Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE

Pokud jste zapojeni do programu Windows Insider a zajímáte se o běh linuxových aplikací ve Windows, předběžně vám začínají Vánoce.

5
Maskot linuxové distribuce openSUSE
Maskot linuxové distribuce openSUSE

V loňském roce Microsoft všechny překvapil, když uvedl zvláštní vrstvu kompatibility, díky které je možné ve Windows spouštět linuxové aplikace. Na tomto řešení Redmondští spolupracovali s firmou Canonical, proto do Windows také integrovali velkou část Ubuntu. Skrze Bash pak můžete linuxové programy spouštět – s grafickým rozhraním se primárně nepočítá. Jedná se o řešení pro vývojáře a vývojářky, pro běžné jedince se jedná maximálně o zajímavost.

Microsoft chce každopádně danou část uživatelské základny učinit šťastnou, takže do Windows 10 Fall Creators Updatu plánuje přidat podporu pro další dvě linuxové distribuce. Půjde o SUSE a Fedoru. První ze dvojice jmenovaných se v těchto dnech dostal do Windows Storu, kde jej mohou testovat ti, kdo se zapojili do programu Windows Insider.

Tip: 10 novinek, které na podzim přinese Windows 10 Fall Creators Update

K dispozici jsou dvě různé varianty SUSE. Konkrétně se jedná o openSUSE Leap 42, který se zaměřuje na vývojářskou obec, zatímco SUSE Linux Enterprise Server 12 je původně distribuce cílená na provoz serverů. Stažení nebude objemné, ze Storu v obou případech získáte zhruba 200MB balíčky, pro provoz linuxových subsystémů je však vyžadováno až několik gigabajtů místa. Podporován je Windows 10 build 16190 a novější.

SUSE je dostupný pro testovací sestavení Windows
SUSE je dostupný pro testovací sestavení Windows
Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

    • Az na to, ze neunikly Windows 10 jako takove, ale jen casti, ktere Microsoft uz tak daval tretim stranam k ladeni kodu. Takze neprisli o nic tajneho. Korporace si to stejne budou platit dal (jedna se o zdrojove kody a nastroje pro odladeni aplikaci tretich stran, bezicich na Windows). Nebylo by pro ne legalni pouzivat uniklou verzi. A jednotlivcum je to vicemene k nicemu 🙂

      • Tak Tobě to možná jedno je, jako každému kdo používá Windows 10, že jejich data si po netu kolují jak se komu zlíbí, ale pak jsou ještě lidi co jim to jedno není a přesně pro ty je určen ten článek ….