Vishera již pokořila hranici 8 GHz. Se všemi osmi jádry aktivními

0

Zatímco s obyčejným vzduchovým chlazením jsou výsledky přetaktování nové generace procesorů AMD FX také spíše obyčejné (alespoň procentuálně), při extrémním taktování zřejmě bude Vishera stejně atraktivní jako starší Bulldozer. Alespoň to naznačuje výsledek, kterého se podařilo ještě před úterním vydáním dosáhnout s čipem FX-8350. Při extrémním přetaktování s použitím chlazení kapalným dusíkem se čip přehoupl přes hranici 8 Ghz, aniž bylo nutno přistoupit k vypínání procesorových modulů.

Starší rekordy procesorů FX-8150 či FX-8120 jejich držitelé docílili mimo jiného také vypnutím všech modulů čipu kromě jediného, aby při běhu na absolutní hraně nepřispívaly k nestabilitě. Frekvence 8 176,47 MHz, kterou se do tabulek zapsal korejský taktovač s přezdívkou NAMEGT, však tuto berličku nepotřebovala; Procesor FX-8350 byl na této frekvenci validován programem CPU-Z se všemi osmi jádry aktivními. Násobič čipu byl nastaven na 29 a základní frekvence HT na 281,94 MHz. Nejvyšší takty čipů FX-8150 leží ještě o pár stovek MHz výše, je ale otázka, kam až by to Vishera dotáhla s jediným modulem, možná že ještě výše.

Snímek parametrů přetatkovaného FX-8350 v CPU-Z

Jak již bylo řečeno, procesor byl při taktování chlazen kapalným dusíkem. Jelikož šlo o extrémní přetaktování, asi nikoho nepřekvapí velmi vysoké napětí 1,932 V (k tomu se chce říct obligátní „doma to nezkoušejte“). Role základní desky připadla vrcholovému modelu Crosshair V Formula-Z od Asusu. Podobně jako u plně aktivovaných procesorových jader zde stojí za pozornost, že taktu bylo podle všeho dosaženo s použitím dvou paměťových modulů v dvoukanálovém zapojení.

Procesor AMD FX-8350

Takto taktovaný procesor si pochopitelně neužijete v domácích podmínkách. V tomto případě asi také platí, že vysoká maximální frekvence s exotickým chlazením neznamená automaticky příslib masivního přetaktování i s konvenčním chladičem či vodníkem. Dobré výsledky ale dávají Visheře naději na pokoření absolutních frekvenčních rekordů. Těch se sice obrazně řečeno nenajíme, ale zajímavost jim upřít nelze.

 

Zdroje: WCCFtech, HWBot, validace CPU-Z

Ohodnoťte tento článek!