VIA Artigo A1200: mini PC s dvoujádrem a bez ventilátorů

0

Platforma procesorů VIA má na spotřebitelském trhu dnes minimální zastoupení. Svá CPU a čipové sady společnost v poslední době směřuje spíše k průmyslovému či jinak specifickému nasazení. VIA Artigo A1200 je však určen běžným zákazníkům z řad „nadšenců“. Tento záměr prozrazuje již jméno, psané kombinací velkých písmen a malého i. Modelovým číslem se navíc Artigo může připodobnit stále uctívaným počítačům Amiga.

Artigo A1200 představuje jakýsi základ pro miniaturní PC, jehož hlavní devizou jsou malé rozměry a zcela pasivní chlazení. Tvoří jej tedy kombinace základní desky se všemi potřebnými výstupy a skříň s chladičem. Úložiště a paměť RAM již musíte dodat sami. Celý systém se napájí 12V síťovým adaptérem. Odvod teplého vzduchu pak zajišťují perforované části horní strany skříně.

VIA Artigo A1200

Srdcem Artiga je dvoujádrový procesor VIA Eden X2. Vzhledem k pasivnímu chlazení je jeho frekvence nastavena na pouhý 1 GHz. Na rozdíl od některých starších čipů řady Eden jde ovšem o 64-bitový procesor. Sekunduje mu čipová sada VIA VX900 s integrovaným grafickým jádrem VIA Chrome 9. Jde o poměrně zastaralou grafiku (DirectX 9), alespoň však podporuje dekódování standardních formátů videa, tedy H.264, VC-1 (a WMV9) a MPEG-2. Systém podporuje až 4 GB paměti, instalovatelné do jediného slotu SODIMM. Také úložiště je notebookového typu, a sice 2,5″ pevný disk nebo SSD.

Co se týče konektorové výbavy, nabídne Artigo především čtveřici portů USB 2.0, volitelně i jeden port standardu 3.0. Obrazové výstupy jsou dva, HDMI a analogový port VGA. Lze je využít i najednou k připojení dvou monitorů. Leckoho možná potěší, že počítač zvládne i dvě gigabitová připojení Ethernet (síťovou kartou je VIA VT6130G). Údajně je možno připojit i bezdrátový modul, ten je však opět volitelný.

VIA Artigo A1200

Vedle konektorů pro vstup a výstup zvuku má Artigo ještě dvojici sériových portů a slot pro připojení karty CFast. Přítomnost této konektivity zřejmě poukazuje na profesionálnější kořeny použité základní desky, v spotřebitelském segmentu by se totiž více hodila čtečka karet SD. Porty se nacházejí na protilehlých stranách skříňky, takže zůstávají relativně přístupné při montáži na zadní stranu monitoru.

S dostupností na našem území to u Artiga A1200 asi nebude nejrůžovější. Předchůdci tohoto zařízení se však zdá se dokázali probít do sortimentu několika málo eshopů, takže s jistou dávkou štěstí by se u nás nakonec i tato mašinka mohla dát koupit. Je ovšem třeba mít na paměti, že za ticho zaplatíte poměrně nízkým výkonem.

Zdroj: VIA

VIA Artigo A1200: mini PC s dvoujádrem a bez ventilátorů

Ohodnoťte tento článek!