Česká meteomapa Ventusky ukáže, kde je ve světě nejvíce znečištěné ovzduší

2

Mobilní verze Ventusky nedávno spustila meteorologický glóbus, ta desktopová dostupná na ventusky.com se zase nově pyšní několika vrstvami odhalujícího kvalitu ovzduší. Obdobnou funkci od loňska nabízí i konkurenční Windy, avšak Ventusky má několik trumfů.

Používá jiný model dat (SILAM) od Finského meteorologického ústavu, který by v Evropě měl nabídnout vyšší horizontální rozlišení (8 místo 10 km). Znečištění je také indikováno barevnou škálou, ale Ventusky navíc po kliknutí na konkrétní místo ukáže, jestli je koncentrace daných látek škodlivá pro lidi (dle limitů EU). A nabízí více datových vrstev.

Vlevo dole lze pod ikonkou Kvalita ovzduší zapnout vrstvu s koncentrací jemné (PM2,5) i hrubého (PM10) polétavého prachu; množství oxidu dusičitého (NO2), oxidu uhelnatého (CO) a oxidu siřičitého (SO2); a koncentraci pozemního ozónu. Pomocí tlačítka spustit lze zobrazit předpověď koncentrací až na pět dní dopředu, případně se v na časové ose vrátit do minulosti.

Uživatelé si mohou prohlédnout očekávané koncentrace všech významných znečisťujících látek v ovzduší. Jedná se například o NO2, který produkují hlavně spalovací motory aut. Naopak SO2 a CO produkují hlavně teplárny a elektrárny při spalování fosilních paliv. Polétavý prach (PM10 a PM2,5) potom pochází z celé řady činností, např. ze spalování uhlí, ropy, dřeva, těžby surovin atd.,“ uvádí plzeňská společnost InMeteo, která Ventusky provozuje.

Česká meteomapa Ventusky ukáže, kde je ve světě nejvíce znečištěné ovzduší
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlasů

2 KOMENTÁŘE