Videa v H.264 na Wikipedii nebudou. Prozatím tam zůstanou jen svobodné formáty

0

V polovině ledna jsme psali o letošních plánech týmu multimedialistů z Wikimedie. Wikipedii i jiné wiki- projekty chtějí obohatit o více vizuálních prvků, proto pracují na lepších editorech a možnostech vkládání fotek a videa. Jedním z bodů byla další diskuze o tom, zda by Wikimedia neměla používat i nesvobodné formáty licencované skupinou MPEG LA.

 

V pátek skončilo hlasování, v diskuzi byl formát H.264 odmítnut. Proti bylo 309 hlasujících, pro plnou podporu 145 a pro částečnou podporu 60 lidí. Archiv Wikimedie v současné době čítá asi 40 000 videí, ta jsou uložena ve svobodných formátech Ogg Theora a WebM/VP8. Zůstane tomu tak i nadále, minimálně tedy do příštího hlasování, které může proběhnout zase za rok.

Pro H.264 zazněly argumenty, že jde v současnosti o nejběžnější formát a že kvůli jeho nepodpoře Wikimedia přichází o nové tvůrce. Ti totiž musí videa převádět, což je stojí další práci. Theora a VP8 mají navíc problémy na mobilních zařízeních, například iOS nebo WP je vůbec nepodporují. Mobily a tablety mají navíc hardwarové kodeky H.264, takže přehrávání a záznam tolik nezatěžuje hlavní procesor ani akumulátor. To se u Theory říci nedá; VP8 už ale rozšířenou hardwarovou podporu má (na zařízeních s Androidem).

Proti stojí především fakt, že Wikimedia stojí na principu svobodných licencí, kdežto H.264 je proprietární formát zatížený poplatky. Z toho důvodu prý bude lepší, když vzniknou přehrávače VP8 a Theory, které zpřístupní videa i tak, kde dosud nejsou. 

Obě cesty Wikimedii poškodí, ale troufám si říct, že ta druhá více. Možná už však nemá smysl se upírat ke starým formátům, ale dívat se i do budoucna. H.264 bude brzy nahrazen novým HEVC, místo VP8 přichází VP9. A Google nese část zodpovědnosti. VP8 prosadit nedokázal, s VP9 už však šanci má. Poslední, koho musí přesvědčit, jsou Apple a Microsoft, členy MPEG LA.

Ohodnoťte tento článek!