Visio 2010: dokonalé grafy, diagramy, schémata

0

Microsoft Visio, jak již bylo řečeno, je program pro tvorbu diagramů. Program je poněkud více specializován než např. MS PowerPoint – právě tam, kde funkcionalita v oblasti grafů a diagramů u PowerPointu a Excelu končí, tam sofistikovanější MS Visio 2010 nastupuje. Přitom si stále zachovává intuitivní ovládání, které je typické pro produkty z balíku MS Office.

Ne zcela triviální instalace

Pokud se chcete na Beta verzi Visio 2010 blíže podívat, nesmíte se nechat zastrašit jistou formou monitoringu, který si pro vás Microsoft připravil. Pro stažení z oficiálních stránek produktu je totiž nutné se zaregistrovat do Windows Live, případně se přihlásit pod údaji do aplikací MSN Hotmail, MSN Messenger, nebo Passport account, které rovněž poskytují tzv. Windows Live ID.

Následně vyplníte krátký dotazník týkající se vašeho oboru zaměstnání, velikosti firmy apod., potvrdíte souhlas s licenčními podmínkami a jste odkázáni na Microsoft Download Centrum, kde je pro vás již Visio 2010 Beta připraveno ke stažení.

Stránku, která vás bude navigovat až do fáze stažení produktu, najdete zde.

Instalace v defaultním nastavení si vyžádá až 1 GB místa na disku. K dispozici je i nastavitelná instalace, ve které můžete celkovou náročnost na kapacitu „ořezat“ vypuštěním některých pro vás neužitečných součástí.

Co to celé vlastně umí

Visio jako čistě diagramovací nástroj se touto oblastí zabývá opravdu do hloubky. V nabídce možných diagramů najdete klasické grafy, od koláčových až po trojrozměrné, organizační přehledy, časové osy, nákresy elektrických obvodů, půdorysy staveb a spoustu dalších. Sféry působnosti MS Visio zasahují do IT, obchodu, procesního řízení a jiných oborů, kde je třeba kvalitně plánovat a rozvrhovat.

To však v žádném případě neznamená, že tento nástroj nenajde uplatnění i u běžných uživatelů mimo uvedené specializace. Např. jednoduchý koláčový graf vytvoříte pomocí čtyř kliknutí a jednoho tažení myší. Všechny nástroje jsou přehledně strukturované, takže najdete vždy rychle právě ten prvek, který se hodí pro zvolený typ diagramu.

Nástroje jsou u MS Visio 2010 v horní části přehledně rozčleněny do karet obdobně jako u jeho sourozenců z balíčku MS Office. V levé části obrazovky se nachází seznam objektů, které můžete umisťovat na plochu výkresu, a to vždy relevantní ke zvolené agendě.

Nechybí samozřejmě ani možnosti další podpory již zhotovených diagramů, jako je jejich sdílení online nebo validace, která pomůže automaticky odbourat některé nedostatky. Data mohou být do grafů rovněž načítána v reálném čase přímo z databáze, např. z SQL serveru.

Rozhodnutí je na vás

Je skutečně na každém uživateli, zda dá před touto profesionální továrnou na diagramy přednost standardním nástrojům sady MS Office, jako jsou Excel nebo PowerPoint. Koneckonců jednoduché a účelné grafy se standardním balíkem vytvoříte, tak proč zabírat celý 1 GB místa na disku navíc. Pro ty, kteří rádi experimentují s novými komplexními aplikacemi, je však Visio 2010 opravdu velmi efektně hozenou rukavicí.

I když se sami pro MS Visio 2010 nerozhodnete, dost možná se nevyhnete setkání s jeho výstupními soubory. Pro takové případy je užitečné si stáhnout a nainstalovat prohlížeč. Visio 2010: Visio Viewer. Stahovat jej můžete zde. Registraci na Windows Live jako u stahování Visio 2010 Beta přitom už potřebovat nebudete.

Ohodnoťte tento článek!