Více kontrastu, elegantnější vzhled. Obarvěte záhlaví oken ve Windows 10

0

Pro mnohé je ve Windows 10 krokem zpátky vzhled oken. Microsoft v sestavení 10056 odebral možnost určit barvu záhlaví oken. Ve světlém motivu jsou okna bílá, tudíž nekontrastní. A co hůř, neaktivní okna na pozadí jsou stejně bílá, takže je vizuálně skoro nelze rozpoznat. Někomu to určitě vadit nebude, ale pro jiné může být ovládání ztížené a nepříjemné.

Záhlaví oken ve Windows 10 jsou standardně bílá
Záhlaví oken ve Windows 10 jsou standardně bílá

Objektivně se nepochybně jedná o krok k horšímu. Aktuálně si Windows Insiders ale mohou vypomoci malým trikem, díky němuž bude záhlaví oken znovu barevná, podobně jako ve Windows 8. Doufejme, že Microsoft do finále možnost obarvit okna přidá jako standardní funkci.

Trik objevil Sergey Tkachenko z webu Winaero. Postup využívá toho, že se v souboru uDWM.dll nachází kontrolní mechanismus, jenž porovnává název motivu vzhledu se souborem aero.msstyles. V případě shody jmen je barevné schéma ignorováno a záhlaví oken se obarví na bílo. Prakticky tak stačí přejmenovat aero.msstyles.

 

  1. Jděte do adresáře C:\Windows\Resources\Themes.
  2. Zkopírujte a na stejné úrovni znovu vložte složku aero. (Případnou chybu s nedostatečnými právy ignorujte. Potřebné soubory se zkopírují.)
  3. Kopii složky přejmenujte na windows.
  4. Ve složce najděte soubor aero.msstyles a přejmenujte jej podle vzoru, tedy na windows.msstyles.
  5. V podsložce označující jazykovou mutaci (cs-CZ, případně např. en-US) přejmenujte soubor aero.msstyles.mui na windows.msstyles.mui.
  6. Vraťte se o dvě úrovně výše. Soubor aero.theme zkopírujte na plochu a přejmenujte jej na windows.theme.
  7. Otevřete tento soubor v Poznámkovém bloku. Najděte tento řádek: Path=%ResourceDir%\Themes\Aero\Aero.msstyles
  8. Nahraďte původní text tímto: Path=%ResourceDir%\Themes\windows\windows.msstyles
  9. Soubor uložte a zavřete Poznámkový blok. Poklepáním ho spusťte a nabídne se vám již motiv, kde jsou záhlaví oken obarvena podle zvolené barvy pro Windows, kterou lze běžně aplikovat na hlavní panel a nabídku Start.

Řešení nicméně naznačuje, že aktuální verze systému s obarvením nepočítá, což se vztahuje např. na nový prohlížeč Edge, jenž bohužel zůstává stále stejně šedivý. Při procházení nastavení jsem zaznamenal pro změnu černé záhlaví okna. Také tím nevyřešíte vlastnot oken, která mají stále stejně barevné záhlaví, ať visí v popředí, nebo v pozadí. I tak je ale uvedené neoficiální řešení aspoň zatím lepší než nic.

Barevnější systém je nejen veselejší, ale usnadňuje navigaci
Barevnější systém je nejen veselejší, ale usnadňuje navigaci

Zdroj: Winaero via WinBeta

Více kontrastu, elegantnější vzhled. Obarvěte záhlaví oken ve Windows 10

Ohodnoťte tento článek!