Samsung
Samsung přišel po roce s novou generací 970 EVO a 970 Pro. Modely 870 jsou určené pro rozhraní SATA a zmíněný Pro je už pro koncového uživatele drahý, navíc začíná až na kapacitě 500 GB. Model 970 EVO koupíte v kapacitách 250 GB až 2 TB.
Samsung 970 EVO má všechny čipy na jedné straně. Dva z nich jsou tzv. multi-die pouzdra obsahující čtyři čipy V-NAND 3bit MLC, u dvojnásobné kapacity bude v těchto dvou pouzdrech dvojnásobný počet paměťových čipů. Řadič Phoenix S4LR020 (ten nahradil Polaris z minulé generace) doplňuje 512 MB vyrovnávací paměti, vše vlastní výroby z továren Samsungu.
Řada 970 používá čtvrtou generaci 64vrstvých pamětí 3D NAND TLC (neboli V-NAND podle slovníku Samsungu), každý o kapacitě 32 GB. Část zbývající kapacity je využita pro SLC cache, 4 GB máte vždy a dalších 9 GB získáte dynamicky podle zaplnění disku.
Samsung uvádí životnost až 150 TBW (zapsaných terabajtů) a poskytuje záruku 5 let, kterou dříve nabízel jen u modelů Pro. Pět let ale již nabízí skoro všichni. V našem testu jde o nejdražší (když nepočítáme extrémní Intel Optane) disk.
Pro srovnání, profesionální model 970 Pro obsahuje čipy typu MLC, je zcela bez SLC cache a poskytuje dvojnásobnou životnost. 970 Pro je pro běžného uživatele docela drahý, ale pořád ne tak, jako Intel Optane 900P.
Smím vědět, proč ve „velkém testu“ nebyl testován jediný disk společnosti Crucial?
Dobrý den, Crucial žádný M.2 PCIe/NMVe disk v nabídce nemá.
Tak to se omlouvám za blbou otázku, toho jsem si nevšimnul, děkuji za info. Jinak test super, komplexní. Osobně ale doufám, že přijdou na trh nějaké levnější XPointy.
Intel optanů už jsem koupil mraky (cca 40ks), jsou to fakt povedené disky za INTEL ceny 🙂 Garance 30WPD po dobu 5 let o něčem svědčí, rychlost proti normální SSD je fakt neporovnatelná a celkově strašně moc spadly všechny latence systému, tak třeba 905P spadne, je škoda řešit PCIE, když se dá koupit NVME a dokonce levněji.
Intel Optane 905P – 480 GB – 13 589 Kč s DPH, tam pak vychází cena za GB jen 28 Kč 😉
“ celkově strašně moc spadly všechny latence systému“
jasně, rozdíl 1 ns v přístupové době je strasne moc (oproti Adata)
Díky za test, zrovna vybírám M.2 a i když jsem původně uvažoval o Samsungu, půjdu do ADATA. Poměr cena/výkon je výborný.
Osobne bych se podival jeste na recenze nekde na Amazonu, jestli ty disky nejsou poruchove… preci jen ADATA..
těžko říci, já měl několik věcí od A-DATA a vše v pořádku. Nejstarší je RAM DDR2 800 a slouží dobře dodnes, stejně jako třetí rok stará flash paměť. Nejnovější je SSD S11 240GB a výkon parádní.
Jednou jsem přišel o data na paměťové kartě 🙂 (ADATA). ale data která bych na disku měl by byla zálohovaná, takže je mi to jedno. Záruka je 5 let a vím, že 5 let budu mít klid.
Pokud to má třeba jako já, kdy na 500GB SSD mám čistě jen OS, programy a hry, a data kompletně na automaticky zálohovaným HDD, tak pak ta obava o poruchovost není až tak kritická.
Jinak mně se ještě nikde SSD neporouchalo, ale měl jsem zatím jen od WD a Samsungu.
Já bych se nebál. AData dává záruku 5 let.
Podľa oficiálnej stránky samsungu aj SSD 970 EVO obsahuje MLC čipy
To vás počítám spletlo, že Samsung říká čipům TLC „3-bit MLC“. Znamená to ale totéž, co je jinde označováno jako TLC. TLC je totiž uložení tří bitů do jedné buňky.
Zkratka MLC znamená „multi-level cell“, takže ten termín by teoreticky sémanticky mohl zahrnovat i TLC, QLC i třeba pětibitové buňky. Ale našstěstí to tak až na ten Samsung nikdo jiný nepoužívá a úzus je, že MLC = 2 bity.