Video formát VP8 prý porušuje patenty 12 společností, Google zase pod tlakem

0

Google to nemá snadné. Konkurence bojuje proti otevřenému Androidu a teď na druhé frontě znovu ožil spor o video formát VP8, který Google za 128 milionů zakoupil, předělal pod svobodnou licencí a zveřejnil zdrojové kódy. Že se to nebude líbit sdružení MPEG LA, které hájí zájmy takřka všech společností, jež mají co dočinění s videem, o tom jsme už psali.

Pravda je taková, že MPEG LA vybídlo své klienty, aby prozkoumali VP8 a našli části algoritmů a metody, ke kterým drží patenty. Nakonec se takových společností našlo 12. MPEG LA nezveřejnilo jména, ani nespustila žalobu, ale už navrhuje patentovou dohodu pro Google.

Google si je ale také jistý a jeho reakcí bylo vytvoření Community Cross-Licence, jež má VP8 chránit. A také teď tvrdí, že vydírání MPEG LA pro ně není nic nového. Věří, že otevřené formáty jsou pro rozvoj webu to nejlepší.

Odhaduji, že dokud nedojde k soudu, Google nepoleví a licence za VP8 nebude chtít platit. Až soudní znalci budou moci potvrdit, jestli jsou patenty opravdu zneužívány. Jenže opět narážíme na to, že softwarové licence mnohdy bývají natolik vágně formulované nebo popisují tak obecnou věc, že je snadné nachytat někoho kvůli jejich porušování. Enkódování a dekódování videa je matematický proces, tam platí určité zásady a limity. V nich si musí být různé formáty podobné. V takové případě je větším viníkem americký patentový úřad než Google, protože dovolil registrovat „banality“. Ale nevíme, co konkrétně Google údajně porušil, takže jsou to pouhé spekulace.

Zdroj: Foss Patents, MPEG LA

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. A skláři nebudou mít co žrát…

    Už v 70tých nebo 80tých letech měla Toyota prototyp výrobní linky na kompletní složení auta bez jediného člověka, ale nezaměstnanost a nepokoje z ní plynoucí je sviňa. Zavádět tohle v Číně chce opravdu velkou odvahu.

  2. Pre danu firmu to bude financne prinosne, pre stat v ziadnom pripade. Ludia musia jest a platit ucty ci pracuju alebo nie. Takze za tych co nepracuju bude niest financne nasledky stat, teda ti co pracuju. A to je zle, pretoze tymto sa prehlbuje priepast medzi tymi co maju a tymi co nemaju. Sef Foxconnu bude mat este viac penazi ako ma, na druhej strane milion ludi nebude mat nic. Na toto sa zabuda a osobne si myslim ze tieto maniere prinesu v buducnosti problemy, konkretne mam na mysli rebelie obrovskych rozmerov ktore prerastu do anarchie.