VIA uvádí řadiče pro SSD – už druhou generaci. Nabízí NVMe či lepší výdrž TLC

0

Pokračuje Flash Memory Summit a přišlo s ním i jedno menší překvapení. Nevím, kolik z vás vědělo, že firma VIA, jinak známá hlavně procesory, čipovými sadami a řadiči USB, začala navrhovat řadiče pro SSD. Pro mě to překvapení bylo (ačkoliv se o těchto plánech před časem již psalo), VIA však nyní odhalila dokonce již druhou generaci svých řadičů pro úložiště na bázi paměti flash. Nemíří přitom úplně nízko, její čipy již pracují s technologií NVMe a tudíž by mohly jít do těch progresivnějších z nových SSD.

Druhá generace řadičů VIA je tvořena čipy VT6745VT6735, které navazují na první generaci (VT6740/VT6742 a VT6730). Oba řadiče jsou čtyřkanálové, což prozrazuje, že se VIA zatím soustředí na nižší cenový segment (výkonnější SSD používají osmikanálové řadiče). Níže číslovaný VT6735 je čipem pro konvenční disky s rozhraním SATA (6,0 Gb/s), VT6745 již ale komunikuje s rozhraním PCI Express 3.0 ×2 a výkonným protokolem NVMe. Kromě toho jsou ale patrně oba řadiče založeny na stejné technologii a nabízejí stejné funkce.

Řadič VT6745 je určen pro NVMe SSD s rozhraním PCI Express 3.0
Řadič VT6745 je určen pro NVMe SSD s rozhraním PCI Express 3.0

Řadič mají podporovat NAND různých výrobců (Intel/Micron, WD/Toshiba, Hynix), a to jak starší planární, tak nové vrstvené technologie. Čipy by měly kromě MLC podporovat zejména čipy TLC, na něž bude asi kladen důraz kvůli ceně. Právě na paměti TLC míří hlavní novinka těchto řadičů. VIA do nich implementovala pokročilý algoritmus detekce a opravy chyb LDPC Plus, přičemž oprava méně kvalitního signálu TLC čipů je asi nejdůležitější úkol, která řadič spravující NAND tohoto typu má.

 

Kromě toho řadiče používají techniku, kterou VIA nazývá „gear shifting“. Spočívá v tom, že řadič umí dynamicky měnit použitou metodu ECC mezi třemi různými typy podle aktuální míry chybovosti syrových dat. Pokud je kondice dobrá, používá rychlejší metodu, pokud se integrita zhoršuje, nastupuje náročnější a pomalejší metoda. To umožňuje zachovat vysoký výkon a zároveň maximalizovat schopnost přečíst data po mnoha přepisech.

ECC algoritmus LPDC má zlepšit reálnou výdrž pamětí TLC trojnásobně
ECC algoritmus LPDC má zlepšit reálnou výdrž pamětí TLC trojnásobně

Podle tvrzení firmy VIA lze s pomocí těchto opatření prodloužit reálnou výdrž čipů TLC až víc než trojnásobně proti méně sofistikovaným řadičům (používajícím pro ECC místo algoritmu LPDC metodu BCH). Nicméně i další výrobci do řadičů specificky určených pro TLC paměti integrují podobné postupy kompenzující jejich nižší kvalitu signálu a výdrž, VIA tedy nebude bez konkurence.

Řadiče dále podporují specifikaci TCG Opal a 256bitové šifrování AES, plnou ochranu dat kontrolními součty při zpracování, či použití XOR parity mezi jednotlivými čipy NAND (což lze využít na redundantní zapojení, kde disk dokáže přežít výpadek celého jednoho čipu). Jako mezipaměť DRAM umožňují použít jak levnější DDR3L, tak mobilní paměti LPDDR2/LPDDR3 pro nižší spotřebu.

Referenční SSD s řadičem VT6735 pro rozhraní SATA
Referenční SSD s řadičem VT6735 pro rozhraní SATA

 

Zda se tyto řadiče prosadí u výrobců disků, teprv uvidíme, o žádném SSD, které by běželo na předchozích čipech VIA, zatím nevím. Na tomto poli v poslední době dominují zejména firmy Silicon Motion a Phison, spolu s dlouhodobě se účastnícím Marvellem; řada velkých výrobců má však řadiče i vlastní. Nicméně během krátké historie úložišť SSD se různé značky řadičů docela často střídaly a vycházející hvězdy (SandForce) zase odcházely, takže je možné, že se nyní zase usměje štěstí na firmu VIA. Ta má tu výhodu, že různé čipy navrhuje déle než většina soupeřů, v tomto oboru je však nováček.

Zdroje: VIA (1, 2, 3)

VIA uvádí řadiče pro SSD – už druhou generaci. Nabízí NVMe či lepší výdrž TLC

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte