Velké srovnání šestnácti M.2 SSD: vyplatí se rychlé NVMe, nebo stačí SATA? (test)

Počítač bez SSD nebude nikdy dostatečně svižný. Toto rychlé úložiště ale už překonalo samotné rozhraní SATA a místo 2,5" formátu jej můžete koupit ve formě malé kartičky. Řeč je o slotu M.2, který již mají všechny moderní počítače i notebooky.

25
Předchozí
Následující

Evoluce v SSD má jméno M.2

Dříve jste mohli potkat i rozhraní mSATA, ale dnes je trend jasný. Slot M.2 umožňuje zapojení extrémně rychlých SSD, kterým je již rozhraní SATA malé. Je to díky připojení přímo na rozhraní PCIe přes protokol NVMe. Staré mSATA se využívalo spíše pro menší kapacity jako pomocná cache (ale prodává se klidně i terabajtová kapacita).

Slot M.2 dnes umožňuje připojení SSD, které jsou určené jak pro SATA, tak pro PCIe (i když některé starší desky s M.2 však mohou podporovat pouze disky SATA). Větší počet pinů je totiž možné směrovat na obě rozhraní. NVMe disk bude pouze v konektoru využívat jiné dráty, než SATA disk.

ssd-otvirak

Navíc odpadá potřeba kabelu, slot je přímo na základní desce. M.2 SSD pro rozhraní SATA se od toho pro PCIe liší na pohled jen dvojitým výřezem u konektoru – to aby se zabránilo vložení PCIe (NVMe) disku do staršího slotu M.2. Takové ale už dnes nejsou.

Použitím SATA disku ve formátu M.2 žádnou výhodu kromě úspory místa a kabelu nezískáte. Naopak výhodou NVMe disků je teoreticky menší spotřeba (to už ale neumíme změřit a půjde o zanedbatelné hodnoty) a o něco nižší zátěž procesoru…

Mironet.cz – partner testu

mironet-logo

Disky M.2 SATA jsou uvnitř stejné jako 2,5″ SSD, pouze jim chybí krabička a mají jiný tvar konektoru. Až M.2 NVMe jsou jiné, mají jiný řadič a zvládají vyšší rychlosti. Teoretická rychlost SATA činí 6 Gb/s, zatímco PCIe x4 dosáhne teoreticky až na 32 Gb/s. Cenový rozdíl disků obou technologií se pohybuje okolo 500 až 1000 Kč (u kapacity 256 GB).

graf18-cena graf17-cena

Červené řádky v grafu jsou disky NVMe, modré SATA

M.2 SSD se liší i ve fyzických rozměrech. Šířka slotu je vždy 22 milimetrů, zatímco délka se mění podle toho, kolik je v počítači prostoru. Existují čtyři velikosti a od těchto velikostí pochází označení typu 2242, 2260, 2280 a 22110 (šířka a délka). Ultrabooky mohou mít krátké SSD, ve stolním počítači může být klidně dlouhé. Nejčastěji se setkáte s délkou 80 mm.

velikost-m2
autor obrázku: MSI

Pokud v počítači slot M.2 nemáte, můžete koupit redukci ve formě PCIe karty. Například Kingston ji nabízí přímo s diskem SSD za příplatek zhruba 300 Kč. Disky SSD přímo na desce se o něco hůře chladí a jejich teploty bývají vyšší, než u 2,5″ variant. Není to nic hrozného, přesto jsem teploty v zátěži u každého disku poctivě změřil.

Hodnocení

Testoval jsem na špičkovém herním počítači HAL3000 MČR Pro 2017 V2, který má uvnitř základní desku MSI B250 PC MATE. Ta nabízí dokonce dva sloty M.2 a možnost osadit i jiné délky M.2 disků.

Dostatečná velikost SSD disku na systém (v případě existence druhého datového disku) je stále okolo 256 GB. Otestoval jsem téměř všechny disky formátu M.2 na trhu s touto kapacitou, a to jak s rozhraním SATA, tak s PCIe/NVMe. Vynechal jsem dražší profesionální disky a snažil se držet s cenou do 4400 Kč (dražší Kingston Predator je v testu spíše pro porovnání s novou generací KC1000).

M.2 SSD od Kinsgtonu můžete dát do slotu M.2, ale i přímo do PCIe x4

Vyšší kapacity bývají rychlejší, protože taková SSD obsahují více fyzických čipů. Paralelní práce mezi nimi přenos hodně urychluje, proto 480GB SSD bude většinou rychlejší, než 240GB SSD. Důležitá je ovšem stále rychlost přenosu hlavně malých souborů a přístupová doba. Důležitá je také hodnota počtu operací za sekundu udávaná (IOPS), která se měří primárně při přenosu 4kB souborů a 32násobné frontě.

Na screenshotech z benchmarku HD Tune je dobře vidět pokles rychlosti zápisu po vyčerpání cache. Ta bývá tvořena rychlými buňkami typu SLC (neplést se samostatným čipem pro cache velkým okolo 256 MB) o velikosti několika gigabajtů.

Přemýšlíte o pořízení M.2 disku?

Kdo dává jakou záruku?

3 roky: Samsung (960 EVO), Transcend, WD (Green), Adata (SP900), Patriot,

5 let: WD (Black, Blue), Samsung (850 EVO), Intel, Adata (SX8000), Crucial, Kingstone

Výrobci se také předhánějí se zárukou, která u SSD činí často více, než zákonné dva roky. U testovaných SSD jsou to 3 nebo 5 let. Nemusím ani říkat, abyste brali tu vyšší. Bývá ale podmíněna také maximálním počtem zápsaných dat (TBW), něco jako ujeté kilometry u auta. Při reklamačním řízené to ale z vlastní zkušenosti není tak horké.

Výrobci k diskům přidávají i vlastní software, přes který dokážete nahrát nový firmware či zkontrolovat zdraví disku. Většina přidá i software na klonování disku (Acronis nebo vlastní), což je hodně důležité – nabízí jej všichni kromě značek Crucial a Patriot.

SSD je sice velmi rychlé jako takové, ale proč si do budoucna vytvářet v počítači úzké hrdlo. Na druhou stranu není reálný přínos NVMe disků ještě takový, abyste do něj investovali výrazně více, než do disku SATA. Ceny některých NVMe disků jsou ale podobné ceně za disky SATA.

samsung-960-evo-2wd-black-1

cnews_wewantitcnews_smartbuy

Co se týče výkonu, skvěle dopadl opět Samsung 960 EVO, který se navíc málo zahřívá. SSD od Samsungu patří zkrátka dlouhodobě mezi nejlepší, akorát na tuto novinku dostanete jen 3 roky záruky (jiné disky od Samsungu mívají 5 let).

Je potřeba zvážit právě i cenu a záruku: Nejvýhodnějším SSD tak je WD Black s pětiletou zárukou, cenou okolo 3000 Kč a velmi dobrým výkonem. Dobře si vedl i Patriot Hellfire, který se ale více zahřívá, má kratší záruku a nedostanete k němu klonovací software. Z disků SATA dopadl nejlépe Samsung 850 EVO.

 

Předchozí
Následující

25 KOMENTÁŘE

 1. M.2 jsou klientska reseni, proto adekvatnim benchmarkem muze byt PCMark. Na nem je videt jak v beznem desktopu NVMe a SATA jsou temer nerozpoznatelne. Samsung 850 5000 bodu, Samsung 960 5050 bodu. Merit u klienta rychlost cteni a zapisu na 4k blocich frontou 32 pozadavku je dle meho naprosty nesmysl. Na klientu dava smysl Q1-Q4 max. Q32 odpovida spis pracujicimu serveru (databaze/web/email), na druhou stranu M.2 si do serveru strci asi malokdo. Takze to je dle meho ponekud paradox dnesnich M.2 NVMe testu….

 2. Mozna jsem neco prehedl, ale mne v testu hodne chybi nejake testy prakticke aplikace. Start windows, kopirovani vetsiho mnozstvi fotek, winrar, start hry, pripadne nejakych vetsich programu, paraleni start nekolika aplikaci najednou, atd..
  Ty teoreticke testy jsou pekne, ale pokud v praxi rozdil oproti Sata3 SSD nula nula nic, v principu je ten test tak trochu zbytecny. Prave ty prakticke testy by meli ukazat, jestli tady nejaky prinos je nebo neni pro uzivatele.
  V dobach HDD vs SSD, byl prechod z HDD na SSD velmi citelny, nejsem si jisty, jestli to stejne plati tady.
  🙂

 3. Původně jsem chtěl do nové desky dát rychlé SSD do M2 slotu, protože deska TUF Mark 1 X299 má speciální ventilátor chladící toto SSD, tak se to přímo nabízí, nicméně, když jsem objevil, že existuje paměť Intel Optane, dám jí přednost. U mě je vítěz Optane. (a 2 TB disk WD Gold k ní)

 4. V článku zoufale chybí stránka se závěrem, nějaký autorův pohled, který disk se vyplatí nebo nevyplatí, co m.2 vs SATA… prostě slovní zhodnocení, které je zvykem u všech lepších testů. Změřit nějaká čísla a naházet to na stránku umí každej, ale jenom fundovaný odborník z těch čísel vytáhne podstatné informace a předá je srozumitelnou formou čtenářům. Bohužel nešvar většiny českých IT webů…

 5. Není pak nejlepší variantou rychlého úložiště RAM disk ? Před pěti lety jsem postavil počítač s 32 GB RAM DDR3, teď stavím nový s 64 GB DDR4, tak si říkám, že je už čas a slušná kapacita to konečně vyzkoušet.

 6. Testoval jsem na špičkovém herním počítači HAL3000 MČR Pro 2017 V2, který má uvnitř základní desku MSI B250 PC MATE –
  tahle věta mě fakt dostala, psát o Béčkovém čipsetu (B250 už v názvu desky) tohle je fakt na popadání se za břicho a válení se na zemi 😀