)

Návrh komise zní takto:

 • Harmonizovaný nabíjecí port pro elektronická zařízení: běžným portem bude port USB typu C. Spotřebitelé tak budou moci nabíjet svá zařízení stejnou nabíječkou USB-C bez ohledu na jejich značku.
 • Harmonizovaná technologie rychlého nabíjení pomůže zabránit tomu, aby různí výrobci neodůvodněně omezovali rychlost nabíjení, a zajistit, aby rychlost nabíjení byla při používání jakékoli kompatibilní nabíječky pro dané zařízení stejná.
 • Oddělení prodeje nabíječky od prodeje elektronického zařízení: spotřebitelé budou moci zakoupit nové elektronické zařízení bez nové nabíječky. Omezí se tak počet nechtěně zakoupených nebo nevyužitých nabíječek. Odhaduje se, že omezení výroby a likvidace nových nabíječek omezí množství elektronického odpadu o téměř tisíc tun ročně.
 • Zdokonalené informace pro spotřebitele: výrobci budou muset poskytovat relevantní informace o účinnosti nabíjení, včetně údajů o výkonu, který zařízení vyžaduje, a zda podporuje rychlé nabíjení. Spotřebitelé tak snáze zjistí, jestli jejich stávající nabíječky splňují požadavky jejich nových zařízení, nebo jim to pomůže vybrat kompatibilní nabíječku. Ve spojení s ostatními opatřeními by to spotřebitelům pomohlo omezit počet zakoupených nových nabíječek a ušetřit 250 milionů eur ročně za zbytečně pořízené nabíječky.

USB-C sám o sobě je pouze tvar konektoru. Vnitřně může jít o USB 2.0 stejně jako o USB 3.2. Nebo klidně o Thunderbolt. Zároveň výrobci používají mnoho různých a navzájem nekompatibilních standardů pro rychlonabíjení. Evropská komise nyní dává přednost standardu Power Delivery s minimálním výkonem 15 W. To je proti dnešním nabíječkám směšně málo a dá se předpokládat, že výrobci zvolí silnější verze. Co se stane se současnými technologiemi pro rychlé nabíjení (z nichž nekteré jsou i lepší než Power Delivery) komise neřeší.

Standardy rychlonabíjení (zdroj: Hometop)

Bude velmi zajímavé sledovat, jak na to výrobci zareagují. Nabíječky někteří nepřibalují už dnes a ekologické balení je také čím dál častější. U microUSB problém nebude, až reakce Applu ukáže, jak to celé bude pokračovat. Ten to celé může obejít přibalením redukce (a zdražením), nebo klidně úplným zrušením konektoru. Bezdrátové nabíjení se stále vyvíjí a za dva roky může být úplně jinde.

zdroj: EK

Velké sjednocení: USB-C s Power Delivery má být podle EU do dvou let ve všech smartphonech. Co na to Apple?
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.31%) 13 hlasů

95 KOMENTÁŘE

 1. Apple se Lightning konektoru drží kvůli zpětné kompatibilitě, ne proto, aby vystupoval z řady. Zrovna tak i já jsem doufal, že Apple letos u iPhonů 13 zachová Lightning konektor. Když ho mám všude, nechci mít pro telefon extra jinej kabel. Jinak sám Apple se na vývoji USB-C konektoru podílel, je členem USB konsorcia. Nejdříve se USB-C objevilo u MacBooků, pak u iPadů Pro a Air, myslim, že na iPhony skutečně dorazí do dvou let. Úplné odstranění konektoru z telefonu je jen fáma. Vždycky je potřeba nějaké záložní řešení nejen kvůli nabíjení, ale třeba i pro backup.

  • Tohle může napsat jen někdo finančně negramotný. EU bylo to nejlepší, co nás (z hlediska životní úrovně) mohlo potkat. Právě kvůli ní se máme jako prasata v žitě a roupama nevíme, nad čím bychom přemýšleli. Ono je hezké, že se vám něco na EU nelíbí (mně se na ní taky spousta věcí nelíbí), ale je tu i ta druhá stránka, která převažuje a o které si lidé jako vy myslí, že je automatická, a že by se bez EU nezměnila.
   Krásně to vidí v UK. Získali nějaké výhody, ale teď s otevřenou hubou čumí, že daleko větší množství výhod ztratili. Bohužel ti, kdo to zavinili, si nepřipustí, že to je jejich chyba a začnou hledat zase chyby jinde.

   • +1
    Politika Čučche nefungovala v Severrní Korei ani v Albánii. Přesto se o to další v čele se soudruhem Borisem opět pokouší, tentokrát v UK. UK má šanci stát se nejlepším špatným příkladem pro další země koketující s myšlenkou vystoupení z jednotného trhu. A to ještě nerealizovali Brexit zcela, například zboží z EU do UK proudí zcela bez kontrol. Co to udělá s průchodností (dodávek) zboží z EU po jejich uplatnění (odloženo opět na 1.1.2022) je zřejmé. Ve znaze ochránit pověst Brexitu se uchylují k typickým soudružským taktikám (kontrola sdělovacích prostředků, obviňují z problémů vnějšího nepřítele, tvrdí že stejné problémy mají i jiné země, slibují nápravu do 10 let … podobně jako našim soudruhům většinou stačila ta příští pětiletka).

    • EU svymi narizenimi aktivne dusi ruzne druhy maleho podnikani. Zkuste si otevrit treba kavarnu nebo obchod, kde ae budete snazit nabidnout neco jineho nez prodej zbozi, ktere Vam nekdo doda.. Rychle zjistite, jak Vam Hygiena v principu nic nepovoli, pokud nemate to, tamto, ono atd. Nad nekterymi narizenimi stoji uplne rozum. To stejne je v mnoha dlasich odvetvich. Kamarad dela navrhy pro vodovody/kanalizace. EU prosadila 3D navrhy, ktere jsou tam v podstate uplne na prd. Atd. Jejich nova Eko-revoluce je jen dalsi pruser, stejne jako nesmyslny jednosmerny trend elektroaut, a dalsi a dalsi.
     Byrokraticka instituce, ktera kompletne ztratila spijeni s realitou.

     • Pokud stejná pravidla platí pro všechny a soudce je nestranný, může se to označit za podmínky pro fér soutež. Pokud někdo pravidla obchází, získává nespravedlivě konkureční výhodu. Předpokládám, že by si nad obchod nepověsil oznámení „Nedodržujeme všechna povinná hygienická opatření, kromě těch co nás nic nestojí.“.

      • Uplne ti unika smysl prispevku. Nejde o to, ze mas nastavema pravidla pro vsechmy stejne, jde o to, ze jsou nastavena blbe a nesmyslne.
       Pokud ti pravidla dusi podnikani, misto aby je podporovala, je to blbe. Pak se nediv, ze te Cina, Indie a dalsi prevalcuji.ja jsem treba v Indii byl a muzu ti s klidnym svedomim rict, ze z urciteho pohledu je tam daleko vetsi svoboda, nez tady, kde je to svazane cim dal vic regulema.

      • tombomino:
       Já jako zákazník celkem vítám, že existují nějaká hygienická nařízení, a že si každý nemůže prodávat, co chce. A nepovažuju to za dušení podnikání.
       Stejně jako nepovažuju za dušení podnikání, že jsou u některých živností nějaké odborné požadavky.
       Jak píše PetebLazar, jde o to, že jsou ta pravidla stejná pro všechny. Tedy, že když chci vyrábět třeba pařížský salát, tak pro mě platí nějaká hygienická nařízení, ať ho vyrábím ve velkém ve fabrice, anebo v malém pro svou restauraci. Kdyby ta nařízení pro restauraci neplatila, tak je něco špatně. A to je přesně to, po čem vy toužíte. Ale u vás mě to nijak nepřekvapuje.

      • 2 tombomino: Bavíme se o právu podnikat, ale na mysli nejspíš máte právo uspět. Pokud nejste schopen uspět při dodržování stanovených pravidel je ze společenského hlediska lepší když se o to ani nebudete pokoušet. Případná zodpovědnost za následky (zdravotní náklady by při outbreaku by byly hrazeny z veřejných zdrojů .. ZP atd.) je tedy velmi limitovaná, stejně tak jako Vaše svoboda (dělat si co chci). U typicky kapitálově limitovaných subjektů tomu ani nemůže jinak.

      • zdaleka nejde jen o hygienu, to byl možná jen blbej příklad … ale třeba limity a úplné zákazy na výrobu, resp. pěstování, chov toho a toho … pak neexistuje opravdová konkurence v daném odvětví, když to Brusel reguluje nevím podle čeho …

      • Šlo by hodit nějaký konkrétní příklad? Veškerá legislativa/nařízení se překládá do všech členských jazyků, takže by to asi nemělo být těžké dohledat.

      • obecná nařízení pro všechny členy eu ano, pochybuji, že je volný přístup k interním datům, co kdo kde může, nebo ne … píše se o tom roky, nikdo to nikde neznevěrohodnil … já si opravdu nevzpomenu na konkretní případy, to by musel někdo „od fachu“ … nechci plácat -…
       já nevím … třeba ty okurky, banány(špaté zakřivení plodu, o důlek navíc na bramborech) … když kvůli těm směrnicím padl na držku nějaký významný počet pěstitelů, protože kvůli těm směrnicím byly některé odrůdy neprodejné, směrnice se po pár letech zrušily …

      • gogo1963:
       Vy jste krásná ukázka toho, jak se nechají lidé zmanipulovat. Příklady odmítáte uvést a ty co pak uvedete, jsou ještě zcestné.
       EU nám opravdu nezakázala prodávat křivé banány nebo okurky. EU jen definovala nějaké jednotné normy, jak má vypadat zboží, které se označuje nějakým způsobem, třeba „1. jakost“.
       A to je rozumné. Protože jako obchodník budu chtít koupit okurky a vidím nabídku 1. jakosti, takže vím, co dostanu. EU nikomu nezakazuje prodávat křivé okurky nebo banány. Ale když chci koupit 1. jakost, tak holt vím, že nekupuju ty křivé.
       A mimochodem, takhle to fungovalo i za socialismu. Pěstovali jsme okurky (nakladačky) ve velkém. A bylo jasně specifikováno, že 1. jakost je délka 5-7 cm, 2. jakost 7-9 cm a 3. jakost byla nad 9 cm.

      • Asi to celé pochází z britcomu „Yes, Minister‘, když minister Jim Hacker ve snaze ochránit britský párek vyjádřil své výhrady vůči evropské standardizaci párku. Jak poznamenal“ … příště snad budou chtít, aby obsahoval maso“.

      • Radek Holeček & PetebLazar: Dva užiteční idioti, kteří vůbec nic nepochopili. Nepochopili, proč a za jakým účelem jsme vstupovali do EU. Prakticky a zjednodušeně, vstupovali jsme do EU kvůli jednotnému obchodu. Pak přišla lisabonská smlouva a začli nás natvrdo ždímat. O nic jiného nejde, než o nadvládu na podrobených zemí. Jak a proč? Podívej se na náš dluh, blíží se dvě bilionům, dávno jsme za hranicí splatnosti, neboli, že stát již není schopen splácet dluh, protože sotva splácí úroky z těchto dluhů. Tudíš jsme jako stát zbankrotovali. Podívej se na naše silnice, v katastrofálním stavu, naše železnice. My jsme byli jednou z prvních zemí kde se odstartovala velká průmyslová revoluce a dneska máme tratě na kterých dodnes není pořádné zabezpečení a strojvůdci si musí volat telefonem aby mohli vyjet. V 21.století. Ale tak hlavně že máme ty rozhledny v údolích. Dále se máme jak prasata v žitě, máme pořád třetinové platy oproti německu, kde není problém dát si kafe za 250Kč.
       Naše velká města nemají obchvaty ani městské okruhy, po třiceti letech bude dostaven okruh kolem prahy, Brno bude mít okruh hotovej možná v roce 2050. O otm, že z Brna je hotová dálnice 77 km na svitavy, stačí osadit mostovky a vylít asflat, ale za 70 let od konce války to nebyl schopen nikdo dostavět. Dále chybí propojení na dálnici D35 a všechny kamiony tak jezdí po dálnici D1, která je přetížená. Brno má pouze čtyrporoudovou dálnici ačkoliv je to křižovatka 7 velkých evropských měst. Náš systém hromadné dopravy a vlaků je katastrofální, nemáme to jak v německu, kdy jeden vlak je shopen posbírat pracovníky z obcí a dovézt je do fabriky jak ve wolfsburgu. Máme dvě atomový elektrárny ze socialismu, a proto přes nás němci posílají energii ze severu na jih a když jsme si koupili transformátory s posuvnou fázi abychom ochránili naši sít před přetížením, tak jejich ovládání jsme odevzdali do Mnichova, stejně tak i velení armády jsem předali Bundesvehru. Naše zdravotnictví je v prdeli a doktoři za naše prachy vystudují a pak utěčou do německa, kde berou statiísícové platy a my z toho máme prd. Zubaři nejsou, chirurgové nejsou na vyšetření CT se čeká půl roku. Nemáme pracovníky do stavebnictví, školy zednické obory zrušili protože se tma nikdo nehlásil. Zato máme plné fakulty filozofických fakult generující jednoho zaměstnance neziskovky za druhým a plnou hubu CO2 a migrantů. Pak chybí další pracovníci do energetiky, jedna firma už dováži ukrajince stavět a opravovat energetickou distribuční síť. Peníze za naši vodu posíláme do francie.
       Ale co pro nás dělá EU ? Chce nám zakázat auta, zabývá se ohnutím banánů a tím že diskriminujeme 72 pohlaví. To jo, Udělali si z nás dojnou krávu, nechají nás vychcípat a nahradit novým obyvatelstvem. Potřebují z nás udělat podrobenou zem s otroky, skladiště a montovny pro německo. EU nám ničí naše trhy, protože zakazuje abychom s kýmkoliv obchodovali s kým ona nechce. Takže se jak magoři orientujeme 80% na německé trhy a ty východní jsme ochtoně přenechali německu, které s ruskem vesele dál obchoduje. Děkujeme. Hlavně třeba české traktory Zetor byly známé po celém světě, a my jsme ten trh přnechali jiným. Gratuluji k demenci. Nejlepší na všech těch dotacích, které nám prý zlepšují životní podmínky jedeme na dluh a budeme je vracet tak , že vrátíme dvakrát tolik. Neboli každá dotace kterou z EU vyčerpáme, nás stojí nebo bude v boudcnu stát dvojnásob. A ot nemluvím o měnové reformě, která je nachystaná na letošní podzim. Jsme v prdeli díky takovým lidem jako ty.

      • Holečku, nic jsem neodmítl uvést a těm ani ne trapným, spíše pseudotrapným argumentům se musím jen zasmát … tyhle bláboly píší na svých stránkách ti, co obhajují kolikrát totálně zcestná rozhodnutí eu komise, parlamentu … kdyby to bylo jak píšeš, proč by ta nařízení rušili jako nesmyslná? Rozhodně jsem čekal víc od „znalce“ … a s těmi okurkami za socíku … to nebyly jakosti, ale kategorie, nelišící se cenou …

      • 2 P.J.C.: Mohl byste prosím uvést zdroj těch 80% podílu exportu na německé trhy? Já se ve statistikách za rok 2018 ani po sečtení Německa a Rakouska nedostal přes 40%.

      • @Lazar, Holecek
       tak si to podnikani zkuste sami nejdriv, nez zacnete mluvit, jak je to uzasne, ze jsou nastavene debilni pravdila, ktera to podnikani jednak prodrazuji a jednak hazeji pod nohy klacky malym subjektum, ktere nemaji financi na rozdavani. Napadlo Vas dve chytre hlavy nekdy, ze na techto pravidlech ziskaji velke firmy, protoze pro ne neni s jejich financemi a nebude nikdy problem nesmyslne pozadavky splnit.
       Kdyz vezmu priklad kamarada, coz neni zrovna pripad hygieny (pro Holecka), tak projekty ve 3D jsou pro urcite cinnosti uplne naprd. Presto norma EU je zavadi. Tudiz nekdo, kdo bude chtit dokumentaci dodavat, bude misto v ‚jednoduchem‘ 2D muset projektovat ve 3D. Je to celkove narocnejsi a nema to vyubec zadny prinos. Takze s tim urcite souhlasite, protoze 3D je preci lepsi nez 2D ne?
       Kdyz se vratim k hygiene, tak treba nesmis provadet urcite ukony, pokud na to nemas separatni mistnost. Cili kavarna, ktera ma jednu velkou mistnost, by se musela stavebne oddelit, coz si maly podnikatel na triko nikdy nevezme. Tohle jsiou jen male priklady nesmyslnych narizeni, ktera existuji. Pohromy jako EU normy na energeticke stavby, ktere vsechno prodrazuji, nesmyslne GDPR, jejich nesmyslny projekt elektrizace autoprumyslu, nova EU smernice, kde kdo videl jak vypada sever nemecka, tak si asi dokaze predstavit, co z toho bude, v nemecku hrozici elektricky blackout, atd.
       Pritom takove veci jako je lodni doprava, ktera vubec tvori asi nejvi emisi na svete, tak ta (pokud se neco nezmenilo) je uplne mimo veskere tyhle veci.

      • Crha:
       Napsal jste krásný příspěvek. Jen mi asi nějak uniká, jak za to všechno může EU. Ona nás nenutí se zadlužovat, ona nás nenutí dotovat čapí hnízda místo obchvatů měst, ona nám neříká, jaké obory a s jakou kapacitou mají nabízet naše školy, ani nám nijak nekecá do toho, jak platíme své lékaře či zubaře. EU nás nenutí, abychom raději pracovali pro nějakou montovnu místo toho, abychom začali podnikat sami, naše vodárenské firmy taky neprodala EU, ale místní zastupitelé, které jsme si sami ve volbách zvolili (mimochodem, moje obec vodárnu neprodala).
       Ale podle Crhy za tohle všechno může EU. Dostudoval jste alespoň základku, že vám něco takového přijde logické? Nebo je logika pro vás sprosté slovo a jen hledáte, na koho hodit svoji neschopnost mít takovou životní úroveň, po jaké evidentně toužíte?
       gogo1963:
       Ty okurky za socíku se samozřejmě cenou lišily, protože jinak by každý ty okurky nechal narůst na tu třetí jakost a prodával jich násobně více.
       O tom, že EU vydává občas zcestná rozhodnutí, s vámi nepolemizuju. Ano, vydává. A že se mění normy, snad není taky nic překvapivého. Třeba jak to bylo s těmi vašimi okurkami a banány máte popsány tady: https://euractiv.cz/section/zemedelstvi/news/euromytus-brusel-zakazal-krive-banany-a-okurky/
       tombomino:
       Nějak mi v té vaší lamentaci chybí fakt, že EU není nějaký diktátorský spolek, ale instituce, kde každý stát má právo veta a hlavně, každý stát a každý občan ty orgány EU volí v demokratických volbách.

      • Mne je uplne jedno, jaky je EU spolek. Mne zajima co z toho lezou za nesmysly…
       Krome toho je to steje prolobovane skrz na skrz, takze se nenechte unaset nejakymi idealy o demokratickych institucich a podobnych fantazii v dnesni dobe.

      • 2 tombimino: Vyhláška 147/1998 O způsobu stanovení kritických bodů v technologoii výroby (potravin) tu byla ještě před zahájením přístupových jednání a vsadím se že podobná pravidla (možná ne tak vzletně pojmenovaná) tu platila i daleko dříve.
       https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1998-147

       Nakonec i taková košer pravidla jsou vlastně kanonizovaná tisíce let stará hygienická pravidla, která v podmínkách Středního Východu a tamnějších teplotních podmínek byla asi život zachraňující. Jejich vymáhání bylo asi jednodušší než pri legislativním ukotvení, kdo je nedoržoval toho jako jinověrce nejspíš ukamenovali.

       2 RH: Obdobní lidé odhlasovali Brexit. Byly jim naslibovány fantasie a představen cizí nepřítel. A nyní vláda doufá, že z těch nepřátel (EU workers) na tři měsíce přijede 5000 řidičů z EU a zachraní Vánoce(UK/konzervativce). Měli by je v tom nechat (jen v EU je schodek 400 000 ridicu kamionu), aby si důsledky svého rozhodnutí brexiteri uvědomili z denailu posunuli do další fáze.

       Na jeho slova došlo:
       https://www.youtube.com/watch?v=Cdr_DsVgDuk

      • @Lazar
       naprosto vam unika opet cela pointa. Vubec nechapete, ze byrokraticke nastavovani novych a novych pravidel je cesta akorat do jisteho otvoru v zadni casti lidskeho tela. EU v principu nendela nic jineho, nez zavadi nove a nove direktivy. Vas priklad s „koser“ vecmi jen ukazuje, jak nejste shopen trochu vetsiho abstraktniho mysleni a pochopeni, kam se takhle sesnerovana spolecnost dostane a hrabete se v principu zbytecnych detailech.
       Straseni Brexitem se mi velmi libi. Stejnym zpusobem jsem reagovat lidi, kdyz se rozvracel komunismus 1989…

      • Holečku tak na tohle nemám co napsat, tohle už je taková zaslepenost, že s vámi odmítám dál diskutovat. Ne EU nás nenutí, ale každej kdo může má zájem o rozkradení fondů, že ano a není to jen agrofert, viz tornádem poškozený domov důchodců za půl miliardy, jeden byt pro seniroa 3,5mega za to mohl mít barák se zahradkou. Rozhledny v údolích jsem psal proč asi? Zapni sakra už mozek! Jasně, že kde jsou dotace tak se najdou rozkradači. Horší je, že se tady berou dotace které se budou muset vrátit, ale to už nikoho nepalí, protože to už nebude ve funkci, každej jen nahrabat a čau. V tomhle má čína navrh, něco zpronevěříš, OK, celej tvůj majetek i majetek rodiny se zkonfiskuje a tebe veřejně popraví na stadionu. Další podnikatel už si to rozmyslí.
       Rozhodně za co může EU je propagace 72 pohlaví, který mě nezajímají. Zákaz spalovacích motorů, který mi vadí. Po volbách se prý zdraží benzín o 14Kč u nás na 54Kč za litr a v německu dokonce na 72Kč za litr.
       Další věcí jsou emisní povolenky, kdy jeden podnik vypouští sračky jen díky otmu že si kupuje emisní povolenky od firem, které odstavují svoje elektrarny a proto jsou jakože uhlíkově negativní a mohou tak emisní povolenky prodávat. Pak se obchoduje tak, že lide budou platit německu aby mohli vypouštět emise, to je panečku byznys, všichni budeme platit německu za to že můžeme žít. Perpetum mobile. Stejně je to tak i s výrobou aut, kdy se musí za každej gram CO2 nad 1km při jízdě auta musí zaplatit pokuta. Takže downsizing a zdražovaní aut. O plynu z ruska pro Německo, už jsi vůbec nic nenapsal, jsi jak pštros, strč hlavu do písku a dělej že se tě to netýká. A nejlepší je ta sranda, že zelení už rvou že plyn taky není cesta a chtějí zrušit i právě dostavěný nord stream2 😆 evropa je v prdeli, věichni jsme v prdeli, protoe k moci se dostali naivky jako ty, že nás zachraní větrník a soláry.

      • Jeste aby jste to aspon trosku pochopil. Ja netvrdim, ze nemaji byt zadna pravidla, jen tvrdim, ze maji byt nastavena tak, aby podnikani obecne nedusila. Jestli byli „koser veci“ zalezitosti tehdejsi „hygieny“ nebo ne, je to mozne. Nicmene opet, muj prispevek neni a nebyl „o zakladnich hygienickych pravidlech, ktere plati tisice let“, ale o tom, ze se z EU stala byrokraticka, lobisty prolezla instituce, ktera zavadi cim dal vetsi a vetsi regulace na vse mozne.
       A nez mne narknete z prilisneho patriotismu, tak jsem v EU zemich stravil 8 let zivota. Dodnes si pamatuji, jak mi tehda moji kolegove rikali, ze EU reguluje i to, jak ma vypadat banan.. tehda jsem se tomu smal, dneska je to spis k placi, protoze se to jen zhorsilo.

      • A uvědomujete si, že případná legislativa na úrovni EU nahrazuje 27 legislativ členských států. V opačném případě by Váš výrobek/služba dodávaná na trh v EU musela splňovat 27 často rozdílných(možná i protichůdných) členských pravidel/nařízení?

       Ano, vždy bude existovat hranice mezi těmi co se s nařízeními srovnají a těmi co je nezvládnou. Vyšší vstupní náklady budou preferovat efektivnější/hromadnější výrobu z čeho nakonec může(nemusí) těžit spotřebitel (občan). Také omezený počet subjektů se snáze kontroluje na dodržování pravidel.

       Nevím co víte o důsledcích Brexitu a situaci v UK, ale nejde již o „Project Fear“, ale „Project Reality“. Nejvíc Brexit dopadl na ty co pro něj nadšeně hlasovali (farmáři, rybáři, důchoci, drobní podnikatelé, ….). To, že měl Tusk pravdu potvzuje i to, když ministr se nestydí říct, že o těchto důsledcích Brexitu nevěděl. Nebyla to jeho práce o nich vědět?

      • A co ma byt?
       Mne je uplne ukradeny, jakou maji treba ve Spanelsku legislativu treba pro bydleni nebo pro to, jak si chteji otevreit butyk a v principu i pro cokoliv jineho. Mne je uplne ukradeny, co si dela nejaka jina zeme. To je jeji vec a jeji pravo.
       asi by bylo nejlepe mit vsechno jednotne jako v korporatu a nejlepe to jeste s korporatnimi pravdily sjednotit, to by byla panecku teprve pohoda… to by jsme uz ani zadnou vladu nepotrebovali, muzem to rovnou zabalit..

      • 2 PJC: Nevím jak Vás, ale mě se za komunistů pracovní soboty zajídaly. Takže bych si dnes asi nezvykl pracovat šest dní v týdnu dvanáct hodin denně (což je zcela přípustné v ČLR).

       Za komunismu koloval jeden vtip: „Kapitalismus je vykořisťování člověka človekem, kdežto socialismus je přesně naopak.“

      • 2 tombomino: Jste si schopen představit dnešní ekonomiku ČR, která nevstoupila v roce 2004 do EU bez přístupu na jednotný trh a řídí se pouze svými vlastními pravidly často odlišnými od EU? Pokud ano můžete mi ji popsat? Moje fantazie na to bohužel nestačí, ale přesto by mne to velmi zajímalo.

      • Ja nevim a asi to nevi nikdo poradne. Ja jen vim, ze EU to vede smerem, ze ktereho jednoho dne nebude uniku a cim drive to vice lidem dojde a vic zemi v tom zacne delat brajgl, tim je jeste aspon nejaka minimlani sance, ze se EU muze trochu vzpamatovat..ackoliv, to je asi stejne jen utopie.
       Co se tyce pracovnich sobot..nebudte preci tak naivni, ja jsem odpracoval v kapitalistickem systemu daleko vic „pracovnich sobot a prescasu“, nez kdyby se tady system nezmenil…jste docela pobavil 🙂

      • Holečku, co je tam popsáno, se nezakládá na pravdě … ale vůbec mě nepřekvapuje, že jsi vytáhl právě tohle … o tom jsem sal … bublina ve které žiješ, je téměř neporušitelná z vlastní vůle … smutné … eu v téhle formě je jen moloch žeroucí miliardy eur, který není dobrý už téměř k ničemu … jediné co má smysl je Schengen, a volný trh a já chápu, že ten se nějakým způsobem regulovat musí, ale …

      • gogo1963:
       Aha, tak volný trh má podle vás smysl. A dokonce jste ochoten připustit, že ten je potřeba nějakým způsobem regulovat. To je úspěch. A teď ještě pochopit, že tu regulaci musí někdo vymyslet, někdo schválit, pochopit, že to není zadarmo, pochopit, že kdyby byl volný trh a nebylo žádné přerozdělování financí v rámci unie, že se rozdíly mezi chudými a bohatými státy budou prohlubovat, místo aby se zmenšovaly.
       Crha:
       Tak dotace vám vadí? A myslíte si, že dotace jsou vynázem EU, a že za to, že je někdo zneužívá a náš stát to nedokáže postihovat, taky může EU. Bez dotací nepostavíte školu, bez dotací nepostavíte obchvat, bez dotací neuděláte nic, co nemá okamžitý ekonomický přínos. A všechny tyhle věci byste musel dotovat i bez EU. Že je u nás bordel, lidi jsou z dob socialismu zvyklí krást a vymýšlet, jak odrbat systém, opravdu není chyba EU. Ale to lidem jako vy nikdo nevysvětlí, protože to pochopit nechcete. Chcete mít jasně ukázaného nepřítele, a budete na něj útočit do té doby, dokud ho nezničíte. A že to nebyl nepřítel, si pravděpodobně neuvědomíte ani pak. Pak budete hledat dalšího nepřítele, který za váš ubohý život může a vydržíte s tím až do smrti.

      • Holečku to nemá smysl, ty jsi zaslepenej, že EU je nejlepší a nikdo tě nepřesvědčí, jak jsem psal prvně jsi užitečný idiot. Velcí hráči si nás tady rozkradou a ty jim ještě dáš hlas a ještě je zadarmo obhajuješ. A nakonec ti nařídí dvacátou vakcínu, daň za čistej vzduch, daň za CO2, zakážou ti topit, zakážou ti vlastnit byt, dům i auto, budeš bydlet ve svém bytě a povině budeš mít u sebe ubytovanýho migráčka a pak se jednoho dne ráno probudíš a řekneš, si že jsi to takto nechtěl, ale to už bude pozdě, protože ti nahoře utáhnou šroub tak, že jakmile se vzepřeš, budeš vaporizovan, smažou ti profil na facebooku, googlu, takže nezaplatíš ani v obchodě za rohlík, řes google pay a protože nebudou hotovostní peníze, tak zdechneš hlady. Výborně. Kupředu levá, zpátky ani krok, zelenočervený komunismus pro všechny a kdo nesouhlasí je proruský nepřítel.

      • 2 Pan Jaroslav Crha: Těžko odhadnout nakolik své příspěvky myslíte vážně, či si jen děláte legraci. K výše Vámi zmíněné 80% orientanci na německé trhy jste zdroj neuvedl (podle údajů z roku 2018 se Německo s Rakouskem společně podílí na asi 40% našeho exportu).

      • Citace kolegy Crhy:
       „Takže se jak magoři orientujeme 80% na německé trhy a ty východní jsme ochtoně přenechali německu, které s ruskem vesele dál obchoduje.“

       Co je na tom překvapivého? Je zcela přirozené, že největší obchody se realizují s nejbližšími sousedy. Bilanci s Německem máme silně pozitivní (v roce 2020 vÍc než 15mldUS$ v náš prospěch).
       https://tradingeconomics.com/germany/exports/czech-republic
       https://tradingeconomics.com/czech-republic/exports/germany

       Náš export na Slovensko v roce 2020 činil cca 1/4 exportu do Německa (Slovensko je přitom 15x) menší.
       https://tradingeconomics.com/czech-republic/exports/slovakia

       Vyvážíme do Ruska cca 1/6 toho co 8x větší Německo. Takže jim to na těch údajně „přenechaných trzích“ moc nejde.

      • Crha:
       Možná jsem zaslepenej. Ale ono je to celkem snadné, když protiargumenty vymýšlí lidé jako vy. Naprostá většina toho, co jste zde vyblil, nemá s EU nic společného, tak mi řekněte jediný důvod, proč bych měl věřit někomu, jako jste vy, když umí jen lhát?
       Mimochodem, kdyby EU zakázala topit uhlím, tak bych skákal radostí, protože sobci jako vy, kteří mají plnou hubu svých práv, nechtějí pochopit, že je sice hezké, že je jejich věc, čím topí, ale měli by brát v potaz to, komu čoudí pod nos. Pro takové ubožáky jsou totiž jediná práva ta jejich. Ostatní žádná práva nemají.
       Že si zase vymýšlíte nějaké pohádky o tom, co komu zakážou, je hezké, ale pořád jsou to jen pohádky. Nic jiného vám totiž nezbývá. Vy totiž nemáte argumenty, a kde chybí argumenty, musí nastoupit pohádky. Chápu, že vám to nějací primitivové žerou, stejně jako tyhle kecy žrali ti primitivové, co odhlasovali brexit.
       gogo1963:
       Export do EU za prvních 7 měsíců letošního roku činil 80,083 %. To je pro mě až překvapivě málo, když člověk uváží, že okolo nás je EU, kam až oko dohlédne.

      • Náš celkový ČSSR vývoz v roce 1989 činil 914US$(14000Kčs)/obyvatele_rok. Z toho směrem k RVHP krajinám 7500Kčs/ob_rok. Takže při cca 15 000 000 občanů to tvořilo cca 14mldUS$(z toho 8mldUS$ do RVHP). V cenách 2020 to přestavuje cca 2,2x vice tj. 29mldUS$/rok. Náš export (pouze za ČR) v roce 2020 navzdory pandemii činil 192mldUS$. Slovensko zvladlo exportovat v roce 2020 asi 86mldUS$. Takže se v současnosti pohybujeme s exportem o řád výše (i při zohlednění inflace v mezidobí).
       https://aop.vse.cz/pdfs/aop/2007/07/01.pdf

      • Lžete a lžete a lžete a překrucujete. Je to typická vlastnost lidí, kteří obhajují EU. Srovnáváte export v roce 1989 s exportem v roce 2020 a tváříte se jak by za to mohla EU. 80% jde do zemí EU, do ruska nesmíme dodávat potraviny, sami dovážíme pesticidy napíchane ovoce, kuřata s technickou solí, krávy napíchané penicinilem, ale na papíře to vypadá dobře. Jsme v plusu. jsme tak v plusu, že naše ekonomika zbankrotovala, akorát to nikdo nevidíte. Aktuální dluh ČR 2 biliony a přestáváme tento dluh splácet, protože jsme sotva schopní splácet jen úrok z tohoto dluhu. Všechny dotace budeme muset jednoho krásného dne vrátit. Čímž budeme totálně vprdeli. Zatím máme českou korunu, ale až ji mít nebudeme, tak budem v prdeli. Co Eu nařizuje, je katastrofa. Klidně můžeme mít norský model kdy můžeme obchodovat v ramci EFTA, ale od EU nás nečeká nic dobrého, násilím nucenou elektrickou mobilitu a likvidaci 8% emisí CO2 na světě za cenou totální devastace průmyslu a technologií je jako střelba do vlastních kolen. Vy mladí jste se narodili do luxusu a chcete ten luxus pro všechny, jak to chtěli komunisté a dojedeme na to všichni. Aktuálně jedeme proti zdi a vy ještě mačkáte plyn aby jste ještě víc zrychlili. Nad vyvlastňováním bytů v Berlíně, které někdo zafinancoval a postavil jásáte blahem, já se třesu strachy. Bojím se, protože jsem jeden z těch, koho příjdete vyvlastnit ? Rukama si vydřít nějaké bydlení a pak příjde nějakej novo komunista a znárodní mi majetek? To už tady jednou bylo a víme jak to skončilo. To si zkuste a balím kufry a stěhuju se mimo evropu. Tady už to dávno není k žití a když se dívám na výsledky voleb v německu, tak je mi jasné že bude válka. Tohle neskončí dobře. Jen se podívejte, co vaše úžasná EU plánuje zavést:
       https://www.rouming.cz/roumingShow.php?file=ekodane.png
       Už se těšíte až budete mít elektřinu na příděl ? Už se těšíte, až budete v zimě drkotat zubama, protože se nebude mít čím topit, protože všechen plyn spolknou elektrárny ?
       Nejlepší na tom všem je, že ropu si můžeme koupit odkudkoliv, z norska, z venezuely, z libie, z turecka, i z ruska nebo číny.
       Gren deal až tu pojede, na plné obrátky tak bude čerpat jen plyn z ruska a uran taky z ruska. Neboli bude celý automobilový elektrický pohyb v EU včetně energií závislej na rusku. A to jsme zvědavej, co řeknete, až se Putin nasere a řekne: „STOP!“ To budete pěkně v perdeli i se slavnou EU.

      • ještě mi řekni, že Šafr (a jeho echo) je vlastenec 😀 😀 já žádná podobná média nečtu …

      • Nebavíte se o dvou rozdílných periodikách echo24.cz a forum24.cz?

      • ano, máš pravdu, omlouvám se, Hřibe, Crho, Pete, beru zpět a děkuji za upozornění …

      • jj je to tak, děti které se narodili do blahobytných společností a nikdy nezažili strádání, mají zkreslené představy o tom, že ten blahobyt chtějí rozdávat a proto přijímají migranty a zahrnujou je luxusem, i když migráčci jim to oplácí jejich vyvraždováním. Však wir shafen das.
       A tak se z kapitalismu a svobody stává diktatura totalitního kolektivního komunistu, kdo nesouhlasí bude viset na kandelábru.
       A komunistické země, se díky tržnímu hospodářství mění na rozvinuté svobodné země.
       Kdo neviděl film Volyň 2016, nepochopí.

      • Ano kapitalismus se tak stává oním bájným komunismem který soudruzi slibují. Jeho heslo zní každému podle jeho potřeb. Kde na ty potřeby vzít nikdo neřeší.

       A pak se to po…

      • gogo1963 27.9.2021 at 5:51

       Není zač se omlouvat. Taky se dívám kdo zprávy zveřejňuje. V tomhle případě jsem ale vzal první zmínku o Severokorejce co kritizuje vysoké školy v USA a vypadlo mi z Googlu Echo.

   • je to tak … eu má svá pozitiva, ale co se týče ekonomiky, plánování, vymýšlení hovadin a nařizování, kdejaké „socialistické plánování“ bylo na tom lépe … co dělá Brusel, by si ani Moskva nedovolila … objektivně … že to tady papaláši řídili dle pravidel „papěžštější papeže“, to už je jiná …

 2. tak ikdyž se to spoustě lidí nelíbí tak je regulace mnohdy jediná cesta jak uspořádat zdivočelý trh. Ikdyž se nakrásně většina na něčem dohodne tak stejně zůstane nějaký výrobce co se bude chtít zabetonovat na svém plácku a snaha opět půjde do kytek.
  Já bych osobně v tomto případě šel ještě dál a nařídil implementaci nabíječek do zásuvek nových domů. Přece už dnes jsou zásuvky s USB tak by vůbec nebyl problém dát to v novostavbách jako povinnost. Tím by vlastně z velké části odpadla nutnost externí nabíječky ale jen by se šoupnul USB kabel do zásuvky a nic by se vyrábět a řešit nemuselo když by to byla standardní součást elektroinstalace.

   • to ano, ikdyby to implementovali dnes tak dlouhé roky budou třeba, nicméně jejich novovýroba by šla plynule dolů. Ostatně třeba i v autobusech bývají USB porty na nabíjení víceméně standard.

     • Víte to co označujete jako dobrovolnost je pro mne vývoj. Mám jenom obavy aby evropští zákonodárci pravidelně aktualizovali tenhle zákonný standard. Mohlo by se totiž v budoucnu stát, že na něj zapomenou a pak se nám vývoj zastaví nebo budeme mít dva na zařízení dva konektory na dobíjení jeden beznadějně zastaralý EU standard a jeden běžně používaný (aktuální nabíjecí standard).

      • Překlenovací období se překoná tím, že se na zařízení umístí dva USB-C (a‘ 100W). Vsadil bych se, že s touto možností nebudou v budoucím nařízení počítat (zákazem osadit více napájecích konektorů, které mohou dodávat energii společně). 😉

      • Jsouc po půllitru burčáku přiznávám že jsme se dále než je „Překlenovací období se překoná tím“ nedostal. Takže sned zítra. 🙂

      • vidíš Hřibku, tenhle lidský tón ti svědčí mnohem víc, než role mentora … 🙂

  • Zasuvky s USB ako povinnost do novostavieb urcite nie. To je nezmysel, to si tam mozes dat sam bez nariadenia. Na to mas iny standard, ktory ti to umoznuje.
   Ako si to predstavujes? Kde a kolko zasuviek? Co ked si presuniem gauc, postel alebo zmenim dispoziciu?
   Na to mam instlacne krabicky, kde si viem dat co a kedy potrebujem.
   Nariadzovat co v nich mam mat je az ta prava birokracia/nezmysel.

   • protože by v těch zásuvkách ve zdi byly integrované? Pak by nemusel řešit protože v každé by byl jeden nabíjecí port, navíc USB-C je ještě menší než klasické „A“ používané nyní takže se tam vejde opravdu pohodlně.
    A úplně ideální by bylo kdyby v jednom rohu byl napájecí USB-C a v druhém ethernet. Předešlo by se zbytečnému využívání bezdrátových pásem a redukci elektrosmogu. Přitom cena takové kombinované zásuvky by určitě nebyla výrazně větší než staletého modelu využívaného jen na vedení proudu.
    Jenže EU směrnice a nařízení jsou obvykle polovičaté a nepromyšlené do hloubky, takto by to mělo větší význam než jen prostě nakázat jednotné rozhraní u určité skupiny firem a hlavně by bylo komplexní kdy by se redukovala výroba zbytečných nabíječek a ještě podpořilo očištění veřejného prostoru od zbytečných wifi signálů.

    • To by ovšem znamenalo mít v každé zásuvce trafo pro to USB… Jaké napětí a proud by mělo být schopné dodávat? Kdy to bude technologicky zastaralé? Kdy to bude příliš slabé? Kdy to odejde? Právě proto jsou pořád ty stoleté zásuvky. Cena bude samozřejmě výrazně vyšší, tedy pokud to nemá nabíjet leda tak starší mobil nebo to nemá být totální křáp, od kterýho ještě chytne elektroinstalace.

     • naštěstí trafa prošla obrovským zmenšením. Pamatuji pro první telefony nabíječky že když z ruky upadla na nohu tak to dost zabolelo. Moje dnešní k mi9 je prťavá a lehoučká a to má dodávat 45W. Takže ikdyby tam byl limit 50W tak to bude pořád hodně malé. A zastaralost? Vždyť jde pořád o nastupující formát, na připojení kabelů k nabíječkám a v busech/vlacích jsou pořád staré „A“ konektory. USB-C bude mít určitě ještě delší životnost.
      To samé s ethernetem, dnes je to tak miniaturizované že ikdyby tam byl dnešní aktuální 2,5G tak se to tam pohodlně vejde, nic extra velkého ani drahého. Přitom do UPS se mnohdy pořád dávají porty s pouhým 100Mbit, tak ikdyby se vzal jako základ stařičký 1Gb tak to bude stát navíc jednotky centů při velkovýrobě.

      • Tohle má ale ještě i druhou stranu – nabíječka i když na ní není zapojený telefon má nějakou vlastní klidovou spotřebu. A elektrorozvody se dělají na desetiletí (těm mým táhne na 40), to nemá šanci žádná nabíječka přežít. A Ethernet není o konektorech, ale o komplexních rozvodech (a mimochodem má stanovenou minimální vzdálenost od elektriky)

  • Bohužel to co navrhujete na první pohled dává smysl, ale při bližším prozkoumání je tento návrh krajně nepraktický.

   1. Musel by jste mít někde v domě buď „centrální“ 5V zdroj pro nabíjení, nebo by každá nabíjecí zdířka musela mít vlastní 5V zdroj.
   V případě že by každá zdířka měla vlastní 5V zdroj (který by byl zabudovaný ve stěně někde u zdířky hádám), tak by jste si užil hodně srandy při jeho výměně až se porouchá, nebo až vyjde nový nabíjecí standard.
   Zároveň je tu otázka bezpečnosti. Nabíječky (elektronika obecně) se často porouchávají, obzvláště když je něco zabudované v domě a má to vydržet 10-15+ let. Co když se ta zabudovaná nabíječka porouchá a začne hořet? Nabíjecí adaptér můžu vytáhnout ze zásuvky, ale kdyby byl celý zdroj zabudovaný ve stěně, tak můžete ledatak zavolat hasiče a dívat se jak vám hoří dům.

   Pokud by jste měl jeden centrální, velký 5V zdroj na celý barák, tak by jste z něj musel tahat USB kabel (kvůli rychlonabíjení musíte tahat i datové linky, nejen napájecí) do každé zdířky v celém domě. To je 10-15 zdířek? Navíc při 5V by byly velmi velké ztráty v kabelech které vedou od centrály ke zdířce.
   Samotná centrála by musela být extrémně předimenzovaná, protože co když pořádáte párty a připojí se 10 telefonů na nabíjení, k tomu nějaké hodinky, sluchátka a kdo ví co.
   Velmi komplikované by bylo rychlonabíjení – co když vyjde nový standard a vaše centrála ho nepodporuje. To budete měnit celou, extrémně drahou centrálu?

   2. Bezpečnost – opravdu vám připadá bezpečné strkat USB kabel, který má i datové linky, do náhodných zdířek, které najdete ve škole, v obchodě nebo u někoho koho neznáte doma? Co když v té zdířce není jen nabíječka?

   3. Zkoušel jste někdy využít ty porty na nabíjení v autobusech? Často buď nefungují nebo nabíjí velmi, velmi pomalu.

 3. A to niekoho napadlo, ze ak si napr. kupim Xiaomi co podporuje rychle nabijanie 65w a ja budem mat doma iba nejaku 15w z Nokia tak pridem a rychlonabijanie resp. si mozem kupovat novu nabijacku co je samozrejme „super EKO“.