VIA Epia-M900 nyní i se čtyřjádrovým mikroprocesorem

0

Čtyřjádrový mikroprocesor VIA QuadCore E4700 byl představen už loni v květnu, až donedávna však nebyl k dispozici na trhu. Připomeňme, že se jedná o slepenec dvou Nano X2, běžící na frekvenci 1,2 GHz, se sběrnicí V4 na 1333 MHz. TDP bohužel není moc dobré, hodnota 27,5 W je na takto nízko taktovaný procesor dost, nicméně časem snad dojde ke zlepšení. Stále se ale jedná o první čtyřjádro na Mini-ITX platformě. VIA navíc slibuje automatické přetaktování v rámci maximálního příkonu, a to sice po 133MHz krocích, nejspíše do maxima 1,46 GHz jako u X2.

Nyní bude procesor k dispozici i na stále poměrně nových Mini-ITX deskách Epia-M900, zdá se tedy, že se VIA konečně probouzí a novinky je schopna reálně přinášet v rozumném čase na trh. Je jen škoda, že samotné desky na trhu nebyly přede dvěma roky společně s Nano X2, procesory a v podstatě i obdobná čipová sada na trhu byly. Pokud by se tak stalo, měla by VIA dávno značnou část tohoto trhu, místo toho jej nechala Intelu a AMD. Do souboje vstupuje až nyní, kdy se Intel částečně začíná stahovat, a konečně s něčím, co obstojí.

VIA QuadCore

Jednočipová „čipová sada“ VX900H použitá na desce je totiž sice stále založena na stařičkém grafickém jádře Chrome9 (128 bitů, 400 MHz), avšak má akceleraci ChromotionHD 2.0 pro všechny moderní video kodeky. Z grafických výstupů nabízí D-Sub, HDMI a LVDS. VX900H navíc již podporuje DDR3-1066 paměti, tato konkrétní deska pojme až 8 GB ve dvou SO-DIMM bancích. Připojit lze dva pevné disky přes SATA-300.

VIA Epia-M900

Dále má Epia-M900 osmikanálové HD audio (VT2021), GbE modul (VT6130), osm konektorů USB 2.0 (z toho čtyři pro vyvedení brackety, škoda, že víc konektivity není na I/O panelu, místo se tam najde), tři sériové, jeden PS/2 a různé speciální konektory (LPC na programování, jeden pro řízení podsvícení a invertoru apod). Jako příslušenství lze pořídit Wi-Fi 802.11 b / g / n modul.

VIA Epia-M900

Ještě zajímavější je však kromě PCI slotu i nasazení PCIe ×16. Deska tak opravdu půjde použít nejen vestavně (hlavně v průmyslu), ale klidně i v domácnosti, její výbava odpovídá rozumnému základu slušného HTPC. Desky jsou dodávány s pasivem přes procesor i můstek, ofukovaný jedním drobným ventilátorem.

Zdroj: VIA Embedded, Tweak Town via tralalák

Ohodnoťte tento článek!