Videopůjčovna Topfun pro Android: pořád je snazší pirátit (zkušenosti)

0

Topfun je jedním z pionýrů placených obsahových služeb v Česku. Za více než pět let provozu se několikrát transformoval. Mimo filmů se jednalo také o půjčovnu hudby, dnes už zase mimo tradiční vypůjčky praktikuje i zajímavější model neomezeného měsíčního předplatného. Kromě toho se Topfun z počítačů začal stěhovat i do chytrých televizorů, telefonů a tabletů.

Vyzkoušeli jsme Topfun pro Android. Aplikace je dostupná už od 31. ledna letošního roku (viz tisková zpráva). Poslední aktualizace byla provedena na začátku června. Jeden by řekl, že za tři čtvrtě roku už musí aplikace i služba fungovat na jedničku. Ale tak růžové to zdaleka není.

Kdo se chce občas podívat na česky dabovaný film, nemusí nic řešit. „Nějak“ to funguje. Kdo chce více, bude těžce zklamán. My jste chtěli více.

Aplikaci jsme testovali na tabletu Acer Iconia A500 s Androidem 4.0.3. Zkušenosti jsme sbírali v předplatitelském programu Topfun Start za 49 Kč na měsíc. Aby bylo jasno…

Spousta zbytečných kroků a limitů

Hlavní obrazovka aplikace vypadá jednoduše, obrázky ale mají nízké rozlišení, takže plakáty jsou na větších úhlopříčkách nehezké. Levý sloupec obsahuje nejdůležitější tlačítka, bohužel nejsou nijak odlišená. Pod sebou najdete odkazy na žánry filmů i nastavení účtu. Stačilo panel lépe a přehledněji naformátovat, ideálně nastavení účtu přesunout do systémových nabídek Androidu.

Topfun pro Android

Jakmile jsem se nabažil úvodní nabídky, s přihlášeným účtem a nabitým kreditem jsem lačnil do prvních filmech. Z menu vybírám položku Topfun Nonstop/Start. Vyskočí další menu, kde vyberu konkrétně program. Už na úvodní obrazovce mohla být tato tlačítka zvlášť, místa zbylo dost. Tohle je krok navíc.

Topfun pro Android

Když už jsem se ke katalogu filmů konečně dostal, čekala na mě nabídka 50 vybraných titulů, na které mám měsíc času, abych je zhlédl.

Topfun pro Android

Inu klepnu na první. Nechybí základní popis, trailer a kýžené tlačítko spustit film.

Topfun pro Android

Á, chyba. Přestože mám dostatek kreditu a také ve správě účtu v aplikaci to vidím, zaplatit musím na webu, nikoliv přímo v prostředí Androidu. Hlášky jsem si později všiml i o dva screenshoty výše. Věřím, že podobnou slepotou bude trpět více lidí.

Topfun pro Android

Takže zapnout počítač, přihlásit se na webu, aktivovat tarif a zpět na tablet. Poté už v detailu filmu uvidíte tlačítko Spustit film z tarifu. Znovu musíte potvrdit, že film chcete opravdu spustit a zaplatit za to jedním kreditem. Zbytečný krok navíc. Tarif je postaven tak, že zaplatíte 49 Kč za měsíc a pak se můžete donekonečna koukat na 50 různých filmů. Proto není co potvrzovat, pravidla jsou předem daná.

Topfun pro Android

Když už zaplatím, čeká mě další nepříjemná hláška. Prý možná chyba sítě. V mém případě byla ale síť v pořádku. Problém jsem objevil jen u filmu Čtyři lvi.

Topfun pro Android

Takže jsem zkusil jiný, (K)lamač srdcí. Naštěstí se už spustil. V androidové nabídce se třemi tečkami si můžete zvolit různé poměry strany a roztažení, aby obraz seděl konkrétnímu displeji.

Topfun pro Android

Jenže v našem případě fungovaly jen ty horší možnosti, přidat tzv. letterbox nešlo, proto jsem musel celý film sledovat nepřirozeně roztažený na výšku.

Topfun pro Android

A to zdaleka nebylo vše. V polovině filmu jsem musel něco zařídit a zapomněl jsem přehrávání zastavit. Chtěl jsem se vrátit v čase zpět, ale na pohyb na časové ose nefungoval! Řekl jsem si, že je to možná jen dočasný problém, tak jsem Topfun spustil znovu.

Chyba lávky. Pohyb na časové ose vůbec nefunguje, nemůžete si při přehrávání vložit záložku a do posledního místa se pak vrátit, skok na konkrétní čas v aplikaci ani není. Nezbylo, než film nechat běžet na pozadí a zhruba za hodinu se k němu vrátit. (Samozřejmě jsem na to zapomněl a vrátil se až v titulcích).

 

Další trable

Za všechny potíže nemůže pouze aplikace Topfunu. Že je většina filmů dabovaná, je pochopitelný ústupek většinovému divákovi. Jenže už dříve jsem například u snímku Fast Food National narazil na to, že třetina filmu je ve španělštině, a to bez jakýchkoli titulků. Pro člověka, který zná jen pozdrav Hasta la vista a tamní fotbalové kluby, jde o velkou překážku. Na DVD si zapnete titulkovou i zvukovou stopu podle svého uvážení, Topfun vám tento komfort nenabídne.

Rovněž kvalita obrazu není vzhledem k parametrům optimální. Na malé obrazovce tabletu byl obraz ošklivý, plný artefaktů nebo naopak rozmazaných snímků. Na připojené velké televizi jsem se zase jakoby vrátil o pět let zpět do prvopočátků YouTube. Topfun má v nabídce i několik titulů v HD, ale ty byste spočítali na prstech amatérského pyrotechnika.

Topfun pro Android může těžit z výjimečné pozice. Androidistů je hodně, jsou zvyklí utrácet drobné částky za aplikace, takže ani filmům by se nemuseli bránit. Google svoji půjčovnu v Česku zatím nespustil, konkurenční Voyo.cz na Androidu také ještě není. Jenže s tak mizerným přehrávačem a nepřehledným rozhraním zkrátka žádná obsahová služba fungovat nemůže. To to v Topfunu nikdo nepoužívá, nebo jim snad podobná aplikace stačí? Stáhnout film z ulož.to, najít titulky na titulky.com a nahrát je do zařízení je stále pohodlnější než používat Topfun. Bohužel.

PS: Co nejdříve vyzkoušíme aplikaci i pro jiné platformy a po delší době také webovou verzi.

Ohodnoťte tento článek!