Víme, co se letos stane (předpověď pro rok 2011)

0

Ano, mohli jsme udělat tradiční předpověď pro tento rok… a krásnou. Nejasné informace, samozřejmá fakta nebo už oznámené události. Jenže my jsme si řekli – ne. Vágní informace a trendy už předpověděl Intel. Je úplně jasné, že letos přibyde aplikací využívajících HTML5, nových geosítí, že se objeví nějaký nový iPhone, prodá všeho více nebo že pasti internetových útočníků budou zase o něco promyšlenější.

To my víme, víte to také vy. My se podíváme na konkrétní scénáře a střípky, které se opravdu stanou. Za rok se podíváme zpět, a pokud jen polovina vyjde, budeme velmi pyšní.

Apple

Apple v průběhu roku koupí další společnosti zabývající se výrobou polovodičů. P.A. Semi a Intrinsity byly jen střípky, letos přijde něco velkého. Velkou budoucnost vidím v platformě Nvidia Tegra 2 a Cupertinští toho můžou využít. Vzhledem k ostatním hráčům na trhu je Nvidia poměrně levná (tržní hodnota 9 miliard dolarů). A protože Apple disponuje kapitálem okolo 50 miliard, zbyde akcionářům Nvidie i na nějaký bakšiš.

Brzy bude oznámen iPad 2, v dubnu by se měl dostat na trh. Apple si zřejmě nedovolí žádný výstřelek a opět se dočkáme 10″ úhlopříčky s rozlišením 1024 × 768 px. Rozdíl bude v designu. Tvar bude více připomínat iPhone 4, bude tenčí, lehčí s užším rámečkem kolem displeje a dostane už konečně 1 GB RAM. Dočkáme se dvoujádrového procesoru ARM Cortex-A9 (třeba Tegra 2). Apple nasadí kameru pro videohovory (zadní foťák by překvapil).

Apple iPad 2Apple iPad 2

Na konci června se objeví iPhone 5. Nemůžeme čekat žádný velký pokrok, ostatně po iPhonu 4 už není příliš prostoru, kam jít. Také čekáme dvoujádrový procesor s nižší frekvencí, lepší optiku foťáku, jiný návrh antény, ale jinak bude vypadat stejně jako současný model. Hned z počátku bude i v bílé variantě (iPhone 4 se toho už asi nedočká) a možná už přijde i 64GB verze.

iOS 5 obecně přinese možnost příjmu AV streamu z počítačů a jiných zařízení, resp. bude fungovat obousměrně. Z Macu na iPhone a z iPhonu na Apple TV. Díky novým čipům samozřejmě v 1080p. Vyšší výkon a delší výdrž budou zařízení s iOS ještě více formovat jako herní konzole.

V září se ukáže nová řada iPodů. Apple ukončí vývoj Shufflu i Classicu. Zato Nano dostane Wi-Fi a iTunes už bude možné bezdrátově synchronizovat. Aby se neřeklo, že novinek je málo, Apple konečně uvede streamovací službu, takže písničky budou uložené v cloudu. Ale s nějakým háčkem, aby si to nežádalo příliš velkou spotřebu. Plnohodnotné iTunes v Česku stále nebudou.

Google

Chrome OS bude v první verzi propadák. Sice ukáže budoucnost a možnou symbiózu desktopu a cloudu, ale ve firmách, které nově přecházejí na Windows 7, se neuchytí. Domácí uživatele také příliš nepřesvědčí, naopak z nových funkcí může těžit prohlížeč Chrome. Tomu popularita roste jako v nejlepších dobách Firefoxu. Výrobci budou opatrní, Acer se Samsungem uvedou maximálně po jednom modelu „na zkoušku“.

Firma bude dále kupovat menší firmičky a startupy, protože chytrých hlav je v Mountain View stále málo.

V polovině roku přijde Google Music, konkurence iTunes. A pokud budou TV stanice i nadále odmítat Google TV, nezbyde nic jiného než vytvořit i vlastní obchod s filmy a televizními pořady. Do jisté míry už tuto funkci zastupuje YouTube, o výraznějším vlivu ale mluvit nemůžeme.

V březnu se dočkáme Androidu Honeycomb. Lze očekávat nový skok v číslování a „plástev medu“ bude začínat jako 3.0. To proto, že oficiálně pokryje také tablety, různá rozlišení, výrazně aktualizovanou Google TV. Hlasové ovládání dostane výraznější roli i v dalších jazycích (včetně češtiny). To samé platí pro augmented reality. Namluvená slova se budou ihned překládat, ale spíš to bude součást Google Goggles než samotného Honeycombu.

Google Chrome OS zatím masy neosloví, naopak prohlížeč Chrome už tak činí. Mj. i povedenou českou TV reklamou.

Nová sociální síť opravdu nebude. Buzz je propadák, trh už je dostatečně nasycen a maximálně se dočkáme plynulejšího překrytí současných služeb.

Vyhledávač bude chytřejší. Hlasové a obrazové vstupy (webkamera, externí soubor) bude zpracovávat i z PC. V angličtině bude možné dotazy hlasem zadávat a Google je bude i číst (něco na způsob rychlých odpovědí u počasí, převodů měn…).

Ale Google bude mít v rukávu nějaký jeden velký projekt. Loni nakoupil mraky firem, ale až na Android jsme se žádné „bomby“ nedočkali. Spíše spousta zklamání (Wave, Buzz) a několika evolučních kroků ve stávajících službách.

Microsoft

CEO Steve Ballmer opustí Microsoft. Několik slepých projektů, stagnující akcie, ten tlak zkrátka nevydrží. Nemůžeme čekat, že by se vrátil sám velký Bill, ale s chytrými nápady by mohl přijít třeba Ray Ozzie nebo někdo z mladšího vedení (Don Mattrick?).

Windows Phone 7 bude mít pomalejší rozjezd, než se čekalo. S druhým updatem dostane spoustu nových funkcí, ale platforma neporoste tak rychle jako konkurence. Je to vlastně takový iPhone po redmondsku, ale s menším boomem. Půl miliardy dolarů za promo se příští rok nevrátí a i to bude jeden z důvodů, proč Ballmer odejde.

Steve BallmerSteve Ballmer tento rok odejde z pozice šéfa Microsoftu, zdroj: LA Times

Možná už v říjnu bude spuštěna beta verze Windows 8. Bude opět nejstahovanější v historii, hodně funkcí se přenese do cloudu (viz střípky na ExtraWindows) a instalace bude ještě lehčí. V základu se nainstaluje nejnutnější vrstvy a aplikace, zbytek bude stahován přes Marketplace for PC. Ano, i Microsoft přejde v desktopu na portály se softwarem. Windows 8 dostane i druhé GUI, konečně už přizpůsobené dotykovým obrazovkám. Ale s architekturou ARM, jak uvádějí některé spekulace, kompatibilní nebude. Další tříštění nebo naopak nabalování ovladačů a částí systémů už Windows 8 jenom uškodilo. Od toho bude Windows Phone 7.

To spíš se dočkáme nástupce Windows CE, který bude podporovat x86 i ARM a bude směřovat na tablety i lehké netbooky. Ale s tím, jak se bude snižovat spotřeba nových čipů AMD a Intelu bych tento krok vyloučil. Windows 7/8 bude stačit všem.

Nový Kinect ani Xbox se ještě neobjeví, obojí přijde až v roce 2012.

Ostatní

2011 bude opět rokem velkých akvizicí. Cisco koupí Skype. Twitter bude odkoupen Applem, Microsoftem nebo Googlem, případně vstoupí na veřejný akciový trh.

McAfee, Symantec a AVG vydají bezpečnostní aplikace pro mobilní telefony (Androidy předpokládám) a budou se nás snažit přesvědčit, že útoky a ztráta dat opravdu hrozí.

Další střípky jsme už v křišťálové kouli nezahlédli. A i kdyby, raději se necháme překvapit, než abychom mohli vítězoslavně prohlásit „my jsme to říkali“. Takže za rok se k tématu vrátíme, ukážeme si rok 2012 a také rozlouskneme, co se nám povedlo odhadnout letos.

V komentářích se nestyďte naše tipy zesměšnit. Klidně ale navrhněte své.

Ohodnoťte tento článek!