VIDEO: každý může do kosmu

0

ve středu 23. ledna 2008 model raketoplánu SpaceShipTwo. Ten má jako první na světě dopravovat platící cestující do vesmíru, těsně za hranice zemské atmosféry. Raketoplán ponese na své palubě dva piloty a šest cestujících, vystoupá výše než 100 kilometrů nad zemský povrch během minutového motorového letu. Díky tomu budou moci cestující zažít pět minut naprostého stavu beztíže.


Richard Branson s modelem raketoplánu SpaceShipTwo a nosného letounu WhiteKingTwo

Společnost Virgin Galactic, která loď vyvíjí, staví a bude provozovat, plánuje stavbu flotily pěti raketoplánů. První z nich začnou vozit turisty již v roce 2010, zkušební lety prvního kusu by měly být zahájeny již koncem letošního roku. První stroj, který je právě ve výrobě (a kterou si můžete prohlédnout na následujícím pořadu EXTRA TV) ponese známé jméno Enterprise (jak jinak by se také mohla jmenovat, že?), druhý stroj měl nést jméno Voyager (aneb fanoušci fenoménu Star Trek se nezapřou). Vzhledem k událostem minulého roku je však druhý raketoplán přejmenován na Spirit of Steve Fossett (Duch Steva Fossetta) a jméno Voyager je tak odsunuto pro raketoplán třetí.

Kdo je Richard Branson?

“Kouřím trávu, a kdyby to bylo legální, prodával bych ji ve svých obchodech.” I tato slova bylo možno slyšet z úst Richarda Bransona, vlastníka známé značky Virgin, pod kterou patří více než 200 společností s obratem přes pět miliard dolarů.

Branson se narodil 18. července 1950. Trpěl dyslexií a krátkozrakostí, nicméně již odmalička prokazoval obchodního ducha. V šestnácti letech začal vydávat úspěšné školní noviny. Už o rok později se školní docházkou skoncoval.

Ve dvaceti letech založil značku Virgin. Začal s prodejem desek na dobírku. O dva roky později již založil nahrávací společnost. Štěstěna se na něj usmála, prvním koněm v jeho stáji se stal Mike Oldfield, přítel ze střední školy. Nemohl desku vydat jinde, tak se obrátil na Richarda. Tubular Bells se stala obrovským hitem a prodalo se jí přes pět miliónu kusů. Postupně přibývaly další hvězdy – punkeři Sex Pistols, Phil Collins či Rolling Stones.

Hudební nakladatelství stálo za úspěchem Virgin, ale Branson se na něj nějak nevázal. Když v roce 1992 přišla nabídka miliardy dolarů, prodal Virgin Music společnosti EMI. Později však založil V2 Music, aby se k hudbě vrátil. Ne sice s tak slavnými jmény, ale vydává například desky Toma Jonese.

V době prodeje Virgin Music již kromě jiného podnikal i v letectví. Virgin Atlantic Airways se postupně staly druhou největší leteckou společností v Británii, hned po slavných British Airways. Vzájemně si nemohou přijít na jméno. Stejně tak jako s řeckým podnikatelem Steliosem Haji-Ioannem, který o Bransonovi prohlásil, že je hipíkem ze šedesátých let.

Připravte se na SpaceShipTwo 

Z velké části je SpaceShipTwo postavena na technologiích a designu vyvinutých společností Scaled Composites pro raketoplán SpaceShipOne. Tato loď první generace dosáhla jako první ocenění cenou Ansari X Prize vypsanou pro první soukromou loď, která opustí zemskou atmosféru (tedy překoná hranici 100 kilometrů od povrchu země). 

Co je Ansari X Prize?

Jakousi “rozbuškou” pro rozvoj kosmické turistiky by měla být pro vědce a konstruktéry soutěž o “Cenu X” (X-Prize), která byla vyhlášena 18. 5. 1996 v St. Louis (Missouri, USA) založením Nadace za účelem podpory vývoje nové generace dopravních prostředků, zajišťujících přepravu cestujících na hranici vesmíru. Do soutěže se postupně přihlásilo 27 společností ze 7 států světa (USA, Kanada, Argentina, Rusko, Velká Británie, Izrael a Rumunsko).

Dne 5. 5. 2004 byla Cena X přejmenována na Cenu X Ansari (Ansari X-Prize). Nadace se rozhodla k tomuto kroku za mnohamiliónový sponzorský dar od paní Anousheh Ansari a jejího švagra Amira Ansari. Oba jsou původem z Iránu, ale působí v USA, kde založili finanční kapitálovou společnost Prodea, Inc.

Zakladatelé Ceny X se inspirovali tzv. Orteigovou cenou z roku 1927, vypsanou k absolvování přeletu Atlantického oceánu. Cenu ve výši 25 000 dolarů získal Charles Lindbergh. Tato iniciativa pak vedla k velkému rozmachu civilního letectví.

SpaceShipTwo je projektován pro cílovou výšku 110 km (tedy o 10 kilometrů více, než u první generace), maximální rychlost 4 000 km/h a použití hybridního raketového motoru. SpaceShipTwo využívá zákluzový návratový systém, díky kterému se vrací do atmosféry velmi nízkou rychlostí, při které nevzniká přebytek tepla. Jen pro srovnání uvedu, že raketoplány vstupují do atmosféry orbitální rychlostí, tedy přibližně 25 000 km/h. SpaceShipTwo startuje k letu do vesmíru z výšky 15 200 metrů po odpoutání od nosného letounu nazvaného WhiteKingTwo. Kabina pro cestující na SpaceShipTwo je 3,6 metrů dlouhá a v průměru dosahuje hodnoty 2,28 m.

O lety je velký zájem

Abyste si let do vesmíru vychutnali, musíte si připravit 200 000 dolarů. To je stále mnoho, ovšem stále je to jen zlomek toho, kolik musí zájemce zaplatit za skutečný orbitální let na palubě ruské lodi Soyuz. Sám Richard Branson k tomu říká: “Třebaže dolar již nemá takovou hodnotu jak před rokem, 200 000 dolarů je stále pro mnoho zájemců příliš. Předpokládám však, že v horizontu pěti let by se však cena za letenku mohla rapidně snížit.

I za současnou cenu však je zájem obrovský: v pořadníku již čeká 85 000 lidí, z nichž 200 již za letenku zaplatilo. Mezi zájemci je například fyzik Stephen Hawking, herečka Victoria Principal nebo malíř Philippe Starck. Za tuto cenu získají zájemci nejdříve třídenní trénink a přípravu, která bude zakončena samotným letem se startem ze základny Virgin Galactic v Novém Mexiku.

Kompletní fotogalerie

 

Zájemci o let musí být zdraví, hlavním požadavkem je zvládnutí testu na centrifuze, kde je požadováno úspěšné zvládnutí přetížení alespoň 6G. To je dostatečně vysoká hodnota, protože maximální přetížení při letech SpaceShipOne dosáhlo hodnoty 3G při zážehu raketového motoru. 

SpaceShipTwo a Virgin Galactic na EXTRA TV

Vím, že jste si již určitě prohlédli fotogalerii a znáte tak velmi dobře loď SpaceShipTwo i schéma její cesty do vesmíru, za hranice zemské atmosféry. Můžete však vidět více: v následujícím pořadu vám nabízím ve třech kapitolách jak představení společnosti Virgin Galactic, tak i SpaceShipTwo. Dále si můžete prohlédnout simulovaný let a nahlédnout do montážních hal v Mojavské poušti, kde je právě SpaceShipTwo kompletována. 

Novinka: protože vím, že někteří z vás neovládají angličtinu, připravil jsem pro vás novinku: náš videopřehrávač nyní nabízí podporu titulků. České titulky tedy uvidíte vždy, když bude ve videu znít angličtina. Pokud naopak anglicky umíte, můžete kliknutím na ikonku T v přehrávací liště jejich zobrazení vypnout nebo opět zapnout.

Poznámka: pokud video nevidíte (pouze se jakoby dlouze načítá), používáte bohužel chybovou (tato chyba způsobuje chybné rozpoznání vaší verze) betaverzi Flash modulu ve vašem prohlížeči. Prosím, nainstalujte si v tomto případě aktuální verzi (odkaz ke stažení), která je k dispozici zdarma. Děkuji. 

 Odkazy k tématu: Virgin Galactic | Finančníci.cz | Wikipedia | Hvězdárna Valašské Meziříčí

VIDEO: každý může do kosmu

Ohodnoťte tento článek!