Vítězství Applu nad HTC může výrobce Androidů donutit k přechodu na WP7

0

Android se stává otloukánkem. Proti němu (Googlu) i proti výrobcům telefonů brojí silná trojka: Oracle, Microsoft a Apple. Soudní spory hrozí zákazem prodejů v Americe, ale také důležitým centrům na Tchaj-wanu a Jižní Koreji. V případě prohry budou platit i velké pokuty nebo dojde k mimosoudní dohodě a placení licenčních poplatků. To vše může nahrávat Microsoftu, domnívá se Business Herald.

Apple vyhrál dílčí bitvu s HTC, Microsoftu už HTC, Samsung a jiní výrobci za licence platí. Android je tak naoko zdarma, ale pouze v tom smyslu, že za něj Google nic nechce. Jak už jsme uvedli dříve, v tomto ale velmi selhává. Výrobce nemá jistotu, že si z něj neudělají Microsoft, Apple nebo někdo jiný dojnou krávu.

Eric Schmidt z Googlu v rozhovoru řekl, že ostatní pouze zavidí boom Androidu a chtějí se na něm přiživit. A Google se prý postará, aby HTC neprohrálo. Jak se postará nebo jak se zachová k ostatním výrobcům, ale řečeno není.

Každopádně se nabízí otázka, proč by se měli výrobci zajímat o Android, když za něj musí stejně platit. Obavy jsou už prý také v Číně, kde tamní Huawei a ZTE zvažují přechod k Microsoftu a jeho Windows Phone. Čínský trh by mohl celou platformu neuvěřitelně nakopnout, ale podobně mohou uvažovat i jinde.

Doteď je známo, že Microsoftu se platí licence za Android mezi 5–15 USD za přístroj. Někteří odhadují, že maximálně 15 USD stojí pro OEM výrobce licence na celý Windows Phone 7. Proti Microsoftu jen tak někdo nevystartuje, proti Googlu se spolčili všichni. A otázka, jestli platit 15 dolarů za celý systém nebo 15 dolarů jen za pár patentů pro jednoho parazita (a těch může přibýt), by mohla mít jasnou odpověď.

Na Googlu teď visí obrovský tlak a už by měl své ventily nějakým způsobem povolit a zaručit opravdovou bezúhonnost Androidu.

Zdroj: WPCentral, Digitimes

Ohodnoťte tento článek!