VIA má osmijádrové procesory s architekturou x86 pro Čínu, jdou i do serverů

0

VIA jakožto třetí zbývající výrobce moderních CPU s architekturou x86 (oním „moderní“ chci ponechat stranou živé fosilie typu Vortex86, fungující v oblasti embedded) už svůj procesorový program nějakou dobu realizuje ve spolupráci s čínským partnerem. Jejich společně vytvořený podnik Zhaoxin nyní přišel s pozoruhodnou novinkou – osmijádrovým procesorem založeným na x86 architektuře VIA, kterou vyvíjí její dceřiná firma Centaur.

Zpráva o tomto osmijádru se zatím objevila jen v čínských zdrojích, což poněkud komplikuje situaci. Procesor Zhaoxin C-OctaCore FC-1080 se ovšem vynořil i v databázích SiSoftwareGeekbench (respektive tam byl objeven Tralalákem). Záznamy obsahují i nějaké benchmarky, ovšem syntetického charakteru; není také jisté, zda jde o finální kusy s hotovým firmwarem a ovladači. Zdá se, že FC-1080 je procesor určený pro desktopové/klientské počítače a vedle tohoto modelu má existovat ještě verze FC-1081, která by již měla být určena pro serverová určení.

Desky s C-OctaCore FC-1080 vystavované Zhaoxinem
Desky s C-OctaCore FC-1080 vystavované Zhaoxinem

Podle záznamů v obou databázích by osmijádrové FC-1080 mělo běžet na taktu 2,0 GHz. Čip nemá L3 cache, každá jádro však obsahuje 2MB L2 a 64KB (32 + 32 KB) L1 cache. Identifikátor ukazuje, že jde stále o jádra vyvinutá Centaurem (family 6, model F, stepping E), samozřejmě s 64bitovou architekturou. Výrobní proces je 28nm.

VIA/Zhaoxin C-OctaCore FC-1080 v databázi SiSoftware VIA/Zhaoxin C-OctaCore FC-1080 v databázi SiSoftware
VIA/Zhaoxin C-OctaCore FC-1080 v databázi SiSoftware

 

Dva čipy v jednom

Podle čínských zdrojů, které o OctaCore FC-1080 píší, by procesor měl být složen ze dvou čipů, což velmi pravděpodobně znamená, že je založen na stejném křemíku, jako 28nm (nativně čtyřjádrová) VIA Quadcore, uvedená loni na podzim. Tato CPU používají pro připojení do systému stále FSB, podobné technologii, na níž běžela první 90nm dvoujádra Intelu, přičemž čipset a paměťový řadič jsou externí. To slepení dvou CPU do jednoho pouzdra ulehčuje a VIA již této možnosti využila v minulosti při realizaci prvních čtyřjader ze dvou čipů Nano X2. Tato metoda je každopádně efektivní z hlediska nákladů na vývoj.

Procesor tudíž zdědil nová instrukční rozšíření, přidaná v 28nm procesorech VIA: AVX, AVX2 a také instrukce pro šifrování AES. Podporována by měla být také virtualizace. Zajímavostí je přítomnost instrukcí či akcelerace pro v Číně standardizované kryptografické algoritmy SM3 (hashovací funkce) a SM4 (bloková šifra). Tato funkce je zdá se v běžných VIA Quadcore deaktivovaná a dostupná je jen v osmijádrové verzi FC-1080/FC-1081, nebo o ní minimálně při uvedení prvních 28nm čipů nebyly informace.

VIA Quadcore C4650 2,0 GHz (Zdroj: Löschzwerg)
VIA Quadcore C4650 2,0 GHz (Zdroj: Löschzwerg)

Pro tyto procesory mají VIA a Zhaoxin přichystaný také nový čipset ZX-100 (či ZX-100S). Ten podporuje PCI Express 3.0, rozhraní SATA 6,0 Gb/s pro úložiště a nese integrované grafické jádro podporující výstupy na HDMI a DisplayPort. Nejzajímavější změnou v něm ovšem je, že dostal dvoukanálový řadič pamětí (zatím stále DDR3), který VIA u své platformy dlouho nepoužívala. Ocení jej grafické jádro, smyslem ale asi bude také podpora více paměťových modulů, potřebná pro serverovou verzi FC-1081. Tento čipset bude asi podporovat i běžná čtyřjádra a mohl by se objevit na nové generaci desek s procesory VIA/Zhaoxin.

 

 

Ačkoliv tato čínská osmijádra nepřinášejí novou architekturu, v oblasti procesorů VIA jsou poměrně zajímavým počinem. Pro nás je však otázka, zda se s těmito CPU vůbec někdy setkáme, jelikož z dosavadních zpráv to vypadá, že jsou koncipována prakticky čistě pro Čínu (míněno tu komunistickou). Jde zřejmě o další prvek ve snaze země dosáhnout počítačové soběstačnosti, tentokrát i s důležitou architekturou x86, nabízející širokou kompatibilitu s existujícím softwarem a standardní PC architekturu. Tato výhoda u CPU Zhaoxin také do jisté míry vyrovná nevýhody v podobě nižšího výkonu proti nejpokročilejším současným CPU či zastaralé koncepce s FSB, které by byly na obtíž na otevřeném západním (respektive světovém) trhu.

Zdroje: HC360, Geekbench Browser, SiSoftware

VIA má osmijádrové procesory s architekturou x86 pro Čínu, jdou i do serverů

Ohodnoťte tento článek!