Vista nejbezpečnějším systémem

0

řečeno Jeff Jones, ředitel útvaru Trustworthy Computing Group společnosti Microsoft. Ve své zprávě zmiňuje počty bezpečnostních chyb zveřejněných v prvním roce života příslušného operačního systému. Kromě Windows Vista se porovnávaly také Windows XP, RedHat Enterprise Linux 4UbuntuLTS a Mac OS X 10.4.

Počty chyb a záplat
  Windows Vista Windows XP RHEL4 Ubuntu 6.06 LTS Mac OS X 10.4
Vyřešených oprav 36 65 360 224 116
Bezpečnostních updatů 17 30 125 80 17
Počet oprav 9 26 64 65 17
Počet týdnů s minimálně jednou opravou 9 25 44 39 15

Tak co na to říkáte? Že se vám to nezdá? Nejste sami, také mi přijde použitá metodika srovnávání na bázi objevených a opravených chyb jako zcestná. Ano, v jistých ohledech by bylo možné srovnávat počty chyb ve Windows XP a Vistě (a koneckonců i v Mac OS X), ovšem na Linux podobný přístup aplikovat příliš dobře nejde. Jde o to, že Linux má volně dostupné zdrojové kódy, ve kterých se případné chyby hledají o mnoho lépe. A proto je jich i hodně objevených: i malá chyba je tak vždy opravena. A opravovány jsou také chyby, které se ještě neprojevily, což se o Windows říci nedá.


Obrázek: Gizmodo.com

U operačních systémů s uzavřeným kódem jsou tak chyby objeveny většinou až tehdy, až se jich podaří k něčemu zneužít. Vidíte ten rozdíl? Zatímco u Linuxu je pravděpodobné, že chyba bude objevena dříve, než ji někdo zneužije, u konkurenčních systémů je objevena často až po jejím zneužití. A teď si to přestavte: poté, co je známa chyba v bezpečnosti vašeho počítače několik dnů až týdnů čekáte na záplatu.

Aby však nedošlo k mýlce: nesnažím se zde shazovat Windows Vista (považuji je za výborný systém, přestože preferuji jablečnou konkurenci), jen ukazuji na neobjektivnost při porovnávání bezpečnosti metodou počtu zveřejněných záplat.

 Odkazy k tématu: původní zdroj | Windows Vista | RedHat Linux | Ubuntu | Mac OS X

Ohodnoťte tento článek!