Videoformát VP9 už má šanci se prosadit. Výrobci jsou na straně Googlu [CES]

0

Před koncem roku jsme psali o podpoře 4K videa na YouTubu. Google k tomu dodává, že aby se prosadilo video v supervysokém rozlišení, musejí přijít i účinnější komprese. S každou pixelovou revolucí to tak bylo. V době SD rozlišení jsme používali MPEG-2 a MPEG-4 ASP, éru HD vyhrál MPEG-4 AVC (H.264) a pro UHD potřebujeme další formát.

Pro sobě půjdou hlavně HEVC (H.265), za kterým zase stojí MPEG, a VP9, který vyvíjí Google poté, co odkoupil On2 Technologies. Jeho předchozí formát VP8 neměl oproti H.264 šanci, v celém potravním řetězci od studiové techniky, přes software, zobrazovače až po internetové servery se až na výjimky používá licenčně zatížený H.264. VP8 byl sice zdarma, ale přišel pozdě a mimo svět Googlu byl málo podporován.

Prosadit VP9 bude jednodušší, protože se začíná od znova. Celý řetězec se obmění a Google je už partnery na přechod připraven. S formátem si rozumí prohlížeče Chrome a Firefox, Google jej bude umět vnutit i Internet Exploreru na Windows. VP9 podporuje knihovna FFmpeg, na kterém jsou založeny především svobodné nástroje jako přehrávač VLC, editor Cinelerra nebo Veejay.

 

Google se ale dohodl i s výrobci kamer Sony, LG a Panasonic, kteří na CESu ukážou první produkty schopné záznamu do VP9. Na jeho stranu se postavili i největší producenti mobilních čipů: ARM, Broadcom, Intel, LG, Marvell, MediaTek, Nvidia, Panasonic, Philips, Qualcomm, RealTek, Samsung, Sigma, Sharp, Sony a Toshiba, takže v nové generaci smartphonů, tabletů nebo chytrých televizorů už s VP9 také můžeme počítat. Z hlavních technologických firem bude VP9 ignorovat Apple, Dolby, Cisco nebo Microsoft, tyto společnosti mají zájem prosazovat HEVC (H.265).

Jen připomeneme, že VP9 slibuje asi poloviční velikost souborů při zachování stejné kvality jako VP8. Týká se to ale HD videa, nejlépe přímo UHD (4K). Poloviční soubory slibuje i H.265 ve srovnání s H.264. Přitom platí, že při stejné velikosti je H.264 kvalitativně lepší než konkurenční VP8.

Zdroj: TechCrunch

Ohodnoťte tento článek!