Velký test tří řad ThinkPadů: T580 vs. L580 vs. E580 (#2 recenze)

11

pokračování prvního dílu.

Když vedle sebe postavíte tyhle tři ThinkPady, tak rozměrově se trošku liší pouze L580. Má i tlustší rámečky displeje. Provedení těla je rozdílné hlavně na povrchu víka: E580 je kovové, L580 plastové a T580 příjemně pogumované.

Logo ThinkPad na víku má ve všech případech integrovanou červenou diodu na písmenem i, jen u E580 není zřejmě kvůli kovovému provedení zapuštěné. Softwarovým rozdílem je pouze to, že ThinkPad E580 obsahuje trial verzi McAffee a ostatní ne.

ThinkPad šasi

Konektorová výbava

Modely E580, L580 a T580 se liší už tím, na které straně mají některé konektory. Obecně u všech najdete kromě jednoho USB-C (jež funguje jako datový i pro napájení) ještě HDMI, USB 3.0, sluchátkový jack, gigabitový LAN a čtečku karet (micro)SD.

Konektor pro napájení je vlevo a chválím, že Lenovo u těchto modelů přešlo na moderní USB-C. Dodávaný adaptér má výkon 65 W, ovšem ani nejsilnější cestovní nabíječka smartphonů (40W SuperCharge od Huawei) bohužel nestačí. Budete sebou prostě nosit ne úplně malou originální nabíječku.

ThinkPad nabíječka
ThinkPad USB-C nabíječka

L580 se liší chybějícím USB 2.0, zato má navíc čtečku SmartCard a některé konfigurace i LTE modem. Vedle nabíjecího USB-C je zde ještě rozhraní Thunderbolt 3/USB-C s rozšířením pro dokovací stanici. T580 také nemá USB 2.0, nabízí druhé USB-C pro dokovací stanici a proti L580 se liší plnohodnotnou čtečkou SD karet.

ThinkPad E580 ThinkPad L580 ThinkPad T580
levá strana pravá strana levá strana pravá strana levá strana pravá strana
USB-C USB-C USB-C
USB-C + dock USB-C + dock
2× USB 3.0 USB 3.0 USB 3.0 2× USB 3.0
USB 2.0
HDMI HDMI HDMI
 RJ45 RJ45 RJ45
jack jack jack
microSD microSD a SmartCard SmartCard SD

 

Displej a rámečky

Po otevření víka displeje jsou vidět další rozdíly. ThinkPad E580 má tenké rámečky a okolo displeje jen plastový proužek. L580 má tlusté rámečky (však je také celý rozměrnější) a gumové caplíky na čtyřech místech pro ochranu zavřeného displeje. T580 má okolo displeje gumový proužek, který zavřené víko chrání nejlépe.

Liší se také webkamera, která je u ThinkPadu T580 opatřena posuvnou krytkou ThinkShutter. U některých konfigurací může být osazen model bez krytky, zato s podporou Windows Hello a infračerveným rozpoznáváním tváře.

Liší se samotný kloub displeje, každý model jej má řešený jinak. E580 má jeden dlouhý, zatímco L580 má dva panty a T580 o něco menší panty. Všechny mají stejnou tuhost a na otevírání jednou rukou to úplně není.

Výkon a výdrž

Všechny testované ThinkPady měly podobnou konfiguraci v podobné cenové hladině. ThinkPad E580 měl v některých testech výhodu v integrované grafice Radeon.

Výkon Lenovo ThinkPad E580 Lenovo ThinkPad L580 Lenovo ThinkPad T580

hwinfo vga E580
hwinfo vga E580

hwinfo1 L580
hwinfo1 L580

hwinfo1 T580
hwinfo1 T580
PCMark 10 4 046 bodů 3 572 bodů 3 803 bodů
PCMark 8 2.0 (storage bandwidth) 361 MB/s 332 MB/s 431 MB/s
Zoner Photo Benchmark 18 91 bodů 90 bodů 101 bodů
Cinebench R15 (xCPU) 535 cb 603 cb 658 cb
3DMark (time spy) 964 bodů 405 bodů 425 bodů
Crystal Disk Mark / AS SSD cdm E580 cdm L580 cdm T580
akumulátor  –  –  –
kapacita akumulátoru 45 Wh 45 Wh 56 Wh
Powermark (Balanced)  3:09 h  3:58 h  5:21 h
Powermark (Productivity)  7:26 h  8:16 h  11:07 h
přehrávání Full HD H.265 videa  9:42 h  8:34 h  9:08 h
rychlost nabití za 60 minut 80 % 78 % 64 %

Displej

U všech třech ThinkPadů jde o matné IPS s rozlišením Full HD. Lze sice sehnat i mizerné 1366 × 768 px nebo přehnané 4K, ale Full HD je pro tento notebook ideální. Výrobcem panelu pro řady E a L je LG, displej pro Téčko má na starosti čínská společnost BOE.

Tenké rámečky nabídne hlavně model T580, ale i E580. Jen prostřední L580 je má hodně tlusté. Rozsah jasu je podobný a vcelku dobrý. Od 2 až zhruba po 300 nitů při kontrastu kolem 2000:1 je pěkný výsledek. T580 je na tom ještě o kus lépe. U E580 výrazně prosvítalo podsvícení přes kraje panelu. Rovnoměrnost podsvícení je jinak nejlepší u T580.

Pokud jde o barevný rozsah, tak ten mají všechny tři notebooky špatný a nedosahuje ani standardu sRGB. Jde o neduh společný více ThinkPadům, který na první pohled nevidíte. Ale profesionální fotograf při úpravě grafiky by spokojený nebyl.

Klávesnice

Klávesnice mají stejné, ale liší se umístěním čtečky otisků prstů. Provedení a odezva čtečky je jinak stejná. Touchpad s tlačítky umístěnými nad dotykovou ploškou i trackpoint jsou úplně stejné. V čem je teda tak skvělá klávesnice, kvůli které tohle srovnání vzniklo?

Následující řádky mohou být trochu subjektivní.

Obecně jsou notebookové klávesnice špatné. Výrobci mají sice omezený prostor, ale sami nadělají v rozložení tolik nelogičností, často v zájmu designu, že se na takovou klaviaturu sice hezky kouká, ale skutečně něco ovládat a psát bývá utrpení.

Že je na patnáctipalcovém notebooku numerický blok považuji za samozřejmost, který přesto někteří výrobci ignorují. Nejvíce škoda je to asi u Dellu XPS 15. Jedním z argumentů bývá vyosení středu klávesnice vůči uprostřed umístěnému touchpadu… a tenhle důvod já prostě neberu. Zde je navíc numerický blok aspoň malinko odsazen a nesplývá s alfanumerickou částí. Zabírá také čtyři sloupce, někteří se občas snaží jej nacpat na tři, což nefunguje.

ThinkPad klávesnice
ThinkPad klávesnice

Klávesnice má ideální zdvih a odezvu, což mívají i ZenBooky či některé Delly. Velmi tomu pomáhá i prohlubeň na jednotlivých tlačítkách.

Tvar a odsazení kurzorových šipek je u těchto modelů geniální. Většina notebooků má šipky zarovnané s ostatními klávesami v jednom bloku, v poslední době provedené tak, že mají i různou výšku – dělá to tak i Lenovo u IdeaPadů a psát se na tom moc nedá. U tohoto provedení je každá klávesa tvarovaná tak, aby odpovídala posazení prstů.

ThinkPad T580 2
ThinkPad T580

Typické české rozložení znamená dvouřádkový Enter a krátký levý Shift, na který sice občas někdo nadává, ale vzniknuvší klávesa navíc je zde alespoň podle mě hodně užitečná.

Horní řada F-kláves má odsazení kláves po čtyřech, přesně jak tomu bývalo dobrým zvykem u velkých klávesnic. I takováhle drobnost přispívá ergonomii.

Zapínací tlačítko je úplně mimo hlavní blok, nemůže se stát, že si počítač omylem vypnete jako u notebooků, které umístí zapínací tlačítko na místo, kde má být Del.

Na 14″ notebooku (pokud by neměl opravdu tlusté rámečky) by tahle klávesnice nemohla nikdy vzniknout.

Hardware uvnitř

Všechny tyhle ThinkPady mají pod krytem akumulátor, jednookruhové chlazení, dva paměťové sloty (jeden je vždy volný), místo pro 2,5″ disk, přístupný modul Wi-Fi a v případě L580 a T580 i slot na LTE. Jak je to s možností dodatečně osadit LTE modul do konfigurací bez něj nevím, je zde totiž ještě samostatná anténa a slot na SIM kartu. V našich podmínkách ale bývá výhodnější vytvořit si hot spot z mobilu.

ThinkPad E580 má SSD formátu M.2 a jde dokonce o velmi rychlý WD Black v kapacitě 512 GB. Kryje jej masivní kovový plát, který slouží jako ochrana, ale částečně i jako jeho chlazení. Místo pro 2,5″ disk je z nějakého důvodu vyplněné plastovým prvkem ve tvaru disku, dokonce s konektorem (bez pinů). K připojení na desku je zde i předzapojená redukce, takže opravdu stačí jen dokoupit libovolný 2,5″ disk a máte kombo. Vyfukuje dozadu.

ThinkPad L580 je na bocích více vyztužený a klouby vypadají o něco bytelněji. Uvnitř je naprosto stejný 45Wh akumulátor, dva sloty pro paměti a vedle modulu Wi-Fi i LTE značky Fibocom. Chlazení  obsahuje jedinou heatpipe, ale zase zde není dedikovaná grafika. Slot na M.2 zde není žádný vidět a SSD (formátu M.2) je přes redukci připojené přes redukci v místě pro 2,5″ disk. Druhý disk tak osadíte leda na úkor prvního. Konektory pro disky zde dva jsou, ale museli byste si sehnat redukci (což nebude běžné zboží na krámě) a hlavně to pod šasi nějak vměstnat pod šasi.

ThinkPad T580 má pod krytem menší 32Wh akumulátor, neboť bere šťávu i z druhého vyjímatelného o kapacitě 24 Wh. Chlazení je opět stejné – jedna heatpipe a jeden ventilátor, ale nevím jak vypadá verze s GeForce. Paměť můžete rozšířit o druhý modul, Lenovo zdá se dává všude jeden a druhý slot nechává volný. U disků je situace podobná, jako u modelu L580. SSD je vložené v klícce pro 2,5″ disk a přes redukci zapojené na desku, M.2 slot totiž na desce vůbec není. Ovšem už zde není ani druhý konektor pro druhý disk a místo pro potenciální kutilsví a umístění disku „na volno“ je zde ještě méně. Kablík pro teoretický přechod na 2,5″ disk zde není, museli byste opět složitě shánět redukci.

Hodnocení

ThinkPady až na nejnižší řady mají obecně nejlepší možnou ergonomii a je radost s nimi pracovat. Škoda, že si Lenovo myslí, že běžní nekancelářští uživatelé tuhle klávesnici neocení, protože u IdeaPadů už o takové ergonomii nemůže být řeč. Nebo si to možná nemyslí ani tito uživatelé, kterým stačí obsah konzumovat a klávesnice slouží jen na psaní statusů pro sociální sítě?

ThinkPad v letadle
I ve stísněných prostorech lowcostových aerolinek se dají sledovat filmy na 15″ notebooku – stačí, když jde otevřít do 180°

Podle očekávání je ThinkPad T580 ze všech tří řad nejlepší (a nejdražší). Má to ovšem jeden háček a tím je možnost provozovat dva disky, respektive kombinaci SSD a HDD. Tuhle vymoženost nabízí překvapivě pouze ThinkPad E580, a protože v ostatních aspektech výrazně nezaostává, může být pro některé uživatele naopak lepší volbou tato nejnižší řada, se kterou můžete mít mobilní Radeon. T580 zase umožňuje mobilní GeForce a mezi nimi je řada L takovou popelkou. Po konstrukční stránce nejsou nižší řady viditelně nijak ochuzené a třeba kvalita pantů se zdá být velmi podobná.

 

Velký test tří řad ThinkPadů: T580 vs. L580 vs. E580 (#2 recenze)
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 12 hlasů

11 KOMENTÁŘE

  1. Ke klávesnicím se vyjadřovat nebudu, když si tam autor dal ten disclaimer o subjektivním názoru.

    Nechápu ale ten komentář k LTE modulu, o jakých „našich podmínkách“ se tu bavíme? LTE pokrytí máme vynikající a je nesmysl WWAN nepoužít, pokud člověk to využití má. Hotspot z mobilu je dočasná nouzovka, která naprosto zbytečně žere baterku telefonu a blokuje Wi-Fi kartu dvou zařízení, takže je pak nejde využívat na nic jiného. Samozřejmě je to ale nakonec vždy o cílové skupině a z toho vyplývajících požadavků – a je pravda, že zájemci o WWAN konektivitu nejspíš zároveň sáhou po více mobilních 14″ noteboocích.

    • Předpokládám (ač si nutně nemyslím, že jsem se trefil), že je tím myšlena cena tuzemských tarifů. Prostě není potřeba platit další pětistovku za druhou simku jen na data, když už člověk platí slušný balík za tu první – s tím, jak často tu druhou užije – ve vlaku ten signál stejně není a letadlem se tu zas až tak často nelítá.