Velký zátah proti pirátům, obviněno 23 000 lidí kvůli stažení The Expendables přes BitTorrent

0

V Americe odstartoval dosud největší hon proti torrentovým pirátům. United States Copyright Group (dále jen USCG) reagovala na 23 322 uživatelů, kteří prostřednictvím P2P sítě stáhli/nahrávali loňský film The Expendables bez souhlasu majitele autorských práv. Tato antipirátská skupina oslovuje přímo uživatele: nejdříve jim pošle dopis, že se mohou mimosoudně vyrovnat, nebo je pošlou k soudu, kde jim hrozí větší pokuta.

Většinou se soustřeďují na pornografii (to je u soudu citlivější téma), ale teď si vybrali mainstreamový hit se Stallonem. Soud už jim dovolil získat od operátorů adresy uživatelů, které postupně osloví.

Jak uvádí TorrentFreak, většina lidí raději zaplatí všimné 2000 dolarů, než aby riskovala krach u soudu a statisícovou pokutu. Pokud by se na výhružku chytlo 75 % oslovených, USGC by získalo přes 30 milionů dolarů. To je třetina toho, co film vydělal v amerických kinech. Vtipné je, že USCG kvůli těmto pokutám na svých stránkách zřízenou platební bránu pro okamžitou platbu.

Je třeba uznat, že tato taktika může být účinná. Pokuta je o dost vyšší než cena filmu na DVD, zároveň to není suma, která by průměrnou americkou rodinu zruinovala, ale opakování pirátství by si už člověk nejspíš rozmyslel. A to prosím hovoříme o USA, kde mají tolik způsobů, jak získat filmové novinky levně a v dobré kvalitě streamované přímo z webu.

Zdroj: TorrentFreak

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. To jsou pořád kecy kdo kde má pokrytí, a že na něj nikdo nemá. Na staňkovsku T-mobil má na kopci kde je vidět široko daleko nově postavený vysílač a 3G tam není. V Domažlicích jsem naměřil přes mobila přímo u antén Vodafonu 3G rychlost stahování 6,08 Mb/s a odesílání 2,8 Mb/s. Ta rychlost byla v několika měřeních podobná.