VIA APC: počítač pro systém Android za 50 dolarů

0

Miniaturizované základní desky společnosti VIA obvykle stojí na firemních procesorech architektury x86. Koncepce nově představené základní desky APC je však poněkud odlišná. Místo použití klasické čipové sady a procesoru se VIA rozhodla pro čip typu SoC, založený na architektuře ARM. Důvodem bylo očividně dosáhnout u návrhu co největší jednoduchosti. Deska, představující prakticky celé PC (vyjma skříně) se totiž má prodávat za poměrně nízkou cenu – 49 USD.

VIA APC je podlouhlého tvaru, vznikla totiž pomyslným rozpůlením formátu mini-ITX. Tomu odpovídají rozměry, které činí 8,5 cm na šířku a 17 cm na výšku. Zadní panel je tak kompatibilní s klasickými skříněmi pro formáty ATX a mini-ITX, které jsou však pro tento produkt zbytečně veliké. Neměl by totiž ani vyžadovat zvláštní chlazení. Maximální spotřeba činí jen 13,5 W a v klidu toto číslo klesne na pouhé 4 W.

Základní deska VIA APC 8750

Deska integruje prakticky veškerou výbavu a tak postrádá jakékoliv rozšiřující sloty. RAM o velikosti 512 MB je připájena přímo na plošný spoj. Stejná situace se opakuje u úložiště, jehož roli plní 2 GB paměti NAND. Prakticky jediné, co k desce interně připojíte, je přední panel skříně (přes vývod UART by se měl dát přidat ještě Bluetooth). Teoreticky je ještě možné využít k napájení čtyřpinový konektor ATX, většina uživatelů však zřejmě raději zvolí dodávaný síťový adaptér, který se zapojuje do konektoru na zadním panelu.

Právě ten prozrazuje, že VIA APC má přece jen ambice sloužit jako jakési minimalistické PC. Najdeme na něm konektory pro reproduktory a zvukový vstup, stejně jako porty pro připojení monitoru. Vedle analogového výstupu je naštěstí k dispozici také HDMI. Dále je deska vybavena portem Ethernet pro připojení ke klasické síti. Bezdrátového modulu se bohužel APC nedostalo. K rozšíření kapacity úložiště slouží slot pro paměťovou kartu formátu microSD. Výbavu pak uzavírá čtveřice USB portů standardu 2.0.

Základní deska VIA APC 8750

Srdcem desky APC je čip Wondermedia PRIZM WM8750, od čehož se odvíjí i označení představeného modelu (APC 8750). Nejde zrovna o výkřik techniky, takže nelze než doufat, že VIA co možná nejdřív přijde s nějakou inovovanou verzí. CPU tohoto čipu používá již značně zastaralé jádro ARM11 (to například není typu out-of-order a postrádá instrukční rozšíření Neon). Při taktu 800 MHz lze očekávat poměrně nízký výkon.

CPU je spárováno s nespecifikovaným grafickým jádrem podporujícím OpenGL ES 2.0. To je bohužel údajně omezeno co do výstupních rozlišení, takže maximální počet řádků je 720. Pro osobní počítač to považuji za dost málo. Přes toto omezení však hardwarový dekodér čipu dokáže přehrávat video o rozlišení 1080p. Navíc by měl SoC disponovat i enkodérem (formát H.264).

Základní deska VIA APC 8750

Architektura ARM znamená, že na tomto hardwaru nespustíte Windows. VIA se spolehla na operační systém Android, který se úspěšně etabloval na trhu chytrých telefonů a zajišťuje tak pro APC potřebný výběr aplikací. Mobilní zaměření Androidu sice částečně odlehčí slabému hardwaru, nejde nicméně o právě standardní prostředí pro osobní počítač. Ze zatím dostupných informací není zřejmé, zda bude VIA aktivně podporovat také klasický Linux.

Nízká cena a použití poměrně primitivního jádra ARM11 vám možná připomenou podobný projekt – Raspberry Pi. V jeho případě jde o desku ještě menší a levnější, zároveň ovšem přináší více kompromisů. Vedle nedostatečného počtu portů USB je u Pi největším problémem ještě nižší kapacita RAM – pouhých 256 MB. Pi také není klasickým komerčním produktem, vedle pedagogického využití je určeno především kutilům. U VIA APC lze již ovšem uvažovat o použití například pro minimalistické kiosky. Masové rozšíření ovšem asi nelze čekat, tedy alespoň dokud VIA nevylepší parametry použitého SoC.

Zdroje: VIA (1, 2), Liliputing

VIA APC: počítač pro systém Android za 50 dolarů

Ohodnoťte tento článek!