Videotest na víkend: RC minivrtulník

0

Pokud jste podobně postižení, nebo jen si rádi při dlouhé práci u počítače odpočinete něčím analogovým, vyzkoušejte malý model. Tedy model: Fairy Mini RC Helicopter spadá spíše do kategorie hraček, než mezi skutečně modelové helikoptéry. Toto její zařazení však není příliš na škodu: díky tomu je tento model (zpět k zažité terminologii) příjemně levný i snadno ovladatelný. Zkrátka úplně ideální pro vrtulníkové začátky.

Proč létá vrtulník?

Horizontálně se pohybující rotor poskytuje vrtulníku vztlak. Naklápění kolem horizontálních os se řídí změnou úhlu náběhu listů rotoru. Kroutící moment vzniklý pohonem hlavního rotoru musí být kompenzován pomocným rotorem “vrtulkou”. Ten také řídí otáčení kolem svislé osy. Pomocný rotor je nejčastěji realizován jako vertikální vrtule umístěná na ocase stroje.

Řízení je ve srovnání s letadlem složitější: páka cykliky ovládá klopení a klonění, páka sdruženého ovládání listů rotoru – kolektivu, ovládá stoupání a klesání a rovněž obsahuje řídící prvky pohonné jednotky (především plynová přípusť), nožní řízení ovládá bočení.

– zdroj: wikipedia.org

Vrtulníček Fairy je velký třináct centimetrů, přičemž průměr hlavního rotoru je dvanáct centimetrů, jeho hmotnost je deset gramů. Prostřednictvím dálkového ovladače, který s vrtulníkem komunikuje prostřednictvím infračervených paprsků, ovládáte levou rukou stoupání / klesání / výšku letu vrtulníku (prostřednictvím změny otáček motoru, nikoli naklápěním listů jako u skutečných strojů nebo pokročilejších modelů), pravou pak točení kolem vlastní osy v obou směrech. K dispozici jsou tři “frekvence”, tudíž v jedné místnosti mohou létat až tři vrtulníčky.


To je on: Fairy Mini RC Helicopter

Vnitřní elektroniku, která řídí dva motory, napájí lithium polymerový akumulátor o kapacitě 50 mAh. Ten se dobíjí prostřednictvím krátkého kabelu přímo z baterií dálkového ovladače. Nabíjení trvá přibližně deset až patnáct minut a plně nabitý vrtulník vydrží létat pět až sedm minut v závislosti na tom, jak divoce let řídíte.

Startujeme!

Po startu je nejdříve nutné vrtulníček vytrimovat: prostřednictvím dvojice tlačítek pro pravým ovladačem jej vyvážit tak, aby při visení ve vzduchu nerotoval do žádného směru. Teprve takto vyváženým vrtulníčkem můžete létat. Vzhledem k absenci cykliky visí vyvážený Fairy vrtulník na jednom místě, k pohybu se pak využívá kroutícího momentu vyvolaném hlavním rotorem. Pokud je vrtulník vyvážen, visí na místě. Pokud mu dáte krátký povel k točení doprava, začne se pohybovat dopředu v širokých pravých kruzích. Analogicky pak můžete ovládat let vzad: malá výchylka kormidlem vlevo uvede vrtulník do couvání, větší jej pak otočí kolem osy.

Fairy Mini RC Helicopter ve fotogalerii

 

(celá galerie)

Ačkoli se to může zdát složité, není tomu tak. Ovládání je skutečně dětsky jednoduché (ne nadarmo výrobce uvádí na krabici věkovou kategorii 8+) a pokud máte alespoň trochu koordinace, za deset až patnáct minut od prvního startu vše bez větších problémů zvládnete. Vzhledem k rozměru vrtulníčku je až překvapivé, jak je při letu stabilní. Stabilitě přispívá také vyvažovací rotor, který dokáže zvládnout běžné situace, jako například náhlý pohyb vzduchu v místnosti při prudkého otevření dveří, náhlý závan průvanu a podobné. Vrtulník je subjektivně stabilnější a lépe se ovládá než známější (a také dražší) mikrovrtulník PiccoZ od společnosti Silverlit.

Videotest aneb věřte vlastním očím

Prohlédněte si vrtulníček v našem videotestu, uvidíte jak všechny jeho detaily, tak i let v běžné místnosti.

Tipy a triky

Pokud jsem vás nadchnul a plánujete pořízení také jednoho vrtulníčku pro svou kratochvíli, nabízím vám několik základních rad, jak vrtulníček co nejdříve nerozbít: 

 • nepodceňuje vyvážení (trimování).
 • netrimujte vrtulník u země nebo ještě před vzlétnutím (tedy že dáte malé množství “plynu” a snažíte se vyrovnat rotaci): u země se totiž projevuje přízemní efekt a v její blízkosti totiž rotuje i skvěle vytrimovaný stroj.
 • trimujte za letu, tak ve výšce jednoho metru. Nejvhodnější je pustit vrtulník s tří čtvrtinou plynu puštěním z ruky ve výši hlavy. Plně nabitý vrtulník bude totiž setrvávat přibližně ve stejné výšce, což vám dá dostatek čas pro jeho vyvážení. Při vzletu ze země se v běžné místnosti vrtulníček “rozmázne” o stěnu dřív, než dosáhne metru výšky.
 • trénujte v ložnici (pokud nemáte po ruce větší garáž nebo ideálně tělocvičnu). Ideální je velká postel, tzv. letiště. Vrtulník vypouštějte z ruky přibližně ve středu postele. V případě pádu tak stroj dopadne do měkkého.
 • pamatujte, že pokud vrtulník ztratí viditelnost ovladače, pokračuje dál v letu. A myslete na to, že infračervený paprsek nedosáhne za roh.
 • pokud se vrtulník blíží k překážce nebo zdi a již víte, že se jí nedokážete vyhnout, okamžitě vypněte hlavní rotor! Vrtulník je dostatečně lehký k tomu, aby se při pádu s vypnutými rotory nepoškodil, ovšem při nárazu do překážky s točícím se rotorem jej s největší pravděpodobností ulomíte.
 • přestože i točící-se rotor člověku nebo i dítěti neublíží, s listy domácích květin si poradí s razancí mačety.

Orientační ceník některých náhradních dílů:

 • kompletní hlavní rotor: 150 – 200 korun
 • náhradní kabina: 200 korun
 • ocasní motor: 300 korun
 • ocasní vrtulka: 40 korun

Zhodnocení a závěr

Na miniaturním vrtulníku Fairy Mini RC Helicopter je v první řadě skvělá jeho nízká cena. V nabídkách českých aukčních portálů jej najdete v cenách okolo pěti set korun, v obchodem pak v rozmezí 500 – 700 korun. Ještě levnější se dá pořídit na aukčním portále eBay: recenzovaný kus jsem kupoval z Hongkongu a i s poštovným do České republiky mě přišel na necelých tři sta korun.

Fairy Mini RC Helicopter (přibližně 500 korun)

Parametry udávané výrobcem: rozměry: 18 x 3 cm, akumulátor: Li-pol 3,7V 50 mAh, dosah : 8 – 15m (dle prostředí), doba nabíjení z vysílače : 15 – 20 minut, doba letu: 7 – 12 minut (dle stylu letu)


 +  cena
 +  stabilní let
 +  jednoduché ovládání

 -  příliš tenký přistávací podvozek
  neuvěřitelně návykové použití
 

Odhlédneme-li od ceny, je Fairy Mini RC Helicopter skvělá hračka na odreagování. Po zvládnutí základní pilotáže není problémem odstartovat vrtulník od počítače a po vyčerpání energie akumulátoru zase vedle něj přistát. Je zábava pořádat třeba závody dvou vrtulníčků nebo pronásledovat ze vzduchu třeba synem ovládané RC autíčko. Zkrátka vyřádíte se do sytosti a vzhledem k malé kapacitě baterie vás hraní s vrtulníkem neobere o příliš mnoho času. A svůj vrtulníček můžete také vylepšovat: pro svůj vrtuník právě chystám jednu důležitou úpravu, a tou je dobíjení akumulátoru přímo z počítače přes USB port.

 Odkazy k tématu: L13 Blaník | koupit na Aukru | koupit na eBayi | náhradní díly

Videotest na víkend: RC minivrtulník

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte