Virtual DJ: namixujte si virtuálně vlastní skladbu

0

Zvukově-mixážních programů existuje celá řada. Na Virtual DJ je snad vůbec nejlepší právě to, že kvalitativně za svými kolegy výrazně nepokulhává a přitom je k dispozici zcela zdarma. I když musíme počítat s faktem, že bezplatná verze dělá reklamu svému výkonnějšímu zpoplatněnému sourozenci, míra flexibility Virtal DJ Home vás jistě mile překvapí. Stahovat aplikaci můžete zde.

Monitor nebo mixážní pult?

Pro úspěšné spuštění je třeba se zaregistrovat, což je ovšem akce ryze formální a ve výsledku se jedná o výrazně lepší variantu, než např. proložit ovládací prvky aplikace reklamou. Po spuštění Virtual DJ klikněte v dialogovém okně pro přihlášení na odkaz click here v dolní části. Zadané údaje potvrďte v uvítacím mailu a s novými údaji se přihlaste.

Před sebou vidíte obdobu mixážního pultu transformovaného do virtuální podoby. K dispozici budete mít standardně dvě desky, jejichž operační pole jsou příhodně oddělena barvami (modrá vlevo a červená vpravo). V prostřední části mezi deskami se nachází mixer pro ladění hlasitostí a rychlostí obou (příp. všech čtyř, viz dále) zvukových stop, v pruhu v horní části okna pak překrývající se zvukové stopy, jejichž posouváním si můžete pohrát se synchronizací rytmů.

Podle vlastních dispozic si můžete ovládací rozhraní upravit co do přehlednosti, resp. velikosti k co možná největšímu pohodlí – klikněte na tlačítko config vpravo nahoře a na záložce Skins zvolte rozlišení, které bude vašim podmínkám nejlépe vyhovovat. Zároveň si všimněte, že jsou k dispozici i uspořádání pro celkem čtyři nebo dokonce šest desek. Pro začátek však ve vlastním zájmu zvolte raději desky dvě.

Jak na vhodnou skladbu?

Startovním krokem pro jakékoliv mixování je pochopitelně volba vhodného materiálu, tj. vhodných zvukových stop. Postupně si můžete s mixováním dosytnosti vyhrát třeba i na státní hymně, do začátku však volte spíše jednodušší rytmické skladby; pokud možno dvě takové, které si budou charakterem co nejpodobnější.

V dolní části mixážního okna najdete souborového manažera. Vhodné soubory vyhledejte ve stromové struktuře na vašem datovém úložišti a tahem myši přesuňte buď rovnou na jednu z desek nebo vpravo do playlistu (lišta s playlistem vyjede, až když se přiblížíte k pravému okraji okna) pro pozdější použití. Podporovány jsou zvukové formáty mp3, wav, cda, wma, acf, ogg, flac a celá řada dalších a zvukové stopy si můžete obohatit dokonce videem (mpg, FMV, mp4 aj.). Pokud by aktuálně podporovaná kapacita formátů nestačila, v nastavení (opět tlačítko config) na kartě Codecs můžete nový dekodér přidat kliknutím na tlačítko plus vlevo dole. O dekodérech se dozvíte více na propracovaných autorských stránkách, viz níže.

Volbu adekvátních skladeb vám může usnadnit informace o jejich tempu, neboli Beats Per Minute ve sloupci BPM.

Chce to cit v prstech (nebo v myši?)

Pakliže levý i pravý pultík s gramodeskou je obsazen nějakou příhodnou zvukovou stopou (poznáte podle blikajícího tlačítka PLAY), už vám nic nebrání pustit se do samotného tvůrčího aktu. Do začátku vám něco synchronizační práce usnadní užitečné tlačítko SYNC umístěné vpravo dole pod oběma gramofony, které sladí obě skladby na stejnou rychlost. Jak si můžete všimnout, tlačítko pohnulo s jezdcem na ose vpravo od gramofonu – tím můžete pohybovat i ručně a modifikovat tak rychlost přehrávání. Pokud aktivujete ikonku zámku vlevo od osy, zrychlujete/zpomalujete pohybem jezdce obě stopy zároveň.

Ta pravá dýdžejská praxe ovšem přichází ke slovu až při ruční (nebo spíše „myšní“) práci se samotnými deskami. Rozhraní je uzpůsobeno tak, abyste, obdobně jako na klasickém DJ pultu, ovlivnili přehrávání jednotlivých desek přímo manipulací s nimi. Můžete tedy kurzorem „uchopit“ desku („tj. kliknout a držet) a pohybem ji zastavit, zpomalit, přetočit dopředu/dozadu atp. Celé jednotlivé skladby můžete proti sobě posouvat a synchronizovat v pruhu se zvukovými stopami v horní části okna – opět jednoduše metodou drag-and-drop, tedy tažením myši.

Tzv scratchování má i více módů, z nichž můžete vybírat na prostředním panelu, kliknete-li na tlačítko SCRATCH. Tlačítko MIXER vám zase odemkne cestu k modifikaci hlasitostí, tj. vyvažování mezi pravým a levým gramofonem a tlačítko VIDEO umožní vcelku zajímavé proložení zvukových stop videem (tedy pokud alespoň jedna ze stop má zároveň vizuální složku).

Ještě nějaký ten efekt a jdeme do éteru

Řadu dalších bonusů a „hračiček“ najdete např. mezi efekty nebo v nastavení. Rozhodně za nahlédnutí stojí karta Mappers v nastavení config, která vám umožní provádět různé akce pomocí klávesových zkratek, čímž lze dosáhnout plynulejšího efektu a ovládat více prvků zároveň.

Co se efektů týče, tak o celou další dimenzi posouvá aplikaci možnost prokládání vlastními dodatečnými zvukovými stopami. Souborový manager v dolní části přepněte z karty BROWSER na kartu SAMPLER nebo EFFECTS. Efekty a samply můžete do přehrávání přidávat ručně kliknutím nebo již zmíněnými klávesovými zkratkami. Vlastní sample vytvoříte z aktuálně hrající skladby jednoduše tak, že během přehrávání kliknete na tlačítko rec – takto si můžete vytvořit vlastní obsáhlou databázi a samply dále různě prokládat a kombinovat.

V okamžiku, kdy máte vše potřebné připraveno pro nahrávání, vyberte do dolní části okna kartu RECORD a kliknutím na tlačítko Start recording spusťte nahrávání.

Protože se jedná o nemálo propracovaný projekt, který si během svého fungování našel slušnou fanouškovskou základnu, spoustu užitečných tipů, pluginů, příp. dekodérů samplů a dalších najdete na autorských stránkách VirtualDJ.com.

Ohodnoťte tento článek!