Vítězství pro open source. Británie po letech přijala ODF místo Open XML

0

Nebyl to zrovna čerstvý výmysl, britská vláda o nasazení open source řešení a formátů pro kancelářské potřeby uvažovala už řadu let. Teprve teď se věci skutečně hýbou. Od monopolu na kancelářský software se vláda rozhodla odpoutat přijetím formátu ODF, jenž byl v roce 2006 prohlášen za standard ISO/IEC 26300. Mezi dalšími formáty, které Britové přijali, jsou HTML a PDF.

Tip: Mnichov převedl 15 000 počítačů na Linux. Hlásí, že ušetřil 10 milionů eur

Microsoft mezitím doufal, že se obrátí na jeho formáty, tedy i na jeho kancelářský balík Office. Dámy a pánové z ostrovního států své rozhodnutí odůvodnili tím, že se chtěli vyhnout používání specializovaného softwaru k otevírání vládních dokumentů.

 

ODF ostatně podporuje kdejaký kancelářský balík, přičemž podporu pro otevřený OpenDocument není těžké bez chyb zapracovat do jiných softwarů. Protože tím pádem k otevírání a editaci můžete použít bezplatný software, např. LibreOffice, doufají Britové v úspory ve výši 1,2 miliardy liber.

Microsoft opomenutí jeho Open XML považuje za matoucí pro uživatele. Nezapomínejme však, že Microsoft Office podporují i ODF. Při prvním spuštění se vás dokonce zeptá, do kterého ze dvou formátů chcete dokumenty běžně ukládat. I ten, kdo používá Microsoft Office, nebude z prohlížení dokumentů vynechán a může vládním organizacím posílat soubory s příponou OD*.

Zdroj: GOV.uk via Redmondmag.com

Ohodnoťte tento článek!