Proč širokoúhlý monitor?
Jeden monitor je málo, je mnohem komfortnější používat alespoň dva. Tento problém ale dokáže vyřešit širokoúhlý monitor, který nahradí dva běžné monitory. Řeč je o monitorech s poměrem stran 21:9, které umožňují pohodlnou práci ve dvou třech oknech vedle sebe bez tlustého rámečku uprostřed. Tyhle monitory se nejčastěji vyrábí ve 34″ při rozlišení 3440 × 1440 px a velký smysl u nich dává zakřivení. Jejich cena se pohybuje okolo 20 000 Kč.
Osobně používám tři monitory, ale přechod mezi nimi stejně není dostatečně komfortní, zvlášť když nemají stejné rozlišení na výšku. Myšlenka nahradit je za jeden velký stála i za tímto testem.
Pohled na nabídky výrobců pak určil základní parametry: dělá se sice i několik monitorů s rozlišením Full HD+, ale na tomto nemá smysl šetřit. Standardem této kategorie je 34″ při 3440 × 1440 px, kde je i největší výběr. Na druhé straně pak existuje i několik dražších širokoúhlých monitorů s rozlišením 4K, a také ultraširoké monitory s poměrem stran 32:10.

Vybírat můžete mezi značkami Samsung, BenQ, Asus, Philips, AOC, LG, Dell, HP a Acer. Uvažujeme monitory v ceně kolem 20 až 25 000 Kč. Ty dražší pak nabízejí třeba podporu G-Syncu, nebo poskytnout 4K rozlišení a stály by za samostatný test.

Všichni zmínění výrobci nabízejí zakřivené displeje typu IPS nebo VA, většinou s frekvencí 100 Hz. Na vyloženě špatný displej nenarazíte. Poloměr zakřivení obrazovky je různý, nejčastěji 1800R. Čím nižší číslo, tím vyšší zakřivení. Zcela plochému displeji bych se u této kategorie spíše vyhnul, ale pokud pro něj máte důvod, i takové na trhu existují.
Za zapůjčení monitoru LG 34UC88 děkujeme společnosti Alza
Za poskytnutí wattmetru TP-Link HS110 děkujeme společnosti TP-Link
Konektivita
HDMI 2.0 a DisplayPort 1.2 jsou dlouhodobým standardem, ale pokud má monitor i rozhraní Thunderbolt (USB-C), jde o jednoznačné plus. Přes tento jediný kabel totiž můžete připojený notebook i napájet a současně jej využít jako USB rozbočovač.
Obecně je lepší připojit počítač přes DisplayPort (nebo nověji přes USB-C) než HDMI, ale u starších notebooků si stejně nevyberete. USB-C nabízí z testovaných značek Acer, HP, novější Dell, novější LG, BenQ a Samsung. Naopak jej nenajdete u Asusu, Philipsu, AOC a starších modelů Dellu a LG.

Polohování
U polohování nejvíce oceníte výškové nastavení, trochu méně pak naklápění dopředu a dozadu a ještě méně naklápění do boku (protože není takový problém pootočit monitor i s podstavcem). Ale samozřejmě je fajn, když lze monitor snadno natočit do všech směrů.
Chybějící polohování lze dodatečně vyřešit jiným držákem přes systém VESA, což jsou ale výdaje navíc. Jediný kdo v testu VESA neumožňuje je Asus MX34VQ.

U širokoúhlých monitorů je také zbytečné řešit Pivot. Je ovšem užitečné, pokud má monitor integrovaný napájecí zdroj a nemusíte řešit umístění rozměrného adaptéru (ta cihla, která na produktových fotkách výrobce nikdy vidět není).
Článek pokračuje další kapitolou…
Já už asi 2,5 roku mám tenhle: https://www.lg.com/uk/monitors/lg-34UM68 a spokojenost. Je to sice jen FHD a není zakřivený, ale já to chtěl na hry a tam si vede dobře.
Ja mam 29″ verzi a jako nahrada dvou monitoru na praci to nestaci. 1280 na sirku je dneska uz moc malo. Tak mam vedle jeste 22″. Zas me ta 29″ stala jen 3,5 tisice 🙂
Chci velký, UHD nebo UWQHD monitor, s freesync/gsync, HDR 600+ a 100Hz+. Dlouho jsem přemýšlel o LG 34GK850F. Má téměř vše, co chci, kromě HDR 600 nebo 1000. Freesync na mé GTX 1080Ti funguje dle recenzí bez problémů, TFT ten monitor vychválila. Nakonec, pro přečtení desítek článků, do něj nepůjdu kvůli BLB lotery. Téměř na každém kusu se vyskytuje, někde méně, někde obrovsky. Je to problém téměř všech zakřivených IPS monitorů (měl jsem doma i 34 Alienware). VA panel nechci, vyzkoušel jsem jich minimálně 5, i ty nejdražší, všude mě rušil black smearing. Na to mazání v tmavých scénách jsem si prostě nezvykl a vím, že si ani nezvyknu. Takže už rok čekám s QHD 32 IPS (bez BLB) na monitor bez chyb a koukám, že čekat dál budu. Mám i OLED TV, a když srovnám kvalitu obrazu, černou barvu a kontrast obecně, je o míle před všema monitorama, co jsem doma měl. Bohužel na PC využití je problém burn in statického obrazu a minimální uhlopříčka 55 palců. Možná ale nevydřžím a v dubnu má vyjít LG C9 s VRR a HDMI 2.1. Teď ještě aby vyšly GPU s HDMI 2.1, protože NVIDIA zatím umí freesync jen přes DP a to tahle telka nemá, takže bych tam VRR nerozchodil. Leda až vyjde přechodka DP1.4 na HDMI 2.1, ale to je celkem paskvil u telky za 2500 dolarů. Takže shrnuto podtrženo, jsem ochoten dát za monitor/tv klidně 50 tisíc +, ale opravdu není co kupovat, protože vše je v nějakém směru kompromis… a kompromisy mě ruší…obzvlášt v cenové relaci 30+
IPS monitor bez BLB tak skoro nebude, kazdy model / vyrobca s tym ma problem. Nemysim ze ani tak skoro vyriesia vyrobny proces aby toto vedeli 100% garantovat. Momentalne ostavaju na vyber bud metoda pokus / omyl / vratenie do 14 dni alebo si monitor rozobrat a modnut a lip si to ucpat (casto pouzivali pasku kolem ramu displeje, a takto minimalizovali blb na skoro neviditelnu uroven.
To se mi u monitoru za 30k uplne delat nechce, ale diky za tip 😉 Skoda je pak i ztracene zaruky… nic, budu cekat, ale uz je to nekonecne… prijde mi, ze trh s monitory tezce stagnuje.
ja by som uz monitor nad 300eur bez certifikacie VESA DisplayHDR ani nekupoval…v testu som bohuzial take monitory nevidel…je ich zatial malo ale aj u formatu 21:9 ich je zopar
https://displayhdr.org/certified-products/