
Úvod: M.2 SSD roku 2018
U systémového disku SSD je mnohem důležitější, aby v počítači vůbec nějaký byl, než jaká značka a jak výkonný model. Přesto jsou mezi nimi rozdíly, které opět po roce shrneme ve velkém testu. Tentokrát již nebudu srovnávat SSD pro rozhraní SATA s těmi pro PCIe/NVMe, ale zaměřím se pouze na novější rozhraní.
SATA je již za zenitem a u nich je opravdu prakticky jedno, jaký disk pořídíte. Zajímavé je již jen rozhraní PCIe. Standardní disky M.2 jsem ale porovnal s aktuálně nejrychlejším SSD pro koncové uživatele, kterým je Intel Optane 900P.
Tip: Velké srovnání šestnácti M.2 SSD: vyplatí se rychlé NVMe, nebo stačí SATA? (test)
Když přišla řeč na kapacitu, opět jsme zůstali u kategorie ± 256 GB. Na systém, aplikace a hry to stačí, větší využijete spíše v notebooku bez možnosti druhého disku, nebo pokud máte mnoho nainstalovaných her. Slibujeme, že příští test už na vyšší kapacitu přejdeme :), prozatím je pro většinu uživatelů výhodnější 256 GB a k tomu druhý datový disk.
SSD jsme testovali na nejvyšší konfiguraci sestavy HAL3000 MČR2018, za její zapůjčení děkujeme.
Prakticky všichni výrobci už přešli na 64vrstvé paměti NAND a nabízejí pětiletou záruku. V testu najdete značky Samsung, WD, Adata, Intel, Transcend, Kingston a Patriot. Opět se mi podařilo obsáhnout celou současnou nabídku na trhu (modely, které přišly na trh letos) a proti loňskému testu téměř všichni výrobci přešli na novější verzi protokolu NVMe 1.3. Pouze Patriot a Kingston zůstali u minulé generace NVMe 1.2 a navíc mají konektor s výřezy typu B & M, což mimo jiné znamená, že jsou připojené jen přes dvě linky PCIe = jsou pomalejší.
Za zapůjčení většiny disků děkujeme společnosti Alza.cz
V případě Kingstonu jde o entry-level, tedy naprosto základní (a přesto určený pro rozhraní PCIe) disk SSD za nízkou cenu, ovšem Patriot má u svého Scorche velký hendikep. Na druhé straně je tu Intel Optane 900P s cenou téměř deset tisíc za kapacitu 280 GB, ovšem se zcela novým typem pamětí 3D Xpoint slibující mnohem delší životnost i vyšší rychlosti.
Cena levného a pro mnoho uživatelů dostatečného M.2 SSD v této kapacitě začíná v současnosti zhruba na 1300 Kč za WD Green, ve formátu 2,5″ je pak ještě o dvě stovky levněji. Proti nim jsou v našem testu velmi rychlá SSD v cenách mezi 1500 až 2600 Kč. Ne každému se to vyplatí, disky SSD svým výkonem spíše předbíhají dobu …
Článek pokračuje další kapitolou.
Smím vědět, proč ve “velkém testu” nebyl testován jediný disk společnosti Crucial?
Dobrý den, Crucial žádný M.2 PCIe/NMVe disk v nabídce nemá.
Tak to se omlouvám za blbou otázku, toho jsem si nevšimnul, děkuji za info. Jinak test super, komplexní. Osobně ale doufám, že přijdou na trh nějaké levnější XPointy.
Intel optanů už jsem koupil mraky (cca 40ks), jsou to fakt povedené disky za INTEL ceny 🙂 Garance 30WPD po dobu 5 let o něčem svědčí, rychlost proti normální SSD je fakt neporovnatelná a celkově strašně moc spadly všechny latence systému, tak třeba 905P spadne, je škoda řešit PCIE, když se dá koupit NVME a dokonce levněji.
Intel Optane 905P – 480 GB – 13 589 Kč s DPH, tam pak vychází cena za GB jen 28 Kč 😉
” celkově strašně moc spadly všechny latence systému”
jasně, rozdíl 1 ns v přístupové době je strasne moc (oproti Adata)
Díky za test, zrovna vybírám M.2 a i když jsem původně uvažoval o Samsungu, půjdu do ADATA. Poměr cena/výkon je výborný.
Osobne bych se podival jeste na recenze nekde na Amazonu, jestli ty disky nejsou poruchove… preci jen ADATA..
těžko říci, já měl několik věcí od A-DATA a vše v pořádku. Nejstarší je RAM DDR2 800 a slouží dobře dodnes, stejně jako třetí rok stará flash paměť. Nejnovější je SSD S11 240GB a výkon parádní.
Jednou jsem přišel o data na paměťové kartě 🙂 (ADATA). ale data která bych na disku měl by byla zálohovaná, takže je mi to jedno. Záruka je 5 let a vím, že 5 let budu mít klid.
Pokud to má třeba jako já, kdy na 500GB SSD mám čistě jen OS, programy a hry, a data kompletně na automaticky zálohovaným HDD, tak pak ta obava o poruchovost není až tak kritická.
Jinak mně se ještě nikde SSD neporouchalo, ale měl jsem zatím jen od WD a Samsungu.
Já bych se nebál. AData dává záruku 5 let.
Podľa oficiálnej stránky samsungu aj SSD 970 EVO obsahuje MLC čipy
To vás počítám spletlo, že Samsung říká čipům TLC “3-bit MLC”. Znamená to ale totéž, co je jinde označováno jako TLC. TLC je totiž uložení tří bitů do jedné buňky.
Zkratka MLC znamená “multi-level cell”, takže ten termín by teoreticky sémanticky mohl zahrnovat i TLC, QLC i třeba pětibitové buňky. Ale našstěstí to tak až na ten Samsung nikdo jiný nepoužívá a úzus je, že MLC = 2 bity.