Velký test devatenácti 120mm ventilátorů

0

Metodika testování

Klasické dvanáctky, tedy ventilátory o rozměru 120 × 120 × 25 mm se během posledních pár let staly tématem velmi atraktivním a diskutovaným. Nejen, že se výrobci předhánějí v co nejexotičtějším vzhledu a vymýšlejí co nesofistikovanější názvy pro většinou docela obyčejné technologie, ale útočí na vás neuvěřitelně nízkými čísly v decibelech anebo naopak neuvěřitelně vysokými hodnotami průtoku vzduchu.

Diskutovanost určitě souvisí také s rozmachem kvalitnějších počítačových skříní, které většinou jednu, častěji alespoň dvě pozice pro 12cm větráky nabízejí. Své dělají také obrovské cenové rozdíly – stačí laciné větráky za stovku, nebo je potřeba zaplatit 400 Kč za Noctuu či Scythe anebo je jediný pořádný ventilátor nějaký Papst za více než 1000 Kč?

Jak jsme testovali

Přemýšlel jsem, jak nejlépe změřit průtok vzduchu u axiálního ventilátoru. Nebyla jiná možnost než udělat z axiálního ventilátoru ventilátor potrubní. To abych mohl změřit rychlost proudění vzduchu v potrubí, a díky této hodnotě si už jednoduše můžu spočítat vzduchový výkon.

Nechal jsem si tedy vyrobit krátký kus spira potrubí, na něj osový přechodový kus na co nejmenší průměr ale přitom jsem musel dbát i na to, abych mohl jednoduše použít sondu pro rychlost vzduchu. Výsledný ideální rozměr byl 45 mm.

Měření rychlostí probíhalo tak, že jsem osadil ventilátor na sání do potrubí a nakonec osadil sondu. U každé rychlosti jsem ho nechal zhruba pět minut měřit a sledoval hodnoty na displeji. Rychlosti se pohybovali v rozmezí 0,4 m/s, až na výjimku v podobě větráku Adda. Ten do testu nakonec nebyl zařazen, o výsledky vás ale neochudíme. Jedná se průměrné nejstálejší hodnoty, jaké byly zaznamenány.

 

Pro změření průtoku vzduchu jsme použili Technovent 4000, který se v praxi osvědčil jako přesný a citlivý

Pro měření hluku bylo jedinou nutností správně nastavit měřák. Ten poskytuje možnosti nastavit filtr, který simuluje odezvu slyšení lidského ucha, navíc tento váhový rozsah je uveden jako závazný a dle manuálu je popsán takto: Filtr váhové křivky „A“ je blízký ploché charakteristice, to je vhodné například pro měření hluku od strojů po vyšetření reálné úrovně zvuku testovaného příslušenství, což jsou v našem případě malé axiální ventilátory.

K měření hluku posloužil digitální digitální zvukoměr SL 4011 který umožňuje měřit signály v kmitočtovém pásmu od 30 Hz do 8 kHz. Standardně je vybaven váhovými filtry odpovídajícím křivkám hladin stejné hlasitosti A a C, velmi citlivým elektrostatickým – kondenzátorovým mikrofonem a analogovým výstupem. Měřicí rozsah je 30–130 dB. Pomocí externího kalibrátoru SC 940 je možné velmi jednoduše zvukoměr kalibrovat. Dva režimy rychlosti měření (rychlý: 200 ms, pomalý: 500 ms) jsou, jakož i všechny ostatní funkce, v souladu s IEC 651/2

Měření hluku opět probíhalo asi pět minut, kdy jsem sledoval hodnoty na hlukoměru. Ty se pohybovaly v rozmezí 7 dB(A). Z nich pak byla určena průměrná a nejstálejší hodnota. Hluk okolí jsem se pokusil snížit na minimum. Procesor byl chlazen chladičem Artic Cooling Freezerem na 1000 rpm a za ním pak na odtahu 12cm větrák Noctua NF-S12 @ 600 rpm. Grafická karta byla chlazena pasivně chladičem Arctic Cooling Accelero S1 a stejně tak počítačový zdroj (do 380 W). Tím byl Thermaltake Dual Power 520W. Za zapůjčení zdroje děkujeme společnosti TN Trade.

PrimeCooler, Adda, Cooler Master

PrimeCooler PC-BS12025L12 Blue Aluminium SuperSilent

Příslušenství: šroubky

Připojení: 3pin (drátky volně)

Cena: 256 Kč

Vzduchový výkon průměrný až lehce podprůměrný, hlukově by si stál celkem dobře. Ale! Opravdu nehezký zvuk motorku, který kdybychom mohli přirovnat k tetovacímu strojku. Samozřejmě tišší, ale druh hluku je to velmi podobný. Další nepříjemností jsou silné vibrace, které ustanou kolem 1000 rpm. Motůrek sice taky ubere na intenzitě nepříjemného zvuku, ale je stále slyšet. Velký nápis SuperSilent na balení považuji za odvážný.

Primecooler 12025L12B SuperSilent Simply The Best

Příslušenství: šroubky včetně antibračních podložek

Připojení: 3pin
Cena: 170 Kč

Ještě silnějším krabicovým marketingem podpořený Primecooler 12025L12B rozhodně není jednoduše ten nejlepší a ani super tichý. Větrák lehce vibruje a má nestálé otáčky.

 

Adda AD1212US-A71GL

Příslušenství: žádné
Připojení: 2-pin

Cena:  součástí zdroje Cooler Master RS-500-PCAP

Větrák ze zdroje Cooler Master eXtreme Power 500 W (RS-500-PCAP), který jsme zařadili pro zajímavost. Větráky značky Adda jsou ve zdrojích velmi rozšířené, ať už jsou to hlučné zdroje jako výše jmenovaný, nebo zdroje velmi tiché (Corsair HX).

Cooler Master A12025-12AB-4BP-M1

Příslušenství: 4x obyčejné šroubky

Připojení: 4pin do desky (drátky volně), PWM

Cena: součástí skříně

U tohoto větráku, který pochází ze skříně Cooler Master Cosmos 1010 a který podporuje PWM regulaci, se mi nepodařilo korektně regulovat otáčky základní deskou. Po nastavení na optimal mi ventilátor o maximálních otáčkách 1200 rpm běžel jen na 172 rpm. S regulací pomocí Zalman Fan Mate už nebyl problém. Ventilátor podal slušný vzduchový výkon.

 

Cooler Master SAF-S12-E1-GP

Příslušenství: 4x obyčejné šroubky, redukce na 4pin

Připojení: 3pin (drátky volně)

Cena: 259 Kč

Tento ventilátor plně vystihuje rčení: jen aby vzduch nestál. Pro chlazení skříně bych ho určitě nikomu nedoporučil. 720 ot./min pro vytvoření rozumného vzduchového proudu při tvaru lopatek SAF-S12 určitě nestačí.

 

Papst, Thermaltake

Papst 4312L

Příslušenství: žádné

Připojení: jen dva volné dráty

Cena: 879 Kč

Vzhledem ke své vysoké ceně podává docela podprůměrný výkon ve srovnání s jinými ventilátory na 1500 rpm. Motorek velmi nepříjemně hučí. Přednosti ventilátoru jsou jinde než v nízké hlučnosti, či vzduchov0m výkonu. 4312L má motorovou ochranu (při obrácené polaritě se ventilátor netočí) a ochranu proti přetížení. Větrák by měl mít životnost až 80 000 hodin při 40 °C.

Thermaltake A2275 Ultra UV Fan

Příslušenství: šroubky s matičkami (drátky zakryté)

Připojení: molex 4pin + 3pin pro sledování otáček

Cena: 163 Kč

Výkonově i hlukově naprosto shodný s Thermaltake A2329 Silent Cat na plné otáčky. Motůrek však nevrčí a může se osadit i na přívod. Bohužel není možnost regulace otáček. Ale zase si můžete vybrat jednu z barevných provedení a když ještě do skříně umístíte UV trubici, bude vám větrák krásně světelně reagovat.


Thermaltake A2329 Silent Cat

Příslušenství: šroubky s matičkami včetně antivibračních podložek, manuál

Připojení: 3pin (drátky schované)

Cena: 190 Kč

Silent Cat má slušný výkon a hlukově je na tom při 1200 rpm taky dobře, ale své proti ukáže vrčící motůrek a nemožnost připevnění ventilátoru na přívod. Tedy šlo by to, ale nemůžete k tomu použít krátké šroubky, které jsou přibaleny.

Thermaltake A2368 Sleeve Beering Fan

Příslušenství: dlouhé šroubky s matičkami včetně

Připojení: molex 4pin
Cena: 111 Kč

Skříň vám sice A2368 od Thermaltake profoukne pořádně, ale také ji rozvibruje a ještě si při tom užijete vysoký hluk vinou velkého proudění vzduchu. U Smart Case Fan II od téže společnosti je to sice na plný výkon ještě horší, ale tam si vše zregulujete dle libosti, tady jste bez šance.

Thermaltake A2029 Smart Case Fan II V.2.0

Příslušenství: dlouhé šroubky s matičkami včetně antivibračních podložek, manuální regulátor otáček do zadní záslepky, redukce na molex 4pin, teplotní čidlo

Připojení: 3pin, molex 4pin

Cena: 288 Kč

Jedná se o vzhledově atraktivní ventilátor, u kterého můžete použít teplotní čidlo a reguluje se sám, a nebo ho regulovat sám pomocí vlastního regulátoru. Bohužel jsem zde při měření udělal velkou chybu a pro regulaci otáček rovnou nepoužil originální regulátor od Thermaltaku ale pouze Zalman Fan Mate 2, se kterým jsem se dostal na minimální otáčky 1200 rpm, kdežto s originálem se můžete dostat i na 600 rpm.

Musím ale dodat, že na 800 rpm mají všechny větráky nízkou hladinu hluku (vynechám-li drnčící motorky) a podobný vzduchový výkon. Při 1200 rpm dosáhl na druhý nejlepší vzduchový výkon, byl ale stále hlučnější než nejlepší větrák v „kategorii“ 1200 rpm.

Pokud se rozhodnete koupit si tento Smart Case Fan, nezapojujte ho do desky, deskou si regulujte ostatní větráky. Tento připojte přes redukci na 4pin ke zdroji a regulujte pomocí dodaného regulátoru.

Acutake, Akasa, Noctua

 

Acutake Acu-Fan120 Pro

Příslušenství: 4× obyčejné šroubky, gumové antivibrační podložky pro šroubky, antivibrační podložka pod ventilátor

Připojení: 3pin, molex 4pin (drátky schované)

Cena:  177 Kč

Tichý ventilátor, bohužel s malým výkonovým rozsahem. V oblasti 1200 rpm podává větrák s přezdívkou přímo od výrobce (White Wing Fan Professional) nejmenší výkon, a většinou se na takto vysokých otáčkách ani moc dlouho neudrží. Situace se ovšem mění při 800 rpm, kdy se dostává díky svě neslyšitelnosti, vysokému vzduchovému výkonu a dobré ztrátovosti externího tlaku do popředí. Motůrek nijak podezřele nedrnčí a vibrace taky nepocítíte, navíc díky antivibračnímu vybavení je to ideální ventilátor do tichých sestav.

Akasa AK-183-L2B Amber Series

Příslušenství: 4x obyčejné šroubky, redukci pro molex 4pin napájení

Připojení: 3pin, 4pin (drátky volně)

Cena: 182 Kč

Jediné, co tento ventilátor úplně nezahanbuje je, že podává slušný vzduchový výkon. Motorek je bohužel ale slyšet i z půl metru (a to na 800 rpm). Podle všeho to ale vypadá, že to nemusí platit vždy a záleží, jak se Akase větrák „zrovna povede“. V redakci máme stejný větrák vyrobený již před více než dvěma lety a ten je při 800 ot./min naprosto neslyšný. Máme ale i 92mm větrák ze série Amber a ten má naopak motorek i na nejnižší možné otáčky docela hlučné. Jedná se tedy tak trochu o loterii, v níž můžete mít velké štěstí (slušný výkon a neslyšný chod na 800 ot./min), nebo naopak smůlu (hlučný chod motorku i na 800 rpm).

 

Noctua NF-S12

Příslušenství: šroubky, silikonové montážní příchytky, U.L.N.A. (Ultra-Low-Noise) adaptér, redukce na molex 4pin, silikonové montážní příchytky

Připojení: 3pin, molex 4pin (drátky zakryté)

Cena: 370 Kč

Speciální tvar zkrácených lopatek, které jsou pro tento ventilátor specifické, má své pro i proti. Podává slušný výkon i na 800 rpm a stejně jako jeho bratříček NF-P12 se řadí mezi nejtišší. Problém nastává, když má profouknout mřížku, žebrování či jiné překážky. Na vině jsou nejspíš právě lopatky nedosahující ani plochy, kterou by mohly pokrýt.

V tomto případě má ventilátor velkou tlakovou ztrátu, která se projeví na vzduchovém výkonu. Pozastavuji se nad tím hlavně proto, že takovými neduhy by neměl trpět ventilátor v cenové kategorii lehce pod 400 Kč. NF-S12 je větrák vhodný do sestav s požadavkem na velmi nízkou hladinu vzduchu a současně jen tam, kde není třeba, aby proud vzduchu překonával nějakou překážku.

Noctua NF-S12 má přibaleny dvě redukce: 3pin na 12V napájecí konektor a U.L.N.A. (Ultra-Low-Noise Adaptor), která slouží ke snížení otáček ventilátoru z 1 200 na 600 za minutu.

Noctua NF-P12

Příslušenství: šroubky, silikonové montážní příchytky, U.L.N.A. (Ultra-Low-Noise) a L.N.A. adaptér, redukce na molex 4pin, silikonové montážní příchytky

Připojení: 3pin, molex 4pin (drátky zakryté)

Cena: 426 Kč

Král vzduchového výkonu při 1200 rpm i 800 rpm, bohužel vysoký výkon s sebou přináší i citelné vibrace, které ustávají až při 800 rpm. Hlukově se při 800 rpm otáčkách řadí mezi ty nejlepší. V redakci máme celkem čtyři kusy těchto ventilátorů, z toho se u dvou projevují vibrace a dva jsou naopak velmi stálé i při 1300 ot./min. Buď se tedy jedná o malou loterii a větráky už takto vycházejí z továrny, nebo je na vině velká hmotnost motorku a ten se může vyosit (a následně vibrovat) během přepravy a manipulace.

NF-P12 se chlubí třemi novými technologiemi pro zlepšení účinnosti a snížení hluku. Na první pohled si všimnete, že nová Noctua má úplně jiné lopatky. Ty prošly pečlivým vývojem a dokáží teď vyvinout vysoký statický tlak při hluku srovnatelném se starším modelem. NF-P12 používá devět místo u modelu S12 obvyklých sedmi lopatek. Ty jsou uzpůsobeny tak, aby vyvíjeli co největší statický tlak a průtok vzduchu. Při 1300 otáčkách za minutu vytvoří 1,68mm H2O, čehož dle výrobce běžné větráky dosáhnou někde u 1600 otáček za minutu.

Vortex-Control-Notches, zářezy po okrajích lopatek, rozmělní turbulence, zlepší proudění vzduchu kolem lopatek a tím pádem snižují aerodynamický hluk. Při každém přechodu z jedné cívky na druhou dostává rotor točivý puls. Každý puls vyvolává deformaci celé struktury ventilátoru. V závislosti na otáčkách za minutu se to může projevit ve slyšitelném hluku. Systém SCD (Smooth Communication Drive) umožňuje plynulejší přechody mezi cívkami a tím i snižuje celkový hluk, který ventilátor vydává.

Balení obsahuje tentokrát tři redukce, 3pin na 12V napájecí konektor, U.L.N.A. a L.N.A. (Low-noise-Adaptor). L.N.A. snižuje otáčky z 1 300 na 1 100 a v nejtišším režimu (U.L.N.A.) dosáhnete 900 otáček za minutu.

Scythe, Arctic Cooling, Nexus

Scythe S-Flex SFF21D

Příslušenství: šroubky, redukce na molex 4pin + 3pin pro sledování otáček

Připojení: 3pin, molex 4pin (drátky volně)

Cena: 341 Kč

Velice kvalitní ventilátor pro provozování na 800 rpm. Vůbec o něm nevíte, na tomto ventilátoru jsem nenašel žádnou „mouchu“. Ložiska Sony FDB, jimiž se Scythe chlubí, znamenají větší a těžší motorek, zároveň ale také nulové vibrace a žádné parazitní zvuky. Pokud už něco slyšíte, je to aerodynamický hluk vzduchu obtékající překážku, větrák má docela solidní vzduchový výkon i při těchto nízkých otáčkách. Varianty s vyššími maximálními otáčkami se prodávají samostatně.

 

Arctic Cooling Fan AF12025 PWM

Příslušenství: 4x obyčejné šroubky, samolepka, manuál

Připojení: 4pin do desky (drátky schované)

Cena: 113 Kč

U tohoto kousku máte různé možnosti zapojení. Nabízí totiž možnost připojení současně s chladičem procesoru (například Freezerem Pro PWM), kdy při aktivování PWM budou otáčky obou ventilátorů závislé na teplotě procesoru. Při tomto zapojení můžete ještě připojit klasický 3pin do desky pro sledování jeho otáček. Můžete ho ale zapojit i jako standardní ventilátor do desky a napíchnout na něj ještě jede další. Vzduchový výkon větráku je slušný, při zatížení už se ale ozve (ostatně stejně jako samotný Freezer).

Arctic Cooling Fan AF12025L

Příslušenství: 4x obyčejné šroubky, samolepka

Připojení: 3pin (drátky schované)

Cena: 92 Kč

Ventilátor, který ničím nenadchne, ale také ani nezklame. Průměrný vzduchový výkon, snesitelná úroveň hluku.  Mrzelo nás, že se nám přímo do tohoto testu nepodařilo získat novější verzi Arctic Fan 12L, která by si díky antivibračnímu uchycení vedla zřejmě ještě lépe.

 

 

Nexus D12SL-12 BW Real Silent case fan

Příslušenství: silikonové montážní příchytky

Připojení: 3pin, molex 4pin (drátky: 3pin zakrytý, molex 4pin volně)

Cena: 170 Kč            

Slušný vzduchový výkon a tichý. Na blízkou vzdálenost se dá zachytit zvuk motůrku, ale je to zanedbatelné. Do tichých sestav můžu jedině doporučit.

Nexus D12SL-12 PWM Real Silent case fan

Příslušenství: silikonové montážní příchytky

Připojení: 4pin do desky (drátky volně)

Cena: 230 Kč

Vylepšený Nexus D12SL-12 BW. Na 1000 rpm jsou to samozřejmě shodné ventilátory, ale tento může dosáhnout dvojnásobných otáček a lze jej připojit přes 4pin a nechat regulovat automaticky. Nutno ale podotknout, že na plný výkon velmi silně vibruje.

 

Testy: hlučnost na 20 cm

Testy: hlučnost na 40 cm

Testy: výkon větráků – průtok vzduchu

Testy: výkon větráků – průtok vzduchu přes perforaci

Shrnující grafy: výkon podle zvukových hladin (20 cm)

Shrnující grafy: výkon podle zvukových hladin (40 cm)

 

Verdikt a XLS ke stažení

Rozuzlení testu nebude vůbec jednoduché. Každý ventilátor se hodí pro trošku jiný účel a „nejlepších“ je tak více. Stejně tak téměř u všech najdete nějakou tu mouchu. Určitě jste si také všimli, že se nemůžete orientovat jen podle údajů z hlukoměru. Pokud vás nějaký větrák svou nízkou hlučností zaujal, přečtěte si k němu nejdříve slovní komentář. Vibrace či různé parazitní zvuky z motorku se na hodnotě dB(A) nemusely odrazit, přesto by vás mohly potrápit. Nakonec jsme se prostřednictvím dvou typů ocenění rozhodli vypíchnout čtyři větráky.

Přestože nedokážeme zaručit životnost, tedy dobu, po kterou zůstane tak krásně tichý, začneme s oceněním jednoho z příjemných překvapení testu. Acutake Acu-Fan120 Pro (White Wing Pro) je na 800 ot./min velice tichý a přitom proudění vzduchu není úplně špatné. I kdyby to nebylo navěky, při příznivé ceně si budete výměnu po nějaké době určitě dovolit. Tento větrák si tedy v testu vysloužil Smart Buy jako cenově výhodné řešení tichého systémového větráku.

 

Pokud přece jen trochu myslíte na výkon, tak vám jej už na hladině 1000 ot./min nabídnou oba modely od Nexusu. Samozřejmě při nízké hladině hluku. Sami si jen zvolte, zda vám stačí fixních 1000 ot./min u modelu Black and White, nebo oceníte možnost (PWM) regulace od 500 do 2000 ot./min. Pak si připlatíte asi 60 Kč a můžete si ocenění Smart Buy, jež udělujeme modelu D12SL-12 BW virtuálně přesunout k větráčku za 230 Kč.

 

Jestliže jste trochu náročnější a na nějakou tu korunu nehledíte, doporučíme vám větrák se zřejmě nejlepším motorkem v testu – Scythe S-Flex SFF21D. Na 800 ot./min jej nezaslechnete a motorek zřejmě i něco vydrží. Vzduchový výkon v dané otáčkové hladině také není špatný. 360 Kč už ale není málo, proto větrák dostává We want it!

 

Přestože vůči větráku Noctua NF-P12 existovala u některých uživatelů skepse, nakonec náš test ukázal, že Noctua má k vyšší ceně důvod. NF-P12 je větrákem, který i při nízké hladině hluku poskytne opravdu vysoký výkon a je silovým vítězem na nízkých otáčkách. Jako supertiché chlazení skříně se dá spíše doporučit starší, slabší a levnější bráška NF-S12, NF-P12 je výkonné řešení vhodné i pro chlazení vytížených procesorových pasivů.

Věřím, že hlavně grafy v 10. a 11. kapitole článku vám velmi dobře pomohou vybrat větrák přesně podle vašich potřeb. Pokud byste přece jen chtěli výsledky řadit ještě nějak jinak, dělat si všelijaké průměty a generovat vlastní grafy, dáváme tentokrát XLS s naměřenými hodnotami ke stažení:

Přestože test obsahuje 19 větráků, je náš trh na zajímavé 120mm ventilátory ještě mnohem bohatší. Do testu nakonec včas nepřišly požadované větráky Nanoxia FX12-1250 a Xilence Fan 120mm Redwing PWM COO-XPF120.R. Nyní už je v redakci máme a na cestě je i novinka Airen Fan Redwings 120. Podaří-li se realizovat pokračování testu, rádi bychom do něj získali ještě tyto zajímavé modely: Arctic Cooling Arctic Fan 12L, Arctic Cooling Arctic Fan 12 PWM, Sharkoon Silent Eagle, Coolink SWIF 1201, Evercool Green Fan EGF-12, Evercool Spider Fan SFF-12, Tacens Aura Pro 120 a XenCore Carbon 120mm. Sledujte tedy extrahardware.cnews.cz a možná se dočkáte kompletní mapy zajímavých 12cm větráků.

Za zapůjčení větráků Acutake, Thermaltake, Primecooler, Arctic Cooling, Cooler Master a Noctua NF-S12 děkujeme společnosti TN Trade

Za zapůjčení větráků Nexus děkujeme společnosti ALFA Computer CZ

Za zapůjčení větráku Noctua NF-P12 děkujeme rakouské společnosti RASCOM Computerdistribution

 

Velký test devatenácti 120mm ventilátorů

Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

Sdílejte