Velký dron místo osobního auta? Na minivrtulník Jetson nepotřebujete pilotní průkaz (aktualizováno o vyjádření MDČR)

10

Chtěli byste mít u domu zaparkovaný vlastní vrtulník, který lze řídit stejně snadno jako auto? Tento vám příjde poštou v krabici, sami jej smontujete a řídit jej prý dokáže skoro každý. Nepotřebujete ani pilotní průkaz a stačí vám 92 tisíc dolarů.

aktualizováno 19. listopadu o vyjádření ministerstva dopravy ČR:

Letoun Jetson One výrobce koncipuje jako kvadroptéru pro lidskou posádku, jejíž řízení je ale jednoduché jako u auta a neměl by být potřeba ani pilotní průkaz. Oslovili jsme proto ministerstvo dopravy s žádostí o vyjádření, pokud by v takovém stroji chtěl začít létat někdo v Česku.

Odpovídal František Jemelka, tiskový mluvčí MDČR.

Při přepravě osob (cestujících) na palubě dronu by se jednalo nezbytně o provoz v tzv. „certifikované kategorii“, kde budou platit podrobná pravidla, za kterých se certifikuje stroj, osvědčuje posádka, provozní organizace, výrobce atd.

Tato pravidla (včetně úpravy pravidel létání) jsou zatím rozpracována agenturou EASA pro celou EU, reálně by byl skutečný provoz podle nás možný až v horizontu několika let. Podle stávajících pravidel by jej dle všeho ÚCL nepovolil.

Alternativou je, že by např. v takové multikoptéře pilot seděl přímo na palubě, pak vlastně ale z hlediska pravidel nejde o dron, ale o netypické letadlo s pilotem na palubě, a použila by se nějak stávající pravidla pro „klasická“ letadla.

původní článek z 3. listopadu:

Zatímco řidičák na auto zvládne získat většina lidí a ani menší lodě nejsou příliš složité, letadla a vrtulníky jsou jiná liga. Po rozmachu dronů se však pomalu začíná otevírat i možnost letecké přepravy pro jednotlivce.

Jetson One má čtyři vrtule (jde tedy o kvadroptéru) a osm elektrických motorů. Kokpit připomíná sezení v závodním autě, ale tvar je čistě účelový kvůli aerodynamice. Nejvyšší rychlost s použitím 88kWh motoru je softwarově omezená na 102 km/h.

Švédská společnost Jetson začala  21. října nabízet velký dron (či malý vrtulník?) pro osobní přepravu. Za sebou má několik stovek hodin zkušebních letů.

Noví zákazníci dostanou v ceně jednodenní kurz ovládání. První kusy jsou již vyprodané. Objednávat nyní můžete na rok 2023. Jetson je původně polský startup, který se přesunul do Švédska. Stojí za ním Peter Ternström a specialista na drony Tomasz Patan.

Řízení je velmi jednoduché a i když pustíte knipl, Jetson One stále udrží výšku. Případnou kolizi hlídají LiDARy. Stejně jako u ultralehkých letadel je i zde v nejhorším případě osazen padák.

Jetson One je vyrobený z hliníkového rámu a karbonových vláken. Váží 86 kilogramů a maximální hmotnost pilota může být 95 kg. Letový čas na akumulátor je 20 minut. K řízení vám stačí ovládat tříosý joystick a rychlostní páku.

Jetson One obr9
Jetson One

Galerie:

zdroj: Jetson Aero, Archspace

Velký dron místo osobního auta? Na minivrtulník Jetson nepotřebujete pilotní průkaz (aktualizováno o vyjádření MDČR)
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (81.18%) 17 hlasů

10 KOMENTÁŘE

  • Pravděpodbně na to něco potřeba bude, ale aspoň podle výrobce ne klasický pilotní průkaz. Pořád čekám na nějaké odpovědi od nich a i z české strany se mi k tomu zatím nikdo nevyjádřil. Jak je získám, doplním do článku.

   Těžko si představit, že se v tom teď někdo proletí z domu do práce a úřady to nechá v klidu.

   • 20 minut pri maximalnej a uplne vybitej baterie, realita cca 12 minut. 12 minut vzlet 1 min pristatie 1 min let tam a spať po 5 min.
    Kym to neurobia s palivovim člankom a letom cca hodina + tak nič moc na bežne použitie.
    Bezpečnosť? žiadna, lietadlo pri vysadeni motora doplachti ako vetroň, vrtlnik po vysadeni motora prisadne ako virnik, a toto po vysadeni motora spadne na hubu 😀

    • „Stejně jako u ultralehkých letadel je i zde v nejhorším případě osazen padák.“
     Ale otázkou je jaká je výška použitelnosti. Tipnuji že při letu ve výšce 5-10m padák nepomůže a to bude slušně bebí 😀

  • Mě to systémově až taková hovadina nepřijde, pokud ta výdrž je na tu max rychlost, tak vás to dopraví na vzdálenost 35km za 20min a to je cesta např z Brandýsa do Rudný a to ve špičce máte autem klidně za 2 hod.