VIA představila počítač bez ventilátoru – VIA Artigo A1200

0

Společnost VIA má na trhu s procesory pro platformu PC snad ještě nevděčnější úlohu než AMD – mluví se o ní jako o „věčně třetí“. Jenže VIA na to jde chytře, nesnaží se zaujmout brutálním výkonem, spíše zaplňuje mezery tam, kde Intel ani AMD nemá moc co nabídnout.

Nyní se na trh s počítači snaží protlačit se svou žhavou novinkou – Artigo A1200. V útrobách tohoto drobečka naleznete dvoujádrový procesor VIA Nano X2 E na frekvenci 1,2 GHz, doplněný čipovou sadou VIA VX900. Ta mimo jiné obsahuje i grafické jádro umožňující přehrávání videa v rozlišení 1080p a podporuje hardwarovou akceleraci zásadních videoformátů (MPEG-2, WMV9 a H.264).

Systém je možno osadit až čtyřmi gigabajty operační paměti DDR3 (jeden DIMM slot) a jediným pevným diskem s rozhraním SATA. Pro grafický výstup lze využít buď analogový D-Sub nebo stále oblíbenější digitální HDMI. Na panelu s konektory naleznete dvojici gigabitových Ethernetů, jeden konektor USB 3.0 a čtyři USB 2.0.

 

Jako volitelné příslušenství je pak k dispozici ještě Wi-Fi karta 802.11b/g/n nebo Bluetooth. A to nejlepší nakonec – v počítači není jediný ventilátor, veškeré chlazení je řešeno pasivně (bezhlučně). Jediným zdrojem zvuku tak může být pevný disk (ale i zde se nabízí řešení v podobě SSD). Cena a dostupnost je bohužel zatím neznámá.

Zdroj: TechPowerUp

Ohodnoťte tento článek!