Videa zaberou o polovinu méně místa. Už příští rok přijde nový formát H.265

0

Motion Picture Expert Group (MPEG) už příští rok uvede nový videoformát, který bude zase efektivnější než ty současné. High Efficiency Video Coding s kódovým označením H.265 má při zachování stejné kvality jako u Advanced Video Coding (H.264) zabírat jen polovinu prostoru. Obraz by tedy měl zůstat stejný, ale díky polovičnímu datovému toku se ušetří místo v paměti či zrychlí přenos skrz internet.

Že standardy MPEG musíme brát vážně, snad není třeba připomínat. Aktuální H.264 se navzdory snahám Microsoftu, Googlu i jiných prosadil na úkor ostatních formátů. Dnes se používá v digitálním televizním vysílání, spotřební elektronice (mobily, kamery, Blu-ray) i na internetu.

H.265 přijde do roka…

Zatím je H.265 stále ve fázi návrhu, specifikace ale budou dokončeny už brzy. Hned z kraje příštího roku by se měl nový formát dostat do komerční sféry. Nejdříve se začně používat v mobilních zařízeních (aby se ušetřil datový provoz), později se dostane do velkých obrazovek (rozlišení až 8K). V roce 2014 přijde i upravený formát pro uchování stereoskopického (3-D) obrazu.

 

Otázkou je, kdy se nový formát začne opravdu používat ve velkém. H.264 byl dokončen už v květnu roku 2003, ale ve větší míře se prosadil až v posledních pěti letech. Inkubační doba H.265 může být podobná. Švédský Ericsson předpovídá, že už v roce 2015 bude 90 % datového provozu na internetu tvořit video. Tudíž by se s implementací nemělo otálet.

… ale reálně se rozšíří až za pár let

Jenže uvést nový formát není snadná záležitost. Nejdříve se dokončí specifikace, ale teprve pak budou muset softwarové firmy připravit nové dekodéry a enkodéry, tedy celé kodeky. Hardwarové společnosti také budou muset naučit své čipy, aby videa v H.265 urychlovaly, protože specializovaný obvod to zvládne efektivněji než univerzální procesor. A než se vytvoří další ekosystém mezi softwarem (střižny, konvertory…) a hardwarem (kamery, přehrávače…), můžeme odpočítávat další měsíce. H.265 se zkrátka uchytí přinejlepším za tři čtyři roky.

Mezi tím jistě přijde se svou alternativou i Google. Jeho otevřený formát VP8 se mu zatím nepodařilo rozšířit. Ale když se za pár let začne odznova, dostane druhou šanci.

Zdroj: Engadget

Ohodnoťte tento článek!