Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější

5
Kaktus
Kaktus

Kaktus včera svým zákazníkům poslal zprávu, ve které jich upozorňuje na nové podmínky a ceny, jež přijdou v platnost na konci července. Změny se dotknou datových služeb. Kaktus doteď lidem s datovým balíčkem nezapočítával megabajty (nebo giga-, tera-…), které využili na Facebooku nebo Messengeru. Od 15. června ale mimo konce roamingových poplatků vešla v platnost také eurounijní směrnice o síťové neutralitě zakazující tzv. zero-rating.

Při poskytování služeb přístupu k internetu by měli poskytovatelé těchto služeb nakládat s veškerým provozem stejně, bez diskriminace, omezení či narušování, nezávisle na odesílateli, příjemci, obsahu, aplikaci, službě nebo koncovém zařízení. V souladu s obecnými zásadami práva Unie a ustálenou judikaturou by s provozem ve srovnatelných situacích nemělo být nakládáno rozdílně a s provozem v rozdílných situacích by nemělo být nakládáno stejně, s výjimkou případů, kdy je takové nakládání objektivně odůvodněno,“ tak zní nové pravidlo EU.

Facebook zdarma končí

Aby Kaktus nebyl popotahován ČTÚ, že na síťové úrovni zvýhodňuje jednu službu nad druhou, Facebook zdarma ve stávající podobě končí. Stejně jako T-Mobile ukončil tarif s neomezeným přístupem k sociálním sítím. U Kaktusu budou náhradou bonusové megabajty na sociální sítě, viz níže.

Nové datové balíčky

Datová nabídka Kaktusu není moc bohatá ani levná. Nabízí čtyři balíčky 80, 200, 500 a 1000 MB za 50, 100, 200 a 300 Kč. Po vyčerpání lze surfovat zpomaleně (rychlost 64/32 kb/s), případně zakoupit jednorázové balíčky 100 MB za 50 Kč a 500 MB za 100 Kč.

Nové datové balíčky Kaktusu
Nové datové balíčky Kaktusu

Od 30. července bude všechno jinak. Kaktus nabídne čtyři automaticky obnovované balíčky obsahující 500 + 250, 1000 + 500, 1500 + 750 a 2500 + 1250 MB dat za 100, 150, 200 a 300 Kč. Druhá hodnota (za znaménkem plus) jsou data využitelná pro sociální sítě (Facebook, FB Messenger, Instagram, Snapchat a Twitter).

Surfování na těchto sítích se tedy bude nejdříve odečítat z těchto volných megabajtů, až po vyčerpání pak ze zbytku, který je pochopitelně určený pro všechny ostatní weby a služby. (Toto zvýhodnění sociálních sítí už Kaktus za zneužití zero-ratingu nepovažuje.)

Až veškerá data vyčerpáte, nebude už možné surfovat zpomaleně. Bude třeba vždy přikoupit 100 MB za 50 Kč a 500 MB za 100 Kč.

Kaktus nicméně v nabídce ponechá i dva jednorázové balíčky (nebudou se každý měsíc automaticky obnovovat) s 80 MB za 50 Kč a 200 MB za 100 Kč. U nich zpomalení po vyčerpání dat zůstane.

Další výhody zůstávají

  • Kaktus potvrdil, že veškerá data bude možné využití doma i v EU bez příplatků.
  • Nevyčerpaná data se budou přesouvat do dalšího měsíce (to snad žádný jiný operátor nedělá.)
  • Párkrát do měsíce Kaktus tak jako doposud spustí akci, při níž bude možné při dobití 200–500 Kč dostat dvojnásobek kreditu. Pak vyjde 500 + 250 MB na 50 Kč nebo 2500 + 1250 MB na 150 Kč, to je velmi dobrá nabídka.
Kaktus ruší FB zdarma
Kaktus ruší FB zdarma
Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

  1. Ty extra data na sociální sítě podle mě taky neprojdou, pořád je to účtování dat dvojím metrem.
    Nutno ještě podotknout, že bonusový kredit má platnost jen 30dní, takže to neni až tak super, pokud nemáte útratu.