Velký test zdrojů v kategorii 460-550 W – měřeno na profi přístrojích

0

Pozvánka do laboratoře v Hamburku od Be Quiet

Minulý rok jsme byli pozváni do laboratoře společnosti Enermax v Hamburku, abychom si mohli naměřit několik zdrojů na profesionálním vybavení a z toho následně zpracovat test. Ten obsahoval celkově čtyři zdroje ze dvou různých výkonových kategorií.

 

Tento rok jsme byli pozváni opět do Hamburku, tentokrát však jiným výrobcem zdrojů a to společností Be Quiet. Jedná se o tradičního německého výrobce a podle německých výsledků z minulého roku v této zemi také nejprodávanějšího. V České republice však značka Be Quiet moc známá a rozšířená není. Be Quiet patří pod polskou společnost Listan, která je také vlastníkem značky Revoltec.

Vydali jsme se tedy do Hamburku s celkovým nákladem osmi zdrojů ve výkonové kategorii 460–550 W. Kvůli zádrhelům při zařizování a logistickým problémům byl konečný seznam jiný, než jsme původně plánovali, i tak si ale myslíme, že bude pro vás dostatečně zajímavý.

Vybírali jsme z několika cenových kategorií, abychom mimo jiné zjistili, jak velký rozdíl je mezi drahými a levnými zdroji. Zdroje byly z naprosté většiny doručeny přímo od některého z českých distributorů/prodejců. Nehrozilo tedy, že by se jednalo o předem vybrané a nějak upravené kousky. Měřili jsme modulární i nemodulární modely. Které jsou lepší, to necháváme na vás, jelikož obě řešení mají své klady i zápory. Seznam testovaných zdrojů je následující:

  • LC Power X-Type v2.3 500 W
  • Seasonic OEM 500ET-T3 500 W
  • Seasonic OEM 500ET-F3 500 W
  • Be Quiet Pure Power L8-CM-530 W
  • Cooler Master GX550 550 W
  • Cooler Master Silent Pro M2 520 W
  • Enermax Triathlor 550 W
  • Seasonic X-460 Fanless 460 W
  • Be Quiet Dark Power Pro 10 550 W

V závěru testování přinesl zástupce Be Quiet ještě jeden jejich levnější zdroj – Pure Power L8-CM-530. Původní plán obsahoval například Corsair CX500 V2, Seasonic X-560, OCZ ZS 550 W, ale i takové skvosty jako Eurocase či Evolve. Bohužel kvůli nedostupnosti a logistickým problémům se k nám tyto zdroje nedostaly včas, případně vůbec. Věříme však, že i konečný seznam by se vám mohl líbit. Zajímavostí může být porovnání dvou Seasoniců OEM, otestování zdroje od společnosti LC Power, která u nás příliš dobrou pověst nemá, či výsledky pasivního modelu od Seasonicu.

Pozvánka do laboratoře v Hamburku od Be Quiet

Testovací vybavení a metodika

Testovací vybavení a metodika

Středisko Listanu se nachází necelých dvacet kilometrů od Hamburku. My byli zavedeni do části, kde se přeměřují zdroje z nových sérií, ale hlavně zdroje, které přijdou na reklamaci. Jelikož se jedná o asi jediné reklamační středisko Be Quiet, měli jsme možnost vidět, kolik zdrojů má nějaké problémy. Popravdě jsme se celkem divili, jelikož jich tam bylo odhadem pouze kolem padesáti, což je v poměru s tím, kolik toho Be Quiet prodá, dost málo. Bohužel jsme se nezeptali, zda se tam přibližně takový počet udržuje stále a nebo se jen jedná o nějaké „lepší“ období.

Pokud bychom měli spočítat, kolik to všechno vybavení, co se na tomto pracovišti nachází, stojí, došli bychom k výsledku v řádu milionů korun a možná bychom i překročili číslo deset. „Naše“ testovací stanice sestavená jen a pouze z přístrojů značky Chroma stojí, podle slov jednoho z pracovníků, přibližně 70 tisíc euro, což je v přepočtu asi 1,8 milionu korun.

Celá skříň na první pohled podobná serveru obsahuje programovatelný zdroj střídavého napětí Chroma, programovatelný zdroj stejnosměrného napětí Chroma, desetikanálový digitální osciloskop Chroma, tři mainframe Chroma, ve kterých bylo umístěno celkově deset stejnosměrných zátěžových modulů Chroma o nejvyšší možné zátěži 300 W a nakonec power meter Chroma. Modul s plošným spojem s konektory pro připojení zdroje umožňuje zátěž až pro deset napájecích větví. U spínaných zdrojů pro počítače to jsou +3,3 V, +5 V, + 5 Vsb, -12 V a +12 V. Dvanáctivoltových větví totiž bývá u zdrojů nad 1 kW klidně i šest.

Kompletní sestava je dálkově ovládána z počítače, kde stačí vložit parametry (amperáže) zdroje, vybrat požadované testy a spustit. Vše poté probíhá automaticky. LC Power a pasivní Seasonic jsme po změření na tomto „stroji“ prověřili i v tzv. hot boxu (zaměstnanec, který měl tento box na starosti mu říká trouba na pizzu, kdy si v tomto případě pod pizzou představíte zdroj), což je komora plná pasivně chlazených výkonových odporů, pomocí kterých se vytápí. Maximální možná teplota v hot boxu je zhruba 80 °C, což už je celkem extrém. My zvolili přibližně 50 °C, čehož není problém v hůře větrané skříni a se žravými komponenty dosáhnout.

Měření zdrojů u Be Quiet Měření zdrojů u Be Quiet Měření zdrojů u Be Quiet

Na testovací sestavě Chroma probíhalo celkově 51 testů, z nichž je však naprostá většina pro čtenáře nezajímavá. Vybrali jsme tedy to důležité, ale pokud by někdy z odbornější veřejnosti měl zájem, k rozboru každého zdroje jsme přidali odkaz na stažení výstupního reportu v textovém formátu. Testy probíhaly při napětí 230 V 50 Hz, ale i 115 V 60 Hz. Specialitou jsou testy zdrojů při odchylce napětí a frekvence napájecí sítě, respektive zjištění, jak si s tím poradí.

Bohužel jsme neměli možnost změřit hlučnost zdrojů. Hluk na pracovišti byl tak velký, že by výsledky byly extrémně zkreslené a nešlo by je v žádném případě brát v úvahu. Ani v článku nenaleznete žádné subjektivní hodnocení, jelikož přes okolní hluk nešlo určit, jaké hlučnosti zdroje dosahují.

V kapitolách se zdroji naleznete dílčí tabulky, které zahrnují výsledky pouze daného modelu, nikoliv ostatních. Celkové porovnání pomocí interaktivních grafů se nachází až v kapitolách po představení zdrojů a jejich výsledků. Rozdělili jsme porovnání do dvou kapitol, kdy jedna obsahuje měření při síťovém napětí 230 V a druhá při 115 V. V závěru bude hodnocení všech testovaných zdrojů a nebude chybět ani udělení ocenění.

LC Power X Type V2.3 LC7500 500 W

LC Power X Type V2.3 LC7500 500 W

S představováním začneme ne u nejlevnějšího zdroje, ale u zdroje, který velmi pravděpodobně dopadne nejhůře. Vybrali jsme záměrně model, který je cenově na úrovni OEM Seasonicu, abychom si ověřili, zda dosahuje podobných kvalit. LC Power zná jistě mnoho z vás a nemusím tedy tuto značku nijak moc představovat.

 

Model X Type V2.3 LC7500 je dražší než Seasonic OEM Energy Knight a stojí podobně jako například Corsair CX 500 V2. Podle specifikací by měl splňovat certifikaci 80Plus Bronze a dosahovat údajně účinnosti až 86 %. Pokud nahlédneme do informací na stránkách výrobce, je tu první věc, která nějak nehraje. Zdroj se prodává jako 500W, ale podle údajů na stránkách výrobce je to pouze špičkový výkon, přičemž na balení je opět uvedeno 500 W. Štítek zdroje mluví jasně, tohle není zdroj o výkonu pěti stovek wattů, ale jedná se pouze o špičkový výkon. Kabeláž není modulární. Zda je to výhoda či nevýhoda, to necháme na vás.

Cena: 1 214 Kč 

Nahlédnutí dovnitř a posouzení kvality součástek jsme se nemohli vyhnout. Osobně mě zděsila už prohnutá DPS, což rozhodně v pořádku není. Zaměřujeme se hlavně na kondenzátory, které jsou jedním z nejdůležitějších ukazatelů toho, jak hodně budou některé vlastnosti zdroje degradovat (především zvlnění napětí na větvích a v případě selhání kondenzátorů nefunkčnost zdroje, případně některých jeho částí). Na primární části jsou použity kondenzátory od tchajwanského Teapo s kapacitou 270 µF s maximálním napětím 420 V a maximální provozní teplotou 85 °C.

Sekundární část je po stránce osazení kondenzátorů naprostá katastrofa. Zde se totiž nacházejí kondenzátory od společnosti Jun Fu, které jsou jedny z nejhorších, co být mohou, G-Luxon také žádná sláva a nakonec Teapo, což není úplně nejhorší. Všechny naštěstí pro maximální provozní teplotu 105 °C.

Poznámka: Informace a zkušenosti s těmi horšími značkami kondenzátorů najdete na fóru Badcaps, odkud také přebíráme některé informace ohledně použitých značek a jejich popis.

Výsledky měření

Ač by se to nemuselo zdát, začínáme prakticky tím nejzajímavějším. Proč nejzajímavějším? Ten, kdo zná značku LC Power, asi již moc dobře tuší, co bude následovat. Zdroj sice testování i při maximální zátěži přežil, ale s tím, jaké výsledky podával, by se výrobce asi moc chlubit nechtěl. Stručně řečeno by se zdroj s takovými kvalitami neměl ani prodávat.

Jak můžete vidět, prakticky ve všech testech účinnosti, zvlášť v těch při 115 V, byly hodnoty mimo specifikaci 80Plus Bronze a dokonce i obyčejného 80Plus, kdy by účinnost neměla klesnout pod 80 %. Výrobce se přitom chlubí, že tento model dosahuje účinnosti až 86 %, ke kterým se však ani náhodou nepřiblížil. Vzhledem k tomu, jaké máme se zdroji značky LC Power zkušenosti a jaké zkušenosti s nimi má mnoho dalších lidí, nechce se nám moc věřit tomu, že se jedná pouze o jeden hodně špatný kus z mnoha dobrých.

Účiník při 20% zátěži byl pouze 0,8448, což je opět mimo specifikace. Jestliže se podíváte na odběr samotného zdroje v režimu stand-by, tzn. bez jakékoliv zátěže, pouze připojen k síti, narazíte na další katastrofu. 11 wattů je hodnota, jakou jsme dosud u žádného zdroje neviděli.

Regulace napětí je jakž takž slušná a zvlnění na větvích taktéž nebylo nijak velké. Jelikož jsme byli zvědaví, zapojili jsme jej i v hotboxu. Provoz v teplotě okolního vzduchu 50 °C by měl každý zdroj vydržet a vydržel i LC Power. Zvlnění napětí však šlo již do ne zrovna pěkných hodnot. Po několika minutách už dosahovalo zhruba 90 mV, což je sice stále v rámci specifikací a prakticky tedy v pořádku, ale dle nás je to příliš na zdroj za tuto cenu. Jak však uvidíte, nebyla to zdaleka nejhorší naměřená hodnota zvlnění. Další věcí byl neuvěřitelný zápach, který ze zdroje vycházel. Společně s techniky z Be Quiet jsme odhadovali, že by přežil ještě tak další půlhodinu, ale déle už asi ne.

Report ke stažení zde

Zajímavý byl i test přetížení 5V větve, kdy na fotce můžete vidět, jaké napětí bylo na této větvi a poté na 12V, kde se to zdroj snažil vykompenzovat, těsně předtím, než se zdroj vypnul. Pokles na čtyři volty, to by se dalo ještě „překousnout“, byť i to je nepřijatelné, ale aby navýšil napětí na 12V větvi na hodnotu nějakých 13,7 V, to není v žádném případě přijatelné. Nedovedu si představit, jak by šílely napájecí kaskády komponent.

Seasonic OEM Energy Knight SS-500ET-T3 500 W

Seasonic OEM Energy Knight SS-500ET-T3 500 W

Pro naprostou většinu lidí bude asi hodně zajímavým zdrojem Seasonic OEM Energy Knight, který ve 400W verzi již prověřil Mirek Jahoda v Enermaxu. Co tak sleduji diskuzní fóra, často se spekuluje o tom, jak je na tom s kvalitou oproti plnohodnotnému Seasonicu OEM 500ET-F3. Na první pohled se jedná o velmi výhodnou volbu, jelikož cenově je i pod v minulé kapitole popisovaným zdrojem od LC Power a jedná se o Seasonic.

Cena: 1 142 Kč 

Nešidí však výrobce nějak tento model? Pojďme se na to podívat. Na primární části zdroje nalézáme kvalitní japonský kondenzátor od společnosti Rubycon s kapacitou 330 µF, maximálním napětím 400 V a maximální provozní teplotou 85 °C.

Velké ale však nastává při pohledu na sekundární část. I když jsme byli z dob dnes již dávných zvyklí vídat ve zdrojích Seasonic pouze kvalitní japonské kondenzátory, časy se mění. Japonské značky nahradily tchaj-wanské, konkrétně Teapo a Su’scon s maximální provozní teplotou 105 °C. Není to sice žádná katastrofa, navíc se v jeho cenové a zároveň výkonové relaci nacházejí mnohem horší zdroje. Tyto kondenzátory jsou hodně náchylné na provozní teploty. Pokud se hodně zahřívají, nevydrží zdaleka tolik jako kvalitnější japonské. Pokud jsou však dostatečně chlazeny, tak i ony dokážou uživatele odměnit dlouhou životností.

Výsledky měření

Jste zvědavi, jak si Seasonic Energy Knight vedl? My jsme byli taktéž. Musím říct, že nás naměřené hodnoty velmi příjemně potěšily a bylo to asi největší překvapení celého testu.

Zdroj se s účinností při měřených zátěžích nedostal pod hodnotu 84 % (nejmenší naměřená účinnost byla 84,14 %) a v poloviční zátěži, kdy zdroje dosahují nejvyšší účinnosti, to bylo až téměř 87 %. To je velmi solidní a z tohoto pohledu bych neměl vůbec žádný důvod jej nedoporučit.

Report ke stažení zde

 

Regulace napětí je i u tohoto Seasonicu na docela slušné úrovni. Co se týče zvlnění, dosáhl Seasonic Energy Knight třetích nejlepších výsledků. Na 12V větvi se dostalo maximálně na 32 mV, což je hodně pěkná hodnota a popravdě jsme to u tak levného zdroje nečekali. Spotřeba ve stand-by byla pouhých 0,15 W a je to nejnižší naměřená ze všech zdrojů, co jsme testovali.

Seasonic OEM SS-500ET-F3 500 W

Seasonic OEM SS-500ET-F3 500 W

Dostáváme se k zajímavému porovnání Seasonicu OEM Energy Knight a klasického Seasonicu OEM. Hlavním a podle štítku viditelným rozdílem je podpora elektrických sítí. Energy Knight je určen pouze pro napětí 200–240 V, zatímco klasický je pro 100–240 V. Tady se dostáváme zřejmě k nejpodstatnějšímu důvodu, proč je Energy Knight o něco málo přes 200 Kč levnější.

Cena: 1 395 Kč 

Velký test zdrojů

Oba Seasonicy OEM jsou bez modulární kabeláže a jejich vzhled je naprosto obyčejný. Klasický OEM stojí v českých obchodech zhruba 1400 Kč a je tak jeden z nejlevnějších, co jsme do laboratoře Be Quiet vezli. Vždy byl doporučován jako optimální základ výkonnějšího počítače. Jestli si tento „titul“ udrží, to se již za chvíli dozvíte.

Návrh je téměř totožný jako u Energy Knightu, pouze chybí část pro síťové napětí 100–120 V. Součástky na primáru jsou stejné, ale na sekundáru se liší. Místo kombinace Su’scon a Teapo se zde nachází pouze kondenzátory od Su’sconu, opět s maximální provozní teplotou 105 °C. Volba to není úplně nejšťastnější a rozhodně bych si místo nich dovedl představit například Nippony Chemi-con nebo Rubycony.

Výsledky měření

A jak si vedl klasický Seasonic OEM proti svému levnějšímu „bráškovi“? Asi nejednoho z vás překvapí, že hůře. Je to sice řečeno trochu nadsazeně, ale hodnoty u něj byly horší než u EK T3.

Účinnost při 20% zátěži byla téměř o 1,5 % nižší a o málo horší bylo i zvlnění na jednotlivých větvích. Regulace napětí je u obou velmi podobná a odchylky jsou hodně malé. Totéž se týká účiníku.

Report ke stažení zde

Be Quiet Pure Power L8-CM-530 W

Be Quiet Pure Power L8-CM-530 W

Prvním zástupcem od samotného Be Quiet je levnější Pure Power L8-CM-530. Jedná se nižší model s modulární kabeláží a o výkonu 530 W.

 

Cenově se řadí před oba testované Cooler Mastery, takže bude zajímavé sledovat, jak si povede proti modulárnímu Silent Pro M2. Jak už to má výrobce v názvu, jsou jeho zdroje zaměřeny na ticho. Nemohu to sice tvrdit u tohoto Pure Power, který jsem neměl příležitost slyšet při vyšší zátěži bez výraznějšího okolního hluku, ale pokud je na tom podobně jako Dark Power Pro, o hluk se bát nemusíte.

Cena: 1 799 Kč 

Trochu zklamáním pro mne byly osazené součástky. Čínský CapXon na primáru není zrovna nejvhodnější řešení, byť to trochu vyvažuje fakt, že se jedná o vyšší série pro provoz ve vyšších teplotách, což je u méně kvalitních čínských a tchaj-wanských kondenzátorů celkem podstatná věc. Na sekundáru se poté nachází tchaj-wanské Teapo opět s maximální provozní teplotou 105 °C.

Výsledky měření

Účinnosti byly oproti oběma Seasonicům o málo nižší. Certifikaci 80Plus Bronze zdroj splnil bez problému.

Nejvíce nás překvapilo perfektně nízké zvlnění na téměř všech větvích. Za tyto výsledky by se nemusely stadět ani několikanásobně dražší zdroje. Regulace napětí nám už ale tak velkou radost neudělala. Sice byla stále v normě, každopádně pokles napětí na 3,3V větvi při maximální zátěži byl o 0,1 V, což je vůbec nejhorší výsledek v tomto testu.

Naměřené hodnoty účiníku byly v pořádku a odběr ve stand-by byl 0,35 W, tedy opět v pořádku.

Report ke stažení zde

Cooler Master GX 550

Cooler Master GX550

Původně jsme měli do testu vybraný levnější a o něco zajímavější model Cooler Master GX-Lite 500 W. Nakonec jsme však vezli GX 550 a to z toho důvodu, že všechny ostatní zdroje měly minimálně 80Plus Bronze, zatímco GX-Lite má pouze 80Plus.

 

GX 550 vypadá na první pohled celkem obyčejně, hlavně podle mřížky ventilátoru. Jeho cena se v současnosti pohybuje okolo 1900 Kč, což není úplně nejméně a určitě vás bude zajímat, jak si povede proti Silent Pro M2 a následně proti konkurenci v podobě Be Quiet Pure Power L8-CM-530 a Enermaxu Triathlor. GX 550 je opět bez modulární kabeláže.

Cena: 1 880 Kč 

Zatímco Seasonicy měly na primární části kondenzátor od Rubyconu, Cooler Master u GX 550 osadil Teapo, jež má kapacitu 330 µF, maximální napětí 420 V a maximální provozní teplotu 85 °C. Na sekundáru to je, podobně jako u Seasonicu Energy Knight, kombinace výrobců Su’scon a Teapo, všechny s maximální provozní teplotou 105 °C.

Velký test zdrojů

Výsledky měření

Výsledná účinnost nebyla až tak špatná, byť při síťovém napětí 115 V a 50% zátěži byla o 0,53 % nižší, než by podle specifikace 80Plus Bronze být měla, ale hodně zásadním selháním bylo zvlnění napětí na 12V a 5V větvi. Na 12V větvi byla hodnota už dokonce mimo specifikaci ATX, respektive byla přesně na hranici, od které již zdroj tuto specifikaci nesplňuje.

U 5V větve sice limit specifikace překročen nebyl, ale při maximální zátěži se hodnota zvlnění dostala pouhý 1 mV pod limitní hranici, což je už opravdu hodně a tak vysoké zvlnění by se u zdrojů nemělo vyskytovat.

Report ke stažení zde

Cooler Master Silent Pro M2 520 W

Cooler Master Silent Pro M2 520 W

Dražší model od Cooler Master je cenově o necelých 200 Kč výše, přičemž disponuje modulární kabeláží a má o něco málo více napájecích konektorů.

 

Podle názvu by měl být určen především pro tichý chod, ale jak jsem se zmínil již úvodu, nemohli jsme bohužel hlučnost vzhledem k okolnímu hluku změřit. Certifikace 80Plus Bronze značí, že by účinnost zdroje neměla při zatížení mezi 20 a 100 procenty klesnout pod 82 %.

Cena: 1 968 Kč 

Pokud nahlédneme dovnitř zdroje, zjistíme, že Cooler Master používá stejnou kombinaci kondenzátorů jako Seasonic OEM F3, tzn. na primáru Rubycon, na sekundáru Su’scon. Jak ale uvidíte u následujícího modelu, i zdroje této cenové kategorie lze osadit kvalitnějšími japonskými kondenzátory. Proč to nedělá například i Cooler Master, težko říct. Faktem je, že i tchaj-wanské kondenzátory vydrží delší dobu, jen musí být dostatečně chlazeny, což zase přináší nutnost zvýšit otáčky ventilátoru a tím hlučnost.

Výsledky měření

S účinností na tom byl Silent Pro M2 o něco lépe než GX 550, účinnost 85 % při maximální zátěži je na zdroj s 80Plus Bronze již hodně slušná. Avšak stejně jako GX 550 i SPM2 měl problémy se zvlněním napětí, tentokrát však na 3,3V větvi.

Zatímco na 12V větvi bylo zvlnění velmi dobré, u 3,3V větve tomu bylo naopak. Naměřili jsme hodnoty 72 a 73 mV při napájecím napětí 230 a 115 V a maximální zátěži. Limit pro tuto větev je 50 mV, tudíž jsou výsledky hodně špatné.

Hodnoty účiníku byly v pořádku a regulace napětí taktéž. U zdrojů od Cooler Master bych to však viděl na horší kusy, stejně jako ještě u dvou, které v tomto testu taktéž uvidíte.

Report ke stažení zde

Enermax Triathlor 550 W

Enermax Triathlor 550 W

Není to až tak dávno, co se Enermax specializoval hlavně na vyšší mainstream a high-end u zdrojů. Poté se od něj objevila první levná série NAXN, která však moc úspěchu nesklízela a navíc byl celý vnitřek od Channel Well Technology (CWT), což je společnost vyrábějící zdroje například i pro Corsair. CWT sice špatné návrhy nemá, ale že by na tom s kvalitou byly hodně dobře, to se říct nedá.

 

Mnoho z vás si jistě vzpomíná na úspěšné a velmi často používané modely PRO82+. Enermax se zřejmě rozhodl navázat na jejich úspěch a připravil novou sérii Triathlor, do níž patří modely o výkonech 385, 450 a 550 W. Triatlor má pevnou kabeláž a certifikaci 80Plus Bronze.

Cena: 2 030 Kč 

Na vnitřek Triathloru je radost pohledět. Zdroj je relativně krátký a v naprosté většině skříní se nemusíte bát, že by se tam nevměstnal. Na primární části nalezneme kondenzátor od Rubyconu s kapacitou 470 µF, maximálním napětím 400 V a maximální provozní teplotou 85 °C. Sekundární část je na tom oproti všem dosud popsaným zdrojům mnohem lépe, jelikož výrobce použil kondenzátory od Nippon Chemi-con. Po stránce osazení součástek je na tom tedy Triathlor velmi dobře.

Výsledky měření

Zachová si však naše nadšení i při měření? Ano! Pokud by účinnost při poloviční zátěži byla ještě o 0,62 % vyšší, splňoval by zdroj hodnoty i pro 80Plus Silver. Po stránce účinnost tedy velmi dobrý výsledek.

A co zvlnění? Není sice tak dobré jako u Seasoniců OEM, ale i tak je obstojné a nijak nevybočuje. Jediné, co mě na výsledcích znepokojilo, bylo napětí na 12V větvi při 100% zátěži, které kleslo na 11,76 V. Není to nic hrozného, ale vzhledem k ostatním výsledkům bych čekal, že bude daleko blíže k 12 V.

Hodnoty účiníku byly rovněž v pořádku a odběr ve stand-by byl pouhých 0,21 W.

Report ke stažení zde

Seasonic X-460FL Fanless 460 W

Seasonic X-460FL Fanless 460 W

Jediným zástupcem pasivních zdrojů v testu byl Seasonic X-460FL. Dvojice písmen v označení znamená Fanless, tedy bezvětrákový. Pokud se podívám do nabídky českých obchodů, dovolím si tvrdit, že je to vůbec ten nejlepší pasivní zdroj, co lze u nás momentálně koupit, jelikož je to asi jediný, který má certifikaci 80Plus Gold a nepotřebuje tedy žádné zběsilé chlazení.

 

Kabeláž je kompletně modulární včetně hlavního 24pinového a osmipinového kabelu. Osobně teda moc velký smysl v kompletně modulární kabeláži nevidím, jelikož dva zmíněné kabely (případně čtyři kabely z osmipinu) stejně budete muset vždy připojit. Cena tohoto pasivního modelu není zrovna nejnižší, ale pokud se podíváme, žádný pasivní zdroj nestojí málo.

Cena: 2 990 Kč

Velký test zdrojů

Porovnáme-li vnitřek s klasickým a výkonnějším modelem X-560, zjistíme, že jsou až na pár odlišností téměř totožné. Kondenzátory jsou na primáru i sekundáru s pár výjimkami všechny od Nippon Chemi-con. Výjimky tvoří Rubycony, takže se o nižší kvalitu rozhodně být nemusíte.

Výsledky měření

Hned první „fail“, který vyhodnotil testovací program, byl test účinnosti při 20% zátěži a síťovém napětí 230 V, kdy byla účinnost o půl procenta nižší, než by být měla. To samé se konalo při síťovém napětí 115 V, ale při 20% i 50% zátěži. Naše domněnky, že se jedná pouze o horší kus potvrdil i Christoph Katzer, který momentálně pracuje pro Be Quiet, ale v minulosti dělal recenze zdrojů pro AnandTech. I další technici uznali, že to je akorát horší kousek od Seasonicu, což se stává i jim a snad všem ostatním výrobcům zdrojů.

Regulace napětí byla příkladná, ale účiník při 20% zátěži poklesl na 0,8082, což už je mimo specifikace ATX zdrojů. Spotřeba v režimu stand-by činila 0,38 W.

Report ke stažení zde

Abychom ověřili správnou funkčnost i ve vytopeném počítači (v tomto případě hot box) na 50 °C, využili jsme podruhé ještě druhého pracoviště. Zdroj se choval naprosto bezproblémově, zvlnění nijak moc nestouplo, napětí na větvích se držela na slušných hodnotách a účinnost klesla jen o málo.

Be Quiet Dark Power Pro 10 550 W

Be Quiet Dark Power Pro 10 550 W

Vůbec nejdražším zdrojem v tomto velkém testu je druhý kousek od Be Quiet. Dark Power Pro je vůbec nejvyšší série zdrojů od Be Quiet a tak lze od nich očekávat vysokou kvalitu.

 

Dark Power Pro je nyní ve verzi 10 (Dark Power Pro 10 550 W) a podle slov lidí z Be Quiet ještě tato série nějakou dobu vydrží, jelikož byla uvedena teprve v červnu na Computexu a není tedy s novými modely kam spěchat. Jedná se o zdroj s modulární kabeláží a účinností 80Plus Gold. Původcem vnitřního návrhu je FSP Group (vlastník značky Fortron). Ptali jsme se zástupců Be Quiet i na „vnitřnosti“ od Delty, které patří vůbec k těm nejkvalitnějším. Odpovědí nám bylo, že pokud chce nějaká společnost vnitřnosti od Delty, musí se přizpůsobit podmínkách, které v tom případě stanovuje. Pro Be Quiet ale údajně plno těchto podmínek je nepřijatelných a znemožňovaly by tak vyrobit svým způsobem unikátní zdroje, tedy především hlavně extrémně tiché, pokud pomineme pasivní modely. Čtenáři, kteří si koupili náš poslední Hardware Speciál, v něm již jistě o tomto zdroji četli.

Cena: 3 249 Kč

Návrh od FSP však s sebou nese několik úskalí a to především z pohledu použitých kondenzátorů. Na primární části jsou kvalitní japonské Matsushita (Panasonic). Sekundární obsahuje sice japonské Nippon Chemi-con, ale v kombinaci s čínskými CapXony. Není to sice zrovna to nejlepší řešení, ale rozhodně spolehlivější, než kdyby byly osazeny pouze CapXony.

Výsledky měření

80Plus Gold je momentálně druhá nejvyšší certifikace účinnosti u běžných desktopových zdrojů a znamená, že pokud má zdroj tuto certifikaci, dosahuje nejméně 87 % účinnosti. Ale konec popisování certifikací, pojďme se podívat na výsledky.

V testech účinnosti dopadl dobře až na jeden háček a to hodnotu při 20% zátěži a síťovém napětí 115 V. Ta byla už pod minimální hranicí 87 %. Ale stejně jako u Seasonicu se nic moc neděje a nižší účinnosti o několik desetin procenta se můžou vyskytnout prakticky u všech výrobců zdrojů.

Regulace napětí je na velmi dobré úrovni a příkladné byly i hodnoty účiníku. Odběr ve stand-by byl 0,21 W.

Report ke stažení zde

Výsledky měření při síťovém napětí 230 V: účinnost, zvlnění

Výsledky měření při síťovém napětí 230 V: účinnost, zvlnění

Účinnost

Následují dvě kapitoly, které obsahují jen a pouze grafy. Výsledky už jsem probral u jednotlivých zdrojů, tak si nemyslím, že je k nim potřeba dalšího komentáře. V této kapitole se nachází grafů více, jelikož se jedná o testy při síťovém napětí 230 V, které je pro naši zemi daleko zajímavější.

Zvlnění napětí

Výsledky měření při síťovém napětí 230 V: regulace napětí, účiník, stand-by

Výsledky měření při síťovém napětí 230 V: regulace napětí, účiník, stand-by

Regulace napětí

Účiník

Odběr ve stand-by

Výsledky měření při síťovém napětí 115 V

Výsledky měření při síťovém napětí 115 V

A následují některé výsledky naměřené při síťovém napětí 115 V. Tyto výsledky jsou tu jen doplňkově, jelikož máme v České republice v zásuvkách napětí 230 V, nikoliv 115 V.

Účinnost

Zvlnění napětí

Závěr – zhodnocení, vyhlášení vítězů a rozdávání ocenění

Závěr – zhodnocení, vyhlášení vítězů a rozdávání ocenění

Ač je situace s kvalitně naměřenými recenzemi zdrojů v České republice katastrofální, občas se povede dostat se do laboratoře některého z výrobců, která obsahuje profesionální vybavení. My měli po návštěvě Enermaxu příležitost změřit pro vás několik zdrojů z jedné výkonové kategorie.

 

Než se dáme do vyhodnocení, rád bych poděkoval společnosti Be Quiet za poskytnutí laboratoře a možnost odměřit si i konkurenční zdroje pro větší srovnání.

Nejvýhodnější zdroje: ocenění Smart Buy

Kdo pozorně četl a sledoval výsledky, asi již tuší, který zdroj obdrží tohle ocenění. Ano, vskutku se jedná o Seasonic OEM Energy Knight. Mnozí asi namítnete, jak mohu doporučit zdroj, který nemá kompletně osazené japonské kondenzátory a lze tak čekat menší životnost. Důvod je jednoduchý. Kdybych měl rozhodovat o zdroji jen podle použitých kondenzátorů, kromě dvou bych nemohl doporučit ani jeden z těch, co jsme testovali.

Zmínit bych chtěl ale taktéž Enermax Triathlor. Jeho poměr cena/výkon sice na ocenění není, ale bez mrknutí oka bych jej taktéž doporučil. Podobné výsledky jako Seasonicy OEM, akorát větší pravděpodobnost dlouhé životnosti, jelikož Enermax použil jen a pouze kvalitní japonské součástky.

Nejlepší zdroje: ocenění We want it!

Následující udělení ocenění We want it! by vzhledem k malému zástupu dražších zdrojů mohlo být trochu nefér, jelikož zde chybí například takový velmi oblíbený Seasonic X-560 (který je mimochodem momentálně nahrazován novými modely a z toho důvodu jej nebylo možné na test sehnat, jelikož již nebyl u distributora skladem), ale i mnoho dalších.

We want it! udělujeme modelům Seasonic X-460FL a Be Quiet Dark Power Pro 10 550 W. Seasonic je zřejmě momentálně nejlepším pasivním zdrojem na trhu a jistě si toto ocenění zaslouží. Zdroji od Be Quiet ho udělujeme z důvodu skvělého provedení, bohatého příslušenství, solidních výsledků a neuvěřitelného ticha, které trvá i po vysokém zatížení.

Poslední slova…

Rádi bychom vám již nyní slíbili, že podobný test měřený na profesionálních přístrojích v dohledné době opět přineseme. Bohužel to nezávisí zcela na nás, nicméně pokud se podobná příležitost znovu naskytne, určitě ji rádi využijeme a současně otestovali větší množství zdrojů ve více kategoriích. 

Za skvělou spolupráci a nabídku bychom chtěli poděkovat společnosti Be Quiet

Stejně tak bychom chtěli poděkovat všem partnerům, kteří na toto měření poskytli zdroje:

Cooler MasterEnermax, Partis, TNTrade

Velký test zdrojů v kategorii 460-550 W – měřeno na profi přístrojích
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas