Prohlížeč Vivaldi začal blokovat reklamy a sledovátka

5

Pokročilý webový prohlížeč Vivaldi vyšel v nové verzi 3.0 (stahujte odsud). Desktopová varianta pro Windows, macOS a Linu přidává osm funkcí a opravuje bezmála osmdesát chyb

Největším novinkou je integrovaný blokátor reklam a sledovacích prvků. Standardně je vypnutý, ale lze jej aktivovat jak globálně pro všechny stránky, tak i lokálně pro jednotlivé weby. V případě globálního nastavení je možné přidat vybrané adresy na seznam výjimek.

S blokováním sledovacích prvků na stránkách Vivaldi spolupracuje s vyhledávačem DuckDuckGo, který si rovněž zakládá na ochraně soukromí. U reklam se Vivaldi spoléhá na seznam EasyList. Uživatelé však mohou přidávat i vlastní seznamy. Ač zvláštní blokovací doplňky mohou nabídnout více funkcí, mezi integrovanými řešeními v běžných prohlížečích má Vivaldi nejlepší možnosti konfigurace.

Ve stavové liště přibyly hodiny. Ty jednak ukazují čas, ale jednak mohou sloužit jako minutka či budík. Prohlížeč dále upravuje funkci obraz v obraze. Vyskakovací okno s videem nově zobrazuje i časovou osu a lze se ve videu posouvat pomocí šipek. Uložená hesla je pak nově možné seřadit.

Zajímavou novinkou (standardně vypnutou) je tzv. prostorová navigace. Běžně můžete aktivními prvky na stránce procházet postupně pomocí tabulátoru. Vivaldi jimi umí procházet pomocí Shiftu a směrových šipek, takže se můžete snadno vrátit, vybrat prvky vlevo/vpravo apod.

Na Androidu poprvé naostro

Půl roku od vydání prohlížeče pro Android konečně přichází finální verze (Play Store), a to rovnou s několika zlepšováky. Také mobilní verze umí nově blokovat reklamy a sledování prvky na webech.

Vivaldi se umí lépe přizpůsobit režimu na šířku. V nastavení lze nově zvolit, aby se stránky vždy zobrazovalo v desktopové variantě. Gestem lze zavírat panely. Uživatelé mohou schovat stavovou lištu. Vivaldi kompletně přepracoval Speed Dial. A prohlížeč lze nově instalovat i na Chromebooky.

Zdroj: Vivaldi

Prohlížeč Vivaldi začal blokovat reklamy a sledovátka
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 15 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  1. No a uz jim funguje i cela obrazovka bez toho „snapu“ (ten ctverecek uprostred)?

    Jako me to stvalo, tak jsem se vratil k Firefoxu ESR. Sice je FF proste a jednoduse debilni, ale vsechno ostatni je jeste horsi, takze holt Mozilla zase vyhrala, i presto jaky tragedi to jsou. :-/

  2. Teďka mi nějak začalo blbnout cnews.cz s Vivaldi, zamrzává celá karta, seká scrolling a nereaguje a na úvodní stránce načítá prý 10MB, musím počkat několik desítek sekund, zvláštní že když se přihlásím, tak všechno funguje bez problémů…

  3. „Ač zvláštní blokovací doplňky mohou nabídnout více funkcí, mezi integrovanými řešeními v běžných prohlížečích má Vivaldi nejlepší možnosti konfigurace.“
    Ja si myslím, že o niečo lepšie to má vyriešené Opera. Už len vďaka tomu, že si užívateľ môže zvoliť, či sa na stránke bude môcť blokovať reklamy alebo skripty zvlášť. U Vivaldi chýba možnosť blokovať len reklamy v prípade, že niektoré zablokované skripty boli súčasťou rozhrania stránky. Obom však chýba selektívne povolenie niektorých zablokovaných prvkov, čo znamená, že by si užívateľ mohol upraviť niektoré filtre.