Větší už to nebude

0

neznámé doplňky – podložky s funkcí chladiče. My jsme krátce vyzkoušeli jeden z nejlevnějších modelů

Úkolem “chladicích podložek” je nejen chlazení, ale také nastavení notebooku do vhodné polohy. V typické kanceláři je většinou notebook doplněn kvalitní klávesnici, myší a podložen tak, aby se jeho monitor dostal do rozumné pracovní výšky – v ideálním případě je horní hrana monitoru ve výši očí.

V případě chladicí položky s názvem flexLapper, kterou najdete v českých webových obchodech pod prostým označením výrobce Porte, je konstrukce extrémně jednoduchá. Dva kusy bílého plastu se po posunutí zacvaknou do tvaru klínu, přední prohnutá část zajistí notebook proti posunutí a tím veškeré vymoženosti končí.

Rozměry přináší klid

Hlavní funkcí podobných podložek je zmíněné chlazení. V mnoha případech vám bude stačit už pozvednutí podložky – lepší přístup vzduchu pomůže vlastnímu chlazení notebooku a teplota určitě o pár stupínků klesne. To nejen zvýší životnost všech komponent, ale v případě regulace otáček zabudovaných větráčků také může snížit nepříjemný hluk a svist.

 Kompletní fotogalerie


Pokud pasivní chlazení nestačí, je čas přepnout na vyšší rychlost. Z útrob stojanu vytáhněte miniaturní USB konektor, který napájí obrovský 22cm větrák. Tomu stačí k vytvoření dostatečného proudu vzduchu pouhých 600 otáček za minutu, a tak je velmi tichý. Účinnost celého řešení samozřejmě závisí na konstrukci vašeho notebooku, u námi testovaného přístroje se podařilo uchladit celý stroj natolik, že se interní větráček prakticky nezapínal. Blahodárné ticho za trochu nepohodlí s instalací rozhodně stálo.

Drobnosti nakonec

USB konektor pro napájení používá praktický kroucený kabel, který se díky vlastní pružnosti neustále dokonale ukrývá v těle chladiče. Navíc je průchozí, a tak nepřijdete ani o (u notebooků cenný) USB port. Jen myslete na to, že větráček trochu energie spotřebuje, proto není vhodné zapojovat do stejné zásuvky třeba externí disk s velkými nároky na napájení – myš nebo klávesnici ale zvládne USB s přehledem.

Porte flexLapper (692 korun)
napájení přes průchozí USB; rozměry ventilátoru 220 × 17 mm; 600 ot./min.; průtok vzduchu 50 cfm; hlučnost 18 dB; udávaná životnost 30 000 hodin; rozměry 300 × 270 × 25 mm; hmotnost 750 g

 +  cena
 +  nízká hlučnost
 +  průchozí USB

 -  neatraktivní vzhled
 -  malý úhel naklonění

Výhrady jsme měli proti použitému materiálu, levně vyhlížející bílý ABS plast mnoho parády na stole nenadělá. Ke koupi by naštěstí měla být i tradičněji vyhlížející černá verze, která nebude pod notebookem tak nápadná.

 Odkazy k tématu: prodejce (100Mega Distribution)

Větší už to nebude

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte