Větrák bez větráku

0

Americkým vědcům z NSF (National Science Foundation) se podařil famózní objev. Doktoři Schlitz a Singhal vyrobili solid-state fan, tedy ventilátor bez pohyblivých součástí. Klasické větráky s lopatkami už tady máme hodně dlouho a po pevných discích (a optických mechanikách) jsou to jediné hlučné komponenty v počítačích. Pevné disky už své solid-state nahradníky mají delší dobu, ale nahradit ventilátor je dost odvážná myšlenka. Přesto se jim to povedlo a nový objev nazývají RSD5.

Jak toho dosáhli? RSD5 využívá tzv. Corona Wind (ionový vítr). Pomocí několika live wires (=živých drátů, bez izolace), které jsou umístěny mezi pláty ve tvaru půlválce (ty jsou bez el. náboje). Živými drátky prochází intenzivní elektrické pole, které tlačí neutrální vzduchové molekuly směrem s plátkům. Tím se vytváří onen korónový vítr.

Sami vynálezci o svém výtvoru tvrdí, že se jedná o největší revoluci v chlazení od zavedení heatpipe trubiček. Nový ventilátor má dosahovat až trojnásobného průtoku vzduchu (rychlost větru až 2,4 m/s). Takové zařízení o velikosti menší než 1 cm³ dokáže uchladit 25W čip. Počítá se s integrací přímo na heatsinky (pasivní části chladiče). Do výroby by se solid-state ventilátory dostat příští rok. Z počátku budou sloužit k chlazení mobilních zařízení (notebooky, PDA a další), u kterých jsou problémy s chlazením nejobtížnější.

V oblasti chlazení se výrobci v poslední době pokoušejí o různá vylepšení, jako např. pasivně aktivní chladič od MSI

Zdroj: DailyTech, Wikipedia, NFS

 

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář