Visa a MasterCard chtějí mobilní NFC platby Apple Pay dostat do Evropy už příští rok

0

Dvě největší karetní společnosti včera oznámily úzkou spolupráci s Applem na novém platebním systému Pay založeném na bezkontaktní síti NFC. Na iPhonu to bude fungovat tak, že se do aplikace Passport zkopíruje celá karta a platit bude možné přímo telefonem (nebo hodinkami). Uživatel nebude muset vyťukávat PIN, ale platbu potvrdí otiskem prstu.

Zatím jde o nejjednodušší systém mobilních plateb. Problém je v tom, že je z počátku dostupný pouze v USA, a to u šesti tamních bank. Visa a MasterCard ale oznámily, že chtějí systém dostat i do Evropy. První společnost je konkrétnější, hovoří o příštím roku. Proces ale závisí nejen na Applu, ale také na bankovních domech, které karty vydávají zákazníkům.

Apple Pay příští rok zamíří i do Evropy
Apple Pay příští rok zamíří i do Evropy

V současnosti je situace taková, že služba se spouští jako první v USA. V Evropě to bude nejdříve začátkem příštího roku,“ informuje Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Slovensko nedávno odstartovalo jako druhá země v Evropě cloudové mobilní bezkontaktní platby NFC HCE. Brzy bude následovat i Česko. Ve spolupráci naší organizace se společností Apple vidíme obrovský potenciál i pro tuzemský trh. Pro úspěšný start bude potřeba dohody konkrétní tuzemské banky a společnosti Apple. Tyto dohody pomůže zprostředkovat Visa,“ dodává Gajdoš.

 

Funkce NFC HCE (Host Card Emulation) dokáže naklonovat kartu do telefonu, aktuálně je podporována v Androidu 4.4. Dosud byly mobilní NFC platby „zadrátované“ buď přímo v telefonu, nebo speciální SIM kartě. Systém tak stál nejen na bance a karetní společnosti, ale také operátorovi. To u HCE (a Apple Pay) neplatí. SIM karta může být klasická, aplikace pro zprostředkování plateb se nainstaluje z obchodu pro konkrétní platformu.

V Evropě bylo HCE dostupné nejdříve ve Španělsku, teď ji Visa testuje spolu s bankou VÚB také na Slovensku. Brzy přijde na řadu i Česko, konkrétní banku ale firma zatím neuvádí. Co je hlavní, s HCE i Apple Pay bude možné platit všude tam, kde už dnes přijímají bezkontaktní karty. V Česku se tento způsob už dost rozšířil. Podle Visy je v Evropě více než 1,5 milionu terminálů s podporou NFC.

Zdroj: TZ Visa a MasterCard

Ohodnoťte tento článek!