VIDEO: Malý notebook HP v testu

0


To je on: HP Mini-Note 2133

!–break–>

HP Mini-Note 2133 je malý notebook navržený pro snadnou mobilitu a i přesto plnou funkcionalitu. Výrobce se snažil vyvarovat kompromisů, které obecně třídu levnýchmininotebooků provázejí. Díky tomu je model 2133 pro mnoho činností použitelnější než například Eee PC do Asus, na druhou stranu je však dvojnásobně dražší.

Že máte v rukou vyšší třídu poznáte již podle povrchové úpravy. Tělo notebooku je vyrobeno z broušeného hliníků a je velmi podobné materiálu použitému o notebookuMacBook Pro společnosti Apple. Všechny rohy Mini-Note 2133 jsou zaobleny, jednotlivé konektory jsou pak rozmístěny po všeh jeho hranách.

Zaměřme se trochu na hardware: procesor Via C7-M taktovaná na frekvenci 1,6 GHz, grafická karta VIA Chrome9 UMA, 2 GB operační paměti, 1,3 megapixelová webkamera, 120 GB pevný disk (7 200 otáček za minutu) a displej s rozlišením 1 280 x 768 obrazových bodů při úhlopříčce 8,9 palce. Konektorová nabídka zahrnuje pouze dva USB porty (z nich je pouze jeden napájen!), konektor pro připojení kabelu lokální sítě, slot pro SD kartu a rozšiřující slot ExpressCard, mikrofonní vstup a sluchátkový výstup.

 Externí fotogalerie: HP Mini-Note 2133

(celá galerie)

Zajímavá je také dvojice vestavěných mikrofonů a hardwarový přepínač bezdrátové sítě. Je sdružený a ovládá současně jako Wi-Fi (802.11b/g), tak i Bluetooth 2.0. Za takto vybavený model zaplatíte 749 dolarů (přibližně 12 500 korun) včetně Windows XP nebo Vista Home. Pokud si vystačíte s menší pamětí a pomalejším diskem i procesorem, můžete se dostat až na hranici 499 dolarů (asi 8 500 korun), tedy o sto dolarů více, než kolik zaplatíte za hůře vybavené Eee PC.

Co testerům vadí a co se jim líbí

Vlastně úplně všichni chválí klávesnici, jejíž rozměry jsou 92 % velikosti běžné notebookové klávesnice. Potěšeni jsou také dílenským zpracováním a kovovými materiály, Mini-Note 2133 díky nim působí velmi reprezentativně. Kvalitní je také displej, jehož čitelnost však kazí jeho lesklé překrytí, ve kterém se velmi výrazně odráží stříbrná klávesnicenoteboooku.

K rychlosti nemají testeři vyššího modelu výhrady, s rychlým pevným diskem a dvěma gigabajty operační paměti běží i Windows Vista velmi dobře (jen pro zajímavost: Vista index má hodnotu 2.0), pro slabší model jsou pak vhodnější Windows XP nebo Linux. Problém byl zaznamenán pouze při použití video hovorů ve spojení s aplikací Skype : zde procesor zkrátka nestíhal zpracovávat video v aktuálním rozlišení a bylo tedy velmi trhané. Nezvykle pomalá je také jakákoli konverze videa: procesorVia zkrátka není žádný multimediální přeborník i přes svůj relativně vysoký takt.

Při běhu na napáječ se prý Mini-Note 2133 nepříjemně zahřívá a to až natolik, že jej není možné udržet na holých stehnech. Teplota je trochu nižší při použití šestičlánkové baterie, která nepříjemně vyčnívá ve spodní části notebooku a vytváří tak při položení na stůl dostatečný prostor pro proudění vzduchu. S touto doplňkovou baterií se výdrž pohybuje okolo pěti hodin, se základním tříčlánkovým akumulátorem musíte počítat s výdrží pod hranicí dvou a půl hodin práce.

Jaký je tedy závěr? HP Mini-Note 2133 je prý ideální notebook pro všechny, kteří potřebují na cestách hodně psát (tedy využijí výhod klávesnice) nebo pracovat v dokumentech (tedy tam, kde je nízké rozlišení konkurenčních přístrojů handicapuje). Nehodí se pak pro použití ve výpočetně náročnějších situacích, například pro konverzi videa nebo časté videotelefonování raději sáhněte po konkurentu s procesorem Intel. Obzvláště výhodný se pak jeví nákup základního modelu za 499 dolarů a jeho použití s WindowsXP.

 Odkazy k tématu: HP Mini-Note 2133 | Testy Mini-Note 2133

Ohodnoťte tento článek!