Virtuálové Netbox a AIM Mobil: přišli pozdě a chtějí zbytečně moc

0

Po dvou a půl měsících od ohlášení jsme se konečně dočkali nabídky operátorů Netbox Mobil a AIM Mobil. Doteď obě firmy poskytovaly internet, televizi a IP volání, ode dneška mají také společnou mobilní nabídku, která běží v síti T-Mobilu (skrz GTS). Tarify jsou stejné, mezi Netboxem a AIMem lze i levněji volat. Operátoři tvrdí, že tarify poskládali na základně zpětné odezvy uživatelů. Mají být jednoduché a levné. Jsou opravdu takové?

Netbox Mobil

Netbox a AIM prodávají tři tarify. Všechny jsou vázané smlouvou (předplacenky prý uživatelé nechtěli) na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou jeden měsíc. Společné jsou také sazby. Minuta volání ve vlastní síti stojí 1,50 Kč, do ostatních sítí o korunu více. Tarifikace je neférových 60+30 sekund, takže po první minutě se hovory účtují po půlminutách. SMS do všech mobilních sítí stojí 1,50 Kč, MMS pak 5 Kč.

Tarify se liší jen cenou a volnými jednotkami. Základní nulový tarif neobsahuje žádné volné jednotky, datový tarif má v sobě 100 MB dat a stojí 100 Kč měsíčně. Nejvyšší tarif za 250 Kč obsahuje 50 volných minut, 50 SMS a 100 MB dat. Volné jednotky se nepřevádějí do dalšího měsíce a během 30 dnů nemůžete prosurfovat více než 500 MB. Jeden megabajt dat stojí běžně 1,50 Kč(!), u dvou tarifů s internetem může po vyčerpání limitu dojít i ke zpomalení na 64 kb/s. Data se navíc účtují po megabajtech, takže přečtení 10kB e-mailu vás bude stát 1,50 Kč.

  Mobil bez paušálu Mobil s paušálem Mobil Internet
paušál 0 Kč 250 Kč 100 Kč
volné minuty 50
volání ve vlastní síti 1,50 Kč 1,50 Kč 1,50 Kč
volání do ostatních sítí 2,50 Kč 2,50 Kč 2,50 Kč
volné SMS 50
SMS do všech sítí 1,50 Kč 1,50 Kč 1,50 Kč
MMS 5 Kč 5 Kč 5 Kč
data 100 MB 100 MB

Sympatické je, že operátor posílá SIM karty zdarma a nechce nic ani za převod čísla odjinud. Tarify si může objednat každý, nejen stávající zákazníci Netboxu a AIMu. Ti noví budou nicméně muset zaplatit vratnou jistinu ve výši 1000 Kč.

Draze a pozdě

Osobně bych těžko hledal důvod, proč Netbox Mobil nebo AIM Mobil doporučit. Ve srovnání s tarify velkých operátorů jsou možná levnější, ale u virtuálů patří k nejdražším, přitom mají hodně mínusů. Stávající zákazníci obou operátorů nejsou nijak zvýhodněni. Tarifikace hovorů a dat je mizerná, nepřevádění volných jednotek do dalšího měsíce není fér a datová nabídka musí mobilní surfaře urazit. Korunu pade za megabajt dat? I ti dražší virtuálové prodávají jedno mega za korunu.

 

Nulový tarif se prakticky neliší od předplacenky typu BleskMobil nebo Mobil.cz. Cena hovorů a SMS je stejná, Blesk má ale levnější internet, Mobil.cz jej má dokonce „zdarma“. Za paušál 250 Kč toto dostanete překvapivě málo. Voocall má za 229 Kč dvojnásobek internetu i volných minut, avšak žádnou SMS. Jenže má jinak mnohem výhodnější ceník a tarifikaci 1+1. 99mobile za 249 Kč také nabízí 200 MB dat a 100 volných minut. GoMobil zase za 200 Kč dodá 100 minut a 100 MB.

Kdyby operátoři Netbox Mobil a AIM Mobil přišli s takovou nabídkou na začátku roku, nemůžu říct ani popel. Ale dnes je to zkrátka málo. Příliš pozdě a ve srovnání s jinými virtuály jsou dr(a)zí.

Zdroj: Netbox, AIM

Ohodnoťte tento článek!