Viber zavádí end-to-end šifrování, přestává podporovat Windows (Phone) 8

0

Šifrování se stává fenoménem. V poslední době se hodně psalo o WhatsAppu, jenž implementoval end-to-end šifrování. To tedy znamená, že si chaty přečtou pouze lidé na obou koncích, kteří zprávy posílají a kteří je přijímají. Zprávy přitom nevidí už ani poskytoval služby. Podobně jsou šifrovány hovory.

Kdyby se vám služba WhatsApp nezamlouvala nebo se vám třeba nezdá, že ji vlastní Facebook, můžete používat některou z alternativ. K nejlepším alternativám patří Viber, přičemž i on má oznámení týkající se šifrování. Na své blogu napsal, že rovněž zavádí end-to-end šifrování, a to jak v rámci komunikace jeden na jednoho, tak v rámci skupinových chatů. Nehledí přitom na používanou platformu, šifrování zahrnuje textové zprávy i hovory.

Vám tak stačí aktualizovat Viber a nemusíte se dál o nic starat. Klient by vám měl oznámit, že zprávy šifruje, a to prostřednictvím symbolu zámku. Šifrování by mělo být dostupné v rámci všech platforem do dvou týdnů. Každý uživatel a zařízení získá vlastní kryptografický klíč. Vy můžete kontakty označovat jako důvěryhodné, zámek se pak vybarví do zelena.

Viber pro desktop již end-to-end šifrování podporuje
Viber pro desktop již end-to-end šifrování podporuje

Pokud zčervená, je to signál, že nastal problém s klíčem dané uživatelky či uživatele. Může se pouze stát, že pouze došlo výměně smartphonu za jiný, ale v tu chvíli víte, že byste měli být raději ostražití a zjistit, co se děje. Červený zámek může klidně znamenat, že jste obětí tzv. man in the middle útoku a komunikujete s někým cizím.

Vedle šifrování Viber uvádí další novinku, a sice tzv. skryté chaty. Jde o to, že vybrané konverzace odeberete z hlavní obrazovky, takže pokud vám někdo bude šmejdit v telefonu, tak o nich nebude vědět.

Požadavky na šifrování

Teď k tomu, o čem příspěvek na blogu mlčí a co už tak radostné není. Jak upozorňuje Windows Central, ve skutečnosti existují minimální požadavky, které některá zařízení vylučují. End-to-end šifrování podporuje:

  • Viber 6.0 pro iOS a novější
  • Viber 6.0 pro Android a novější
  • Viber 6.0 pro desktop a novější
  • Viber pro Windows 10

Většina platforem podporována je, pouze bude stačit aktualizovat klienta. Jak jste možná na základě seznamu odtušili, ze hry úplně vypadává Viber pro Windows 8, kterému tímto končí veškerá podpora. Verze pro Windows Phone 8 zůstane funkční, ale nedostane nové bezpečnostní funkce, takže nebude tak dobře zabezpečená. Na druhou stranu si s ní pořád zavoláte.

Viber postupně ukončuje podporu rodiny Windows 8, dále se zaměří na Desítky
Viber postupně ukončuje podporu rodiny Windows 8, dále se zaměří na Desítky

Jakmile aktualizujete své primární mobilní zařízení, budou aktualizaci vyžadovat také zbylí připojení klienti. V tu chvíli na sekundárních zařízeních komunikace logicky nebude umožněna, dokud neaktualizujete. Ovšem s výjimkou klienta pro Windows Phone, jenž fungovat bude, ale bez nových bezpečnostních funkcí.

Mělo by to znamenat, že se s ním ale nebudou synchronizovat end-to-end šifrované chaty z jiných vašich zařízení. Nedá se nic dělat, Windows (Phone) 8/8.1 jsou v tuto chvíli stejně výběhovým systémem a úspěšně je nahrazují Desítky.

Zdroj: Viber 1 | 2 via Windows Central

Viber zavádí end-to-end šifrování, přestává podporovat Windows (Phone) 8

Ohodnoťte tento článek!