Velký test výkonných SSD pro rozhraní M.2 PCIe

13
Předchozí
Následující

Úvod: M.2 SSD roku 2018

U systémového disku SSD je mnohem důležitější, aby v počítači vůbec nějaký byl, než jaká značka a jak výkonný model. Přesto jsou mezi nimi rozdíly, které opět po roce shrneme ve velkém testu. Tentokrát již nebudu srovnávat SSD pro rozhraní SATA s těmi pro PCIe/NVMe, ale zaměřím se pouze na novější rozhraní.

SATA je již za zenitem a u nich je opravdu prakticky jedno, jaký disk pořídíte. Zajímavé je již jen rozhraní PCIe. Standardní disky M.2 jsem ale porovnal s aktuálně nejrychlejším SSD pro koncové uživatele, kterým je Intel Optane 900P.

TipVelké srovnání šestnácti M.2 SSD: vyplatí se rychlé NVMe, nebo stačí SATA? (test)

Když přišla řeč na kapacitu, opět jsme zůstali u kategorie ± 256 GB. Na systém, aplikace a hry to stačí, větší využijete spíše v notebooku bez možnosti druhého disku, nebo pokud máte mnoho nainstalovaných her. Slibujeme, že příští test už na vyšší kapacitu přejdeme :), prozatím je pro většinu uživatelů výhodnější 256 GB a k tomu druhý datový disk.

SSD jsme testovali na nejvyšší konfiguraci sestavy HAL3000 MČR2018, za její zapůjčení děkujeme.

hal3000

Prakticky všichni výrobci už přešli na 64vrstvé paměti NAND a nabízejí pětiletou záruku. V testu najdete značky Samsung, WD, Adata, Intel, Transcend, Kingston a Patriot. Opět se mi podařilo obsáhnout celou současnou nabídku na trhu (modely, které přišly na trh letos) a proti loňskému testu téměř všichni výrobci přešli na novější verzi protokolu NVMe 1.3. Pouze Patriot a Kingston zůstali u minulé generace NVMe 1.2 a navíc mají konektor s výřezy typu B & M, což mimo jiné znamená, že jsou připojené jen přes dvě linky PCIe = jsou pomalejší.

Za zapůjčení většiny disků děkujeme společnosti Alza.cz

Alza ufon

V případě Kingstonu jde o entry-level, tedy naprosto základní (a přesto určený pro rozhraní PCIe) disk SSD za nízkou cenu, ovšem Patriot má u svého Scorche velký hendikep. Na druhé straně je tu Intel Optane 900P s cenou téměř deset tisíc za kapacitu 280 GB, ovšem se zcela novým typem pamětí 3D Xpoint slibující mnohem delší životnost i vyšší rychlosti.

Cena levného a pro mnoho uživatelů dostatečného M.2 SSD v této kapacitě začíná v současnosti zhruba na 1300 Kč za WD Green, ve formátu 2,5″ je pak ještě o dvě stovky levněji. Proti nim jsou v našem testu velmi rychlá SSD v cenách mezi 1500 až 2600 Kč. Ne každému se to vyplatí, disky SSD svým výkonem spíše předbíhají dobu …

Článek pokračuje další kapitolou.

Předchozí
Následující

13 KOMENTÁŘE

  1. Intel optanů už jsem koupil mraky (cca 40ks), jsou to fakt povedené disky za INTEL ceny 🙂 Garance 30WPD po dobu 5 let o něčem svědčí, rychlost proti normální SSD je fakt neporovnatelná a celkově strašně moc spadly všechny latence systému, tak třeba 905P spadne, je škoda řešit PCIE, když se dá koupit NVME a dokonce levněji.

    Intel Optane 905P – 480 GB – 13 589 Kč s DPH, tam pak vychází cena za GB jen 28 Kč 😉

    • To vás počítám spletlo, že Samsung říká čipům TLC „3-bit MLC“. Znamená to ale totéž, co je jinde označováno jako TLC. TLC je totiž uložení tří bitů do jedné buňky.

      Zkratka MLC znamená „multi-level cell“, takže ten termín by teoreticky sémanticky mohl zahrnovat i TLC, QLC i třeba pětibitové buňky. Ale našstěstí to tak až na ten Samsung nikdo jiný nepoužívá a úzus je, že MLC = 2 bity.